Divi - en to ja translation catalogue (4477 entries)

en: %1$s %2$s Layout
ja: %1$s %2$s レイアウト

en: %1$s (%2$s %3$d)
ja: %1$s（%2$s %3$d）

en: %1$s (%2$s)
ja: %1$s（%2$s）

en: %1$s Alternating Background Color
ja: %1$s交互の背景色

en: %1$s Archive Page
ja: %1$s アーカイブページ

en: %1$s Attributes
ja: %1$s 属性

en: %1$s Author
ja: %1$s の投稿者

en: %1$s Background
ja: %1$s背景

en: %1$s Background Color
ja: %1$s 背景色

en: %1$s Border Color
ja: %1$s ボーダーの色

en: %1$s Border Radius
ja: %1$s 境の半径

en: %1$s Border Width
ja: %1$s ボーダー幅

en: %1$s Box Shadow
ja: %1$s ボックスシャドウ

en: %1$s Categories
ja: %1$s カテゴリー

en: %1$s Comment Count
ja: %1$s コメント数

en: %1$s Excerpt
ja: %1$s 抜粋

en: %1$s Focus Background Color
ja: %1$s フォーカスの背景色

en: %1$s Focus Text Color
ja: %1$s フォーカステキストの色

en: %1$s Font
ja: %1$s フォント

en: %1$s Icon
ja: %1$s アイコン

en: %1$s Icon Color
ja: %1$s アイコンの色

en: %1$s Icon Placement
ja: %1$s アイコンを配置

en: %1$s Letter Spacing
ja: %1$s 文字間隔

en: %1$s Line Height
ja: %1$s 行の高さ

en: %1$s Link
ja: %1$s リンク

en: %1$s Modified Date
ja: %1$s 更新日

en: %1$s Name
ja: %1$s 名

en: %1$s Publish Date
ja: %1$s 公開日

en: %1$s Relationship
ja: %1$s関係

en: %1$s Tags
ja: %1$s タグ

en: %1$s Text Alignment
ja: %1$sテキストの配置

en: %1$s Text Color
ja: %1$s テキストカラー

en: %1$s Text Size
ja: %1$s 文字サイズ

en: %1$s Title
ja: %1$s タイトル

en: %1$s in Specific %2$s
ja: 特定の %2$s の %1$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
ja[0]: %2$s のレビュー（%1$s件）
ja[1]: %2$s のレビュー（%1$s件）

en: %1$s with Specific %2$s
ja: 特定の %2$s を含む %1$s

en: %1$s/Archive Title
ja: %1$s/アーカイブタイトル

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
ja: %1$s: 値は %2$d 文字を超えることはできません。

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
ja: %1$s: 値は %2$d 文字以上である必要があります。

en: %1s %2s Alignment
ja: %1s %2s 配置

en: %1s Margin
ja: %1s マージン

en: %1s Padding
ja: %1s パディング

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
ja: %2$s 推定残り時間: %1$d分

en: %d image From Unsplash
ja: Unsplash からの画像 %d 件

en: %d selected
ja: %d 件選択済み

en: %s Admin Label
ja: %s 管理用ラベル

en: %s Alignment
ja: %s 配置

en: %s Animation Delay
ja: %s アニメーションの遅延

en: %s Animation Direction
ja: %s アニメーションの方向

en: %s Animation Duration
ja: %s アニメーションの長さ

en: %s Animation Intensity
ja: %s アニメーションの強度

en: %s Animation Repeat
ja: %s アニメーションの繰り返し

en: %s Animation Speed Curve
ja: %s アニメーション速度カーブ

en: %s Animation Starting Opacity
ja: %s アニメーション開始時の不透明度

en: %s Animation Style
ja: %s アニメーションスタイル

en: %s Background
ja: %s 背景

en: %s Background Color
ja: %s 背景色

en: %s Background Image
ja: %s 背景画像

en: %s Background Mask
ja: %s 背景マスク

en: %s Background Pattern
ja: %s 背景パターン

en: %s Background Video Height
ja: %s 背景動画の高さ

en: %s Background Video MP4
ja: %s 背景動画 MP4

en: %s Background Video Webm
ja: %s 背景動画 Webm

en: %s Background Video Width
ja: %s 背景動画の幅

en: %s Blend
ja: %s ブレンド

en: %s Blur
ja: %s ぼかし

en: %s Border Color
ja: %s ボーダー色

en: %s Border Radius
ja: %s 角丸

en: %s Border Style
ja: %s ボーダースタイル

en: %s Border Styles
ja: %s ボーダースタイル

en: %s Border Weight
ja: %s 枠線の太さ

en: %s Border Width
ja: %s ボーダー幅

en: %s Bottom Sticky Limit
ja: %s 下部追従リミット

en: %s Box Shadow
ja: %s ボックスシャドウ

en: %s Box Shadow Blur Strength
ja: %s ボックスシャドウのぼかしの強さ

en: %s Box Shadow Horizontal Position
ja: %s ボックスシャドウの水平位置

en: %s Box Shadow Position
ja: %s ボックスシャドウ位置

en: %s Box Shadow Spread Strength
ja: %s ボックスシャドウの広がりの強さ

en: %s Box Shadow Vertical Position
ja: %s ボックスシャドウの垂直位置

en: %s Breakpoint
ja: %s ブレークポイント

en: %s Brightness
ja: %s 明るさ

en: %s Button
ja: %s ボタン

en: %s CSS Class
ja: %s CSS クラス

en: %s Color
ja: %s の色

en: %s Conditions
ja: %s 条件

en: %s Contrast
ja: %s コントラスト

en: %s Custom CSS
ja: %s カスタム CSS

en: %s Default Preset
ja: %s デフォルトプリセット

en: %s Disable on
ja: %s を無効化

en: %s Element Label
ja: %s 要素ラベル

en: %s Font
ja: %s フォント

en: %s Font Size
ja: %s フォントサイズ

en: %s Font Style
ja: %s フォントスタイル

en: %s Font Weight
ja: %s フォントの太さ

en: %s Heading Level
ja: %s 見出しレベル

en: %s Height
ja: %s 高さ

en: %s Horizontal Offset
ja: %s 水平オフセット

en: %s Horizontal Overflow
ja: %s 水平オーバーフロー

en: %s Hue
ja: %s 色相

en: %s ID & Classes
ja: %s ID とクラス

en: %s Icon
ja: %s アイコン

en: %s Icon Color
ja: %s アイコン色

en: %s Icon Placement
ja: %s アイコン配置

en: %s Interactions
ja: %s インタラクション

en: %s Invert
ja: %s 反転

en: %s Item Indent
ja: %s アイテムのインデント

en: %s Letter Spacing
ja: %s 文字間隔

en: %s Line Color
ja: %s 線の色

en: %s Line Height
ja: %s 行の高さ

en: %s Line Style
ja: %s 線のスタイル

en: %s Link
ja: %s リンク

en: %s Link Target
ja: %s リンクのターゲット

en: %s Link URL
ja: %s リンク URL

en: %s Margin
ja: %s マージン

en: %s Mask Aspect Ratio
ja: %s マスクのアスペクト比

en: %s Mask Blend Mode
ja: %s マスクのブレンドモード

en: %s Mask Color
ja: %s マスク色

en: %s Mask Height
ja: %s マスク高さ

en: %s Mask Horizontal Offset
ja: %s マスクの水平オフセット

en: %s Mask Position
ja: %s マスク位置

en: %s Mask Size
ja: %s マスクサイズ

en: %s Mask Transform
ja: %s マスクの変形

en: %s Mask Vertical Offset
ja: %s マスクの垂直オフセット

en: %s Mask Width
ja: %s マスク幅

en: %s Max Height
ja: %s 最大高さ

en: %s Max Width
ja: %s 最大幅

en: %s Min Height
ja: %s 最小高さ

en: %s Module
ja: %s モジュール

en: %s Motion Effect Trigger
ja: %s モーションエフェクトのトリガー

en: %s Name
ja: %s 名

en: %s Not Supported
ja: %s はサポートされていません

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
ja: %s 周囲の追従要素からのオフセット

en: %s Offset Origin
ja: %s オフセット基準点

en: %s Opacity
ja: %s 不透明度

en: %s Padding
ja: %s パディング

en: %s Parallax Method
ja: %s パララックス方式

en: %s Pattern Blend Mode
ja: %s パターンのブレンドモード

en: %s Pattern Color
ja: %s パターン色

en: %s Pattern Height
ja: %s パターン高さ

en: %s Pattern Horizontal Offset
ja: %s パターンの水平オフセット

en: %s Pattern Repeat
ja: %s パターンの繰り返し

en: %s Pattern Repeat Origin
ja: %s パターンの繰り返し原点

en: %s Pattern Size
ja: %s パターンサイズ

en: %s Pattern Transform
ja: %s パターンの変形

en: %s Pattern Vertical Offset
ja: %s パターンの垂直オフセット

en: %s Pattern Width
ja: %s パターン幅

en: %s Placeholder Text
ja: %s プレースホルダーテキスト

en: %s Position
ja: %s 位置

en: %s Preset
ja: %sプリセット

en: %s Preset 1
ja: %s プリセット 1

en: %s Presets
ja: %sプリセット

en: %s Relationship
ja: %s 関係

en: %s Saturate
ja: %s 彩度

en: %s Scroll Effects
ja: %s スクロール効果

en: %s Scroll Transform Effects
ja: %s スクロール変形エフェクト

en: %s Sepia
ja: %s セピア

en: %s Settings
ja: %s 設定

en: %s Shadow Color
ja: %s 影の色

en: %s Size
ja: %s サイズ

en: %s State
ja: %s 状態

en: %s Sticky Bottom Offset
ja: %s 追従下部オフセット

en: %s Sticky Position
ja: %s 追従位置

en: %s Sticky Top Offset
ja: %s 追従上部オフセット

en: %s Style
ja: %s スタイル

en: %s Style Position
ja: %s スタイル位置

en: %s Style Type
ja: %s スタイルタイプ

en: %s Text
ja: %s テキスト

en: %s Text Alignment
ja: %s テキストの配置

en: %s Text Color
ja: %s テキストの色

en: %s Text Shadow
ja: %s テキストシャドウ

en: %s Text Shadow Blur Strength
ja: %s テキストシャドウのぼかし強さ

en: %s Text Shadow Color
ja: %s テキストシャドウの色

en: %s Text Shadow Horizontal Length
ja: %s テキストシャドウの水平距離

en: %s Text Shadow Vertical Length
ja: %s テキストシャドウの垂直距離

en: %s Text Size
ja: %s テキストサイズ

en: %s Toggle Mask
ja: %s マスクを切り替え

en: %s Toggle Pattern
ja: %s パターンを切り替え

en: %s Top Sticky Limit
ja: %s 上部追従リミット

en: %s Transforms
ja: %s 変形

en: %s Transition
ja: %s トランジション

en: %s Transition Default and Sticky Styles
ja: %s 通常スタイルと追従スタイルの遷移

en: %s Transition Delay
ja: %s 遷移遅延

en: %s Transition Duration
ja: %s 遷移時間

en: %s Transition Speed Curve
ja: %s 遷移スピードカーブ

en: %s Use Parallax Effect
ja: %s パララックス効果を使用

en: %s Vertical Offset
ja: %s 垂直オフセット

en: %s Vertical Overflow
ja: %s 垂直オーバーフロー

en: %s Visibility
ja: %s 表示設定

en: %s Weight
ja: %s 太さ

en: %s Width
ja: %s 幅

en: %s Z Index
ja: %s Z インデックス

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
ja: %s には、通常のテキストと区別するための枠線が付けられます。その枠線に使用する色を選択してください。

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
ja: %s には、通常のテキストと区別するための枠線が付けられます。この設定で、その枠線の太さを増減できます。

en: %s by %s
ja: %s / %s

en: %s quantity
ja: %s 数量

en: %s result
ja: %s 件の結果

en: %s: The field is required.
ja: %s: このフィールドは必須です。

en: %s: The selected value is invalid.
ja: %s: 選択された値が無効です。

en: %s: The selected value is not exist.
ja: %s: 選択された値は存在しません。

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
ja: %s: 値には英数字のみ使用できます。

en: %s: The value may only contain letters.
ja: %s: 値には文字のみ使用できます。

en: %s: The value may only contain numbers.
ja: %s: 値には数字のみ使用できます。

en: %s: The value must be a valid email address.
ja: %s: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: &laquo; Older Entries
ja: &laquo; 前の投稿

en: (Copy)
ja: （コピー）

en: (estimated for %s)
ja: （%sの推定）

en: + Select Category, Tags, ...
ja: + カテゴリー、タグなどを選択

en: + Select posts
ja: + 投稿を選択

en: , Reset after
ja: 、後でリセット

en: 0 Comments
ja: コメント 0 件

en: 0 comments
ja: コメント 0件

en: 0 items
ja: 0 アイテム

en: 08.06.1999 (m.d.Y)
ja: 1999.08.06 (m.d.Y)

en: 08/06/1999 (m/d/Y)
ja: 1999/08/06 (m/d/Y)

en: 1 Column
ja: 1列

en: 1 Comment
ja: コメント 1 件

en: 1 comment
ja: コメント 1件

en: 2 Column
ja: 2列

en: 2 Columns
ja: 2列

en: 2x
ja: 2倍

en: 3 Columns
ja: 3列

en: 3D Diamonds
ja: 3Dダイヤモンド

en: 3x
ja: 3倍

en: 4 Columns
ja: 4列

en: 404 Error Page
ja: 404 エラーページ

en: 404 Page
ja: 404ページ

en: 404 error pages do not have editable page settings.
ja: 404 エラーページには編集可能なページ設定がありません。

en: 4x
ja: 4倍

en: 5 Columns
ja: 5列

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
ja: 1999年8月6日 (j M, Y)

en: 6 Columns
ja: 6列

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
ja: <p class="description">モジュールで使用するメニューを選択します。<a href="%s" target="_blank">こちらをクリックして新しいメニューを作成</a>。</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去のコメント

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
ja: ユーザーが注文を送信できるようにするには、このページに <strong>Woo Billing Address Module</strong> と <strong>Woo Shipping Address Module</strong> を追加する必要があります。

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
ja: ユーザーが注文を送信できるようにするには、このページに <strong>Woo Billing Address Module</strong> を追加する必要があります。

en: A Module
ja: モジュール

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
ja: Theme Builder テンプレート内に固有のコンテンツを追加するには、投稿コンテンツモジュールが必要です。テンプレートに投稿コンテンツモジュールを追加すると、その領域にテンプレートを使って各投稿ごとに固有の投稿コンテンツを追加できるようになります。

en: A Row
ja: 行

en: A Section
ja: セクション

en: A Specific URL Parameter
ja: 特定のURLパラメータ

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
ja: 現在表示しているバージョンより新しい Theme Builder のバックアップが存在します。このバックアップは前回の編集セッション中に取得されましたが、保存されませんでした。このバックアップを復元して、前回中断したところから編集を続行しますか？

en: A global color can't equal itself
ja: グローバルカラーを自身と同一にすることはできません

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
ja: アカウント選択フィールドに表示されたときにアカウントに関連付ける名前。

en: ACF Groups
ja: ACF グループ

en: AI Agent
ja: AI エージェント

en: AI Image
ja: AI 画像

en: AI Quick Action
ja: AI クイックアクション

en: Above
ja: 上

en: Above Title
ja: タイトル下

en: Absolute
ja: 絶対の

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion Item
ja: アコーディオン項目

en: Accordion Items
ja: アコーディオン項目

en: Accordions
ja: アコーディオン

en: Account
ja: アカウント

en: Account Link URL
ja: アカウントリンクURL

en: Account Name
ja: アカウント名

en: Action
ja: セクション

en: Action Icons On Hover
ja: ホバー時にアクションアイコンを表示

en: Actions
ja: 操作

en: Activate Preset
ja: プリセットを有効にする

en: Active Groups
ja: アクティブグループ

en: Active Link Color
ja: アクティブリンクカラー

en: Active Menu Link
ja: アクティブなメニューリンク

en: Active Portfolio Filter
ja: アクティブポートフォリオフィルター

en: Active Tab
ja: アクティブタブ

en: Active Tab Background Color
ja: アクティブタブ背景色

en: Active Tab Text
ja: アクティブタブのテキスト

en: Active Tab Text Color
ja: アクティブタブのテキストの色

en: Actual Size
ja: 実際のサイズ

en: Add
ja: 追加

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Add API Key
ja: API キーを追加

en: Add Attribute
ja: 属性を追加

en: Add Audio
ja: 音声を追加

en: Add Background Color
ja: 背景色

en: Add Background Gradient
ja: 背景のグラデーション

en: Add Background Image
ja: 背景画像：

en: Add Background Mask
ja: 背景マスクを追加する

en: Add Background Pattern
ja: 背景パターンを追加する

en: Add Background Video
ja: 背景動画として設定

en: Add Canvas
ja: キャンバスを追加

en: Add Checkbox
ja: チェックボックスを追加

en: Add Column
ja: 列を追加

en: Add Condition
ja: 条件を追加

en: Add Cookie
ja: Cookieを追加

en: Add Custom Body
ja: カスタムメインコンテンツを追加

en: Add Custom Footer
ja: カスタムフッターを追加

en: Add Custom Header
ja: カスタムヘッダーを追加

en: Add Element
ja: 要素を追加

en: Add Element Above
ja: 上に要素を追加

en: Add Element Below
ja: 下に要素を追加

en: Add Element Inside
ja: 内側に要素を追加

en: Add From Library
ja: ライブラリから追加

en: Add From Sets Library
ja: セットライブラリから追加

en: Add Fullwidth Section
ja: 全幅セクションを追加

en: Add Gallery Images
ja: ギャラリー画像

en: Add Global Body
ja: グローバルメインコンテンツを追加

en: Add Global Color
ja: グローバルカラーを追加

en: Add Global Font
ja: グローバルフォントを追加

en: Add Global Footer
ja: グローバルフッターを追加

en: Add Global Header
ja: グローバルヘッダーを追加

en: Add Global Image
ja: グローバル画像を追加

en: Add Global Link
ja: グローバルリンクを追加

en: Add Global Number
ja: グローバル番号を追加

en: Add Global Text
ja: グローバルテキストを追加

en: Add Grid Offset Rule
ja: グリッドオフセットルールを追加

en: Add Image
ja: 画像

en: Add Interaction
ja: インタラクションを追加

en: Add Layout
ja: レイアウトを追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add Meta Query
ja: メタクエリを追加

en: Add Module
ja: モジュールを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja: 新規%sを追加

en: Add New %s Or Row
ja: 新しい %s または行を追加

en: Add New Body Template
ja: 新規メインコンテンツテンプレートを追加

en: Add New Footer Template
ja: 新規フッターテンプレートを追加

en: Add New Fullwidth Row
ja: 新しい全幅行を追加

en: Add New Global Canvas
ja: 新しいグローバルキャンバスを追加

en: Add New Header Template
ja: 新規ヘッダーテンプレートを追加

en: Add New Item
ja: 新しいアイテムの追加

en: Add New Module
ja: 新たなモジュールを追加

en: Add New Module Or Row
ja: 新しいモジュールまたは行を追加

en: Add New Preset
ja: 新しいプリセットを追加

en: Add New Row
ja: 新たな行を追加

en: Add New Section
ja: 新たなセクションを追加

en: Add New Template
ja: 新規テンプレートを追加

en: Add New Theme Builder
ja: 新規 Theme Builder を追加

en: Add New Theme Builder Item
ja: 新規 Theme Builder アイテムを追加

en: Add Page
ja: ページを追加

en: Add Placeholder Content To New Modules
ja: 新しいモジュールにプレースホルダコンテンツを追加する

en: Add Preset
ja: プリセットを追加

en: Add Radio
ja: ラジオボタンを追加

en: Add Regular Section
ja: 標準セクションを追加

en: Add Specialty Section
ja: 特殊セクションを追加

en: Add To Category
ja: カテゴリーに追加

en: Add To Tags
ja: タグに追加

en: Add Video
ja: 動画

en: Add a review
ja: レビューを追加

en: Add custom HTML after the element wrapper.
ja: 要素ラッパーの後にカスタム HTML を追加します。

en: Add custom HTML before the element wrapper.
ja: 要素ラッパーの前にカスタム HTML を追加します。

en: Add from Library
ja: ライブラリから追加

en: Add to %1$s Library
ja: %1$s ライブラリに追加

en: Add to Categories
ja: カテゴリに追加

en: Add to Library
ja: ライブラリに追加

en: Add to Tags
ja: タグに追加

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
ja: グラデーションの背景に2つ以上のカラーストップを追加します。各ストップは、グラデーションバーの任意の位置にドラッグできます。各カラーストップから次のカラーストップまで、色は滑らかなグラデーションに補間されます。

en: Add/Delete Item
ja: アイテムを追加/削除

en: Added %s
ja: %s を追加しました

en: Added Column
ja: カラムを追加しました

en: Added Flex Column
ja: フレックスカラムを追加しました

en: Added Flex Grid
ja: フレックスグリッドを追加しました

en: Added Group Preset
ja: グループプリセットを追加しました

en: Added Module Preset
ja: モジュールプリセットを追加しました

en: Added Row
ja: 行を追加しました

en: Added Specialty Section
ja: 特殊セクションを追加しました

en: Added template
ja: テンプレートを追加しました

en: Additional Information
ja: 追加情報

en: Additional information
ja: 追加情報

en: Address Line 2
ja: 住所 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
ja: 鏡面移動のマウス位置への感度を調整

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
ja: 背景色、グラデーション、画像をカスタマイズして、ボタンの背景スタイルを調整します。

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
ja: 背景色、グラデーション、画像、ビデオ、パターン、マスクをカスタマイズして、この要素の背景スタイルを調整します。

en: Adjust the height of the featured image.
ja: 注目の画像の高さを調整します。

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
ja: 子要素間の水平方向の間隔を調整します。このギャップは、Flex と Grid の両方のレイアウトで列間に適用されます。

en: Adjust the max height of the featured image.
ja: 注目画像の最大高さを調整します。

en: Adjust the max width of the featured image.
ja: 注目画像の最大幅を調整します。

en: Adjust the size of the carousel arrows.
ja: カルーセル矢印のサイズを調整します。

en: Adjust the size of the dot navigation.
ja: ドットナビゲーションのサイズを調整します。

en: Adjust the spacing between each column in this row.
ja: この行の各列間の間隔を調整

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
ja: 子要素間の縦方向の間隔を調整します。この間隔は、フレックスとグリッドの両方で行間に適用されます。

en: Adjust the width of the content within the blurb.
ja: ぼかし内のコンテンツの幅を調整します。

en: Adjust the width of the featured image.
ja: 注目の画像の幅を調整します。

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
ja: グレースケールフィルタを調整すると、マップの彩度を変更できます。

en: Admin Label
ja: Adminラベル

en: Administrator
ja: 管理者

en: Advanced
ja: 詳細

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: After
ja: 後

en: After Every 10th Action
ja: 10回のアクションごと

en: After Every 20th Action
ja: 20回のアクションごと

en: After Every 30th Action
ja: 30回のアクションごと

en: After Every 40th Action
ja: 40回のアクションごと

en: After Every Action
ja: すべてのアクションの後に

en: After Image
ja: After 画像

en: After Label
ja: After ラベル

en: After Number of Times
ja: 回数後

en: Album
ja: アルバム

en: Alert
ja: アラート

en: Align Columns
ja: 列の整列

en: Align Content
ja: コンテンツの整列

en: Align Items
ja: アイテムの整列

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
ja: グリッドアイテムをセル内で横方向に整列します。グリッド領域内でインライン（行）軸に沿った配置を制御し、開始、中央、終了、伸縮などのオプションがあります。

en: Align image to the left, right or center.
ja: 画像を左、右、または中央に揃えます。

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
ja: %1$sを左、右、中央、または両端揃えにします。

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
ja: %s を左 / 右 / 中央 / 両端揃えに配置します。

en: Align the module to the left, right or center.
ja: モジュールを左、右、または中央に揃えます。

en: Align this item within its grid cell horizontally.
ja: グリッドセル内でこのアイテムを水平方向に整列します。

en: Align this item within its grid cell vertically.
ja: グリッドセル内でこのアイテムを垂直方向に整列します。

en: Align to the left, right, center or justify.
ja: 左 / 右 / 中央 / 両端揃えに配置します。

en: Align you button to the left, right or center of the module.
ja: モジュール内のボタンを左・右・中央に揃えます。

en: Align your button to the left, right or center of the module.
ja: ボタンをモジュールの左、右、または中央に合わせます。

en: Alignment
ja: 属性

en: All
ja: すべて

en: All
ja: すべて

en: All %1$s
ja: すべての %1$s

en: All %1$s Pages
ja: すべての %1$s ページ

en: All Archive Pages
ja: すべてのアーカイブページ

en: All Attributes
ja: すべての属性

en: All Author Pages
ja: すべての投稿者ページ

en: All Body Templates
ja: すべてのメインコンテンツテンプレート

en: All Borders
ja: すべてのボーダー

en: All Categories
ja: 全てのカテゴリー

en: All Containers
ja: すべてのコンテナ

en: All Date Pages
ja: すべての日付ページ

en: All Day
ja: 一日中

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ja: すべての Divi ユーザーは、Divi Cloud に最大 %s 件まで無料で保存できます。クラウドにより多くのアイテムを保存し、無制限ストレージを利用するには、今すぐ Divi Cloud メンバーシップをアップグレードしてください。Divi でサイト制作を仕事にしている方にとって、Divi Cloud は優れたアドオンで、大幅な時間短縮になります。きっと気に入るはずです！

en: All Elements
ja: すべての要素

en: All Footer Templates
ja: すべてのフッターテンプレート

en: All Header Templates
ja: すべてのヘッダーテンプレート

en: All Modified Fields
ja: すべての変更済みフィールド

en: All Modules
ja: 全モジュール

en: All Option Groups
ja: すべてのオプショングループ

en: All Presets
ja: すべてのプリセット

en: All Templates
ja: すべてのテンプレート

en: All Theme Builder Items
ja: すべての Theme Builder アイテム

en: All Theme Builders
ja: すべての Theme Builders

en: All Variables
ja: すべての変数

en: All available options selected
ja: 利用可能なオプションはすべて選択済みです

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
ja: Divi Builder で作成したコンテンツはすべて失われます。以前のコンテンツが復元されます。続行しますか？

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
ja: 現在のページコンテンツがすべて失われます。続行しますか?

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
ja: 現在の権限設定はすべてデフォルトに戻ります。続行しますか？

en: All options selected. Type to add custom tags.
ja: すべてのオプションが選択されています。入力してカスタムタグを追加してください。

en: All values must have units
ja: すべての値に単位が必要です

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
ja: すべてのブラウザで最大限の互換性を確保するには、すべての動画を両方の.MP4 .WEBM形式でアップロードする必要があります。ここに.MP4バージョンをアップロードします。

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
ja: すべてのブラウザで最大限の互換性を確保するには、すべての動画を両方の.MP4 .WEBM形式でアップロードする必要があります。ここに.WEBMバージョンをアップロードします。

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
ja: 再生を開始するとき他のプレイヤーの動画再生を一時停止できるようにします

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
ja: 再生を開始するとき他のプレイヤーの動画再生を一時停止できるようにします

en: Allowed Symbols
ja: 使用可能なシンボル

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
ja: 英数字のみ (AからZ、0から9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
ja: さらに、すべての %d モジュールを個別アイテムとして保存

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
ja: さらに、すべての %d 行を個別アイテムとして保存

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
ja: さらに、すべての %d セクションを個別アイテムとして保存

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
ja: アクティブリンクは現在訪問中のページです。アクティブリンクに適用する色を選択して、他のリンクと区別することができます。

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
ja: グローバルプリセット設定の保存中にエラーが発生しました。サーバーリソースの不足、ファイアウォールのブロック、プラグインの競合、サーバーの設定ミスなど、さまざまな問題が原因で保存が失敗する可能性があります。 [再試行]をクリックして保存を再試行するか、[バックアップのダウンロード]をクリックして未保存のデフォルトのバックアップをダウンロードできます。サポートチームに連絡するときは、バックアップが役立ちます。

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
ja: あなたのページを保存する際にエラーが発生しました。様々な問題が保存失敗を引き起こします、例えばサーバーリソースの不足、ファイアウォールによるブロック、プラグインの競合やサーバーの設定不良などです。再試行をクリックすることでもう一度保存を試すか、バックアップのダウンロードをクリックして保存されていないページのバックアップをダウンロードすることができます。バックアップは次に編集する際に移植システムを使って復元することができます。

en: An error occurred while processing the shortcode.
ja: shortcode の処理中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
ja: フォントファイルのアップロード中にエラーが発生しました。サーバーで 'fileinfo' PHP 拡張機能が読み込まれていないことを検出しました。拡張機能を有効にすると改善する場合があります。

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
ja: 全幅メニューモジュールの紹介

en: An introduction to the Menu module
ja: メニューモジュールの概要

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
ja: フォントファイルのアップロード中に不明なエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: And %1$s More
ja: ほか %1$s 件

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation Delay
ja: アニメーション

en: Animation Direction
ja: グラデーション方向

en: Animation Duration
ja: アニメーション

en: Animation Intensity
ja: アニメーション

en: Animation Repeat
ja: アニメーション

en: Animation Speed
ja: アニメーション速度

en: Animation Speed Curve
ja: アニメーション

en: Animation Starting Opacity
ja: 不透明度から始まるアニメーション

en: Animation Style
ja: アニメーション

en: Annually
ja: 毎年

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
ja: スパム対策プロバイダーアカウント設定ドキュメント

en: Any
ja: 任意

en: Any %1$s Link
ja: 任意の %1$s リンク

en: Any URL Parameter
ja: 任意のURLパラメータ

en: App View
ja: アプリ表示

en: Append Above
ja: 上に追加

en: Append Below
ja: 下に追加

en: Append To Main Canvas
ja: メインキャンバスに追加

en: Apply
ja: 適用

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
ja: この要素の直上または直下にある最も近い追従要素に「追従オフセット」を適用します。

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Apply Motion Effects To Child Elements
ja: 子要素にモーションエフェクトを適用する

en: Apply Structure Template
ja: 構造テンプレートを適用

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
ja: 要素に垂直または水平の傾きを適用し、いずれかの方向に引き伸ばします。

en: Apply coupon
ja: クーポンを適用

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
ja: この要素の上または下にある最も近いスティッキー要素に「スティッキーオフセット」を適用します

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
ja: グレースケールフィルタを適用すると、マップの色が白黒に変わります。

en: Arch
ja: アーチ

en: Archive Pages
ja: アーカイブページ

en: Are You Sure?
ja: 本気ですか？

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
ja: プリセット「%s」を削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
ja: 「%s」をゴミ箱へ移動してもよろしいですか？

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: Arrow
ja: 矢印

en: Arrow 2
ja: 矢印

en: Arrow 3
ja: 矢印

en: Arrow Color
ja: 矢印の色

en: Arrow Position
ja: 矢印の位置

en: Arrow Size
ja: 矢印サイズ

en: Arrows
ja: 矢印

en: Artist
ja: アーティスト

en: Artist Name
ja: アーティスト名

en: Ascending
ja: 昇順

en: Ask me anything about building your page.
ja: ページ作成について何でも聞いてください。

en: Assign As Default
ja: デフォルトとして割り当て

en: Assign Preset as Default
ja: プリセットをデフォルトとして割り当てる

en: Assign Presets
ja: プリセットを割り当て

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
ja: あなたの子テーマの中から、またはDiviのカスタムCSS入力の中からカスタムCSSスタイルを割り当てるために使用できる要素にユニークなCSS IDを割り当ててください。

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
ja: スペースで区切って任意の数のCSSクラスを要素に割り当てます。これを使用して、子テーマ内またはDiviのカスタムCSS入力内からカスタムCSSスタイルを割り当てることができます。

en: Assigned layout to template
ja: テンプレートにレイアウトを割り当てました

en: Asymmetric
ja: 非対称

en: Asymmetric 2
ja: 非対称2

en: Asymmetric 3
ja: 非対称3

en: Asymmetric 4
ja: 非対称4

en: Attribute
ja: 属性

en: Attribute Body
ja: 属性本文

en: Attribute Name
ja: 属性名

en: Attribute Row
ja: 属性行

en: Attribute Text
ja: 属性テキスト

en: Attribute Title
ja: 属性タイトル

en: Attribute Type To Extend
ja: 拡張する属性タイプ

en: Attribute Value
ja: 属性値

en: Attribute name is required.
ja: 属性名は必須です。

en: Attributes
ja: 属性

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio Content
ja: 音声コンテンツ

en: Audio Cover Art
ja: 音声画像

en: Audio File
ja: オーディオファイル

en: Audio Meta
ja: 音声メタ情報

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
ja: 投稿者：%1$s

en: Audio Title
ja: オーディオタイトル

en: Audios
ja: オーディオ

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
ja: 1999年8月6日 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
ja: 1999年8月06日 (F d, Y)

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Author
ja: 投稿者

en: Author Archive Page
ja: 投稿者アーカイブページ

en: Author Bio
ja: 投稿者プロフィール

en: Author Page Link
ja: 投稿者ページリンク

en: Author Profile Picture
ja: 投稿者プロフィール画像

en: Author Text
ja: 著者テキスト

en: Author Website
ja: 投稿者サイト

en: Author details can be modified from the user profile page.
ja: 投稿者の詳細はユーザープロフィールページから変更できます。

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Height Rows
ja: 自動高さの行

en: Auto Width Columns
ja: 自動幅の列

en: Automatic Animation
ja: 自動アニメーション

en: Automatic Animation Speed (in ms)
ja: 自動アニメーション速度（ミリ秒）

en: Automatic Carousel Rotation
ja: 自動カルーセルローテーション

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
ja: 自動カルーセルローテーション速度（ミリ秒）

en: Automatic Rotation
ja: 自動ローテーション

en: Automatic Rotation Speed
ja: 自動ローテーション速度

en: Available on backorder
ja: 入荷待ち注文可

en: Avatar
ja: アバター

en: Average
ja: 普通

en: Back To Preset Manager
ja: プリセットマネージャーに戻る

en: Back to parent
ja: 親に戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Gradient
ja: 背景のグラデーション

en: Background Image
ja: 背景画像：

en: Background Image Blend
ja: 背景画像のブレンド

en: Background Image Height
ja: 背景画像の高さ

en: Background Image Horizontal Offset
ja: 背景画像の水平オフセット

en: Background Image Position
ja: 背景画像の位置

en: Background Image Repeat
ja: 背景画像の繰り返し

en: Background Image Size
ja: 背景画像サイズ

en: Background Image Vertical Offset
ja: 背景画像の垂直オフセット

en: Background Image Width
ja: 背景画像の幅

en: Background Mask
ja: 背景マスク

en: Background Overlay Color
ja: 背景オーバーレイカラー

en: Background Pattern
ja: 背景パターン

en: Background Preview:
ja: 背景プレビュー:

en: Background Settings
ja: 背景設定

en: Background Video
ja: 背景動画.MP4

en: Background Video Height
ja: 背景動画の高さ

en: Background Video MP4
ja: 背景動画.MP4

en: Background Video Webm
ja: 背景動画.WEBM

en: Background Video Width
ja: 背景動画の幅

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
ja: 背景画像を背景色とブレンドして、2つを結合して独自の効果を生み出すことができます。

en: Backup Exists
ja: バックアップがあります

en: Backward
ja: 逆方向

en: Bar
ja: バー

en: Bar Background Color
ja: バーの背景色

en: Bar Counter
ja: 棒グラフカウンター

en: Bar Counters
ja: バーカウンター

en: Base Device
ja: 基本デバイス

en: Based on
ja: ベース

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
ja: &ldquo;%s&rdquo; の最初のレビューを投稿する

en: Bean
ja: 豆

en: Before
ja: 前

en: Before Image
ja: Before 画像

en: Before Label
ja: Before ラベル

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ja: Divi ライブラリから事前作成レイアウトをダウンロードするには、Elegant Themes サブスクリプションを認証する必要があります。

en: Before/After Image
ja: Before/After 画像

en: Before/After Images
ja: Before/After 画像

en: Below
ja: 下

en: Below Title
ja: タイトル上

en: Best Selling Products
ja: ベストセラー商品

en: Binary
ja: バイナリ

en: Bio/Description
ja: 自己紹介/説明

en: Biography
ja: 略歴

en: Blades
ja: ブレード

en: Blend Mode
ja: 保存モジュール

en: Block
ja: ブロック

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
ja: ブロック引用符は、通常のテキストと区別するために境界線が付けられています。その境界線に使用する色を選びます。

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
ja: ブロック引用符は、通常のテキストと区別するために境界線が付けられています。この設定を使用して、その枠のサイズを増減できます。

en: Blockquote
ja: ブロッククォート

en: Blockquote Border Color
ja: 強調ボーダーカラー

en: Blockquote Border Weight
ja: ブロッククォート枠の太さ

en: Blog
ja: ブログ

en: Blogs
ja: ブログ

en: Blue
ja: 青

en: Blur
ja: 広告

en: Blur by this amount.
ja: この量だけぼかします。

en: Blurb
ja: 広告

en: Blurb Content
ja: ポップコンテンツ

en: Blurb Image
ja: ポップ画像

en: Blurb Title
ja: ポップタイトル

en: Blurbs
ja: ぼやけ

en: Body
ja: 本文

en: Body Area
ja: ボディエリア

en: Body Link
ja: ボディリンク

en: Body Template
ja: メインコンテンツテンプレート

en: Body Templates
ja: メインコンテンツテンプレート

en: Body Text
ja: 本文

en: Body Text Color
ja: 本文テキストカラー

en: Body: %s
ja: 本文: %s

en: Bold
ja: 太字書体

en: Bold 700
ja: ボールド 700

en: Border
ja: 境界

en: Border Bottom
ja: 下ボーダー

en: Border Color
ja: ボーダーカラー

en: Border Left
ja: 左ボーダー

en: Border Radius
ja: 角丸

en: Border Right
ja: 右ボーダー

en: Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Border Styles
ja: ボーダースタイル

en: Border Top
ja: 上ボーダー

en: Border Weight
ja: 枠線の太さ

en: Border Width
ja: ボーダー幅

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
ja: 罫線はさまざまなスタイルをサポートしており、それぞれのスタイルによって罫線要素の形状が変わります。

en: Bottom
ja: ボトム

en: Bottom Border Color
ja: ボタンと外枠色

en: Bottom Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Bottom Border Width
ja: ボーダー幅

en: Bottom Center
ja: 下センター

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Bottom Sticky Limit
ja: スティッキーボトムリミット

en: Bottom To Top
ja: 下から上へ

en: Bottom of Element
ja: 要素の下部

en: Bounce
ja: 直帰

en: Box Shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Box Shadow Blur Strength
ja: ボックスシャドーブラー強度

en: Box Shadow Horizontal Position
ja: ボックスシャドー水平位置

en: Box Shadow Position
ja: ポジションの始点

en: Box Shadow Spread Strength
ja: ボックスシャドースプレッド強度

en: Box Shadow Vertical Position
ja: ポジションの始点

en: Brand New
ja: 真新しい

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Breakpoint Enter
ja: ブレークポイントに入る

en: Breakpoint Exit
ja: ブレークポイントから出る

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Brightness
ja: 輝度

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Build Custom Body
ja: カスタムメインコンテンツを作成

en: Build Custom Footer
ja: カスタムフッターを作成

en: Build Custom Header
ja: カスタムヘッダーを作成

en: Build From Scratch
ja: 一から作成

en: Build Global Body
ja: グローバルメインコンテンツを作成

en: Build Global Footer
ja: グローバルフッターを作成

en: Build Global Header
ja: グローバルヘッダーを作成

en: Build New Template
ja: 新規テンプレートを作成

en: Build On The Front End
ja: フロントエンドでビルド

en: Build With AI
ja: AIで構築

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
ja: ページを一から作成します。いつでも事前作成レイアウトにアクセスできますのでご安心ください。

en: Builder
ja: ビルダー

en: Builder Default Interaction Mode
ja: ビルダーのデフォルト操作モード

en: Builder Default View Mode
ja: ビルダーのデフォルト表示モード

en: Builder History
ja: ビルダー履歴

en: Builder Interface
ja: ビルダーインターフェース

en: Builder Interface Animations
ja: ビルダーインターフェースのアニメーション

en: Builder Keyboard Shortcuts
ja: ビルダーのキーボードショートカット

en: Builder Settings
ja: ビルダー設定

en: Bullet
ja: 黒点

en: Bullet Color
ja: ドットカラー

en: Button
ja: ボタン

en: Button #1
ja: ボタン #1

en: Button #1 Link URL
ja: ボタン #1 リンク URL

en: Button #2
ja: ボタン #2

en: Button #2 Link URL
ja: ボタン #2 リンク URL

en: Button Alignment
ja: ボタンの配置

en: Button Box Shadow
ja: ボタンボックスの影

en: Button Icon
ja: ボタンアイコン

en: Button Icon Color
ja: ボタンアイコン色

en: Button Icon Placement
ja: ボタンアイコン配置

en: Button One
ja: ボタン一

en: Button Text
ja: ボタン文字

en: Button Two
ja: ボタンにつ

en: Button and Border Color
ja: ボタンと外枠色

en: Buttons
ja: ボタン

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
ja: グラデーションの終了位置を調整することで、各色がどのくらい速くまたはゆっくりと遷移するか、および遷移の開始位置を制御できます。

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
ja: グラデーションの開始位置を調整することで、各色がどれくらい速くまたはゆっくりと遷移するか、および遷移の開始位置を制御できます。

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
ja: デフォルトでは、アニメーションは一度だけ再生されます。アニメーションを継続的にループしたい場合は、ここでループオプションを選択できます。

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
ja: デフォルトでは、ボタンアイコンはホバー時に表示されます。ボタンアイコンを常に表示したい場合は、このオプションを有効にすることができます。

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
ja: デフォルトでは、要素はそれらの親要素の全幅を拡張します。カスタムの静的幅を設定したい場合は、このオプションを使用して設定できます。

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
ja: デフォルトでは、メインキャンバスとすべてのローカルキャンバスがエクスポートされます。さらに、メインキャンバスに追加されている、またはインタラクティブ機能によりメインキャンバスが対象としているグローバルキャンバスもエクスポートされます。

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
ja: 開始時の不透明度を上げると、すべてのアニメーションスタイルに適用されるフェード効果を低減または削除できます。

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: CSS ID & Classes
ja: CSS IDとクラス

en: CSS Snippet
ja: CSS スニペット

en: CSS added here will target the following class: %s
ja: ここで追加した CSS は次のクラスを対象にします: %s

en: CSS syntax error.
ja: CSS 構文エラーです。

en: Call
ja: 電話

en: Call To Action
ja: アクションの呼び出し

en: Call To Actions
ja: アクションを呼び出す

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Changes
ja: 変更をキャンセル

en: Cannot create a revision of a revision
ja: リビジョンのリビジョンは作成できません

en: Cannot hook block to itself.
ja: ブロックをそれ自体にフックできません。

en: Canvas
ja: キャンバス

en: Canvas Grid View
ja: キャンバスのグリッド表示

en: Canvas ID is required.
ja: キャンバス ID は必須です。

en: Canvas Name
ja: キャンバス名

en: Canvas Portal
ja: キャンバス ポータル

en: Canvas Portals
ja: キャンバス ポータル

en: Canvas Settings
ja: キャンバス設定

en: Capitalize
ja: 各単語を先頭大文字

en: Captcha
ja: CAPTCHA

en: Captcha Field
ja: キャプチャフィールド

en: Captcha Text
ja: キャプチャテキスト

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption Text
ja: キャプション文字

en: Caret
ja: キャレット

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Carousel Active Slide
ja: カルーセルのアクティブスライド

en: Carousel Arrows
ja: カルーセルの矢印

en: Carousel Container
ja: カルーセルコンテナ

en: Carousel Dots
ja: カルーセルのドット

en: Carousel Item
ja: カルーセルアイテム

en: Carousel Item Title
ja: カルーセルアイテムタイトル

en: Carousel Item Title Text
ja: カルーセルアイテムタイトルテキスト

en: Carousel Settings
ja: カルーセル設定

en: Carousel Slide
ja: カルーセルスライド

en: Carousel Title
ja: カルーセルタイトル

en: Carousel Track
ja: カルーセルトラック

en: Cart
ja: カート

en: Cart Contents
ja: カートの内容

en: Cart Quantity
ja: カートの数量

en: Cart Quantity Text
ja: カート数量テキスト

en: Cart Totals Table
ja: カート合計表

en: Cart Totals Table Cell
ja: カート合計テーブルセル

en: Cart Totals Table Row
ja: カート合計テーブル行

en: Cart totals
ja: カート合計

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories Separator
ja: カテゴリー区切り

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category 1
ja: カテゴリー 1

en: Category 2
ja: カテゴリー 2

en: Category 3
ja: カテゴリー 3

en: Category Description
ja: カテゴリー説明

en: Category Image
ja: カテゴリ画像

en: Category Page
ja: カテゴリページ

en: Category Type
ja: カテゴリータイプ

en: Center
ja: 中央

en: Center Center
ja: センターセンター

en: Center Left
ja: センター左

en: Center Mode
ja: センターモード

en: Center Right
ja: センター右

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
ja: アクティブなスライドを中央に配置し、左右に一部のスライドを表示します。

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Centimeters (cm)
ja: センチメートル（cm）

en: Change API Key
ja: APIキーを変更

en: Change Column Structure
ja: 列構造の変更

en: Change Gutter Width
ja: 段組み余白の変更

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
ja: 360度の範囲内で開始位置を選択してグラデーションの方向を変更します。

en: Changed Column Structure
ja: カラム構成を変更しました

en: Changed Flex Column Structure
ja: フレックスカラム構成を変更しました

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
ja: 変数への変更はサイト全体のすべてのインスタンスに影響します。続行しますか？

en: Character
ja: 文字列

en: Chat
ja: チャット

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Checkerboard
ja: チェッカーボード

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Checkout Button
ja: チェックアウトボタン

en: Chevrons
ja: シェブロン

en: Child Module
ja: 子モジュール

en: Children
ja: 子要素

en: Children of Specific %1$s
ja: 特定の %1$s の子

en: Choose Column
ja: 列を選択

en: Choose File
ja: ファイルを選択

en: Choose Files
ja: ファイルを選択

en: Choose Font Files
ja: ファイルを選択

en: Choose Layout
ja: レイアウトを選択

en: Choose Library
ja: ライブラリを選択

en: Choose a Background Image
ja: 背景画像を選択してください

en: Choose a Background Video MP4 File
ja: 背景動画の.MP4ファイルを選択してください

en: Choose a Background Video WEBM File
ja: 背景動画の.WEBMファイルを選択してください

en: Choose a Premade Layout
ja: 事前作成レイアウトを選択

en: Choose a color for the carousel arrows.
ja: カルーセル矢印の色を選択します。

en: Choose a color for the dot navigation.
ja: ドットナビゲーションの色を選択します。

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
ja: 円の内側にあるスライダー矢印の色を選択します。

en: Choose a color for the slider circle and line.
ja: スライダーの円と線の色を選択します。

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
ja: カスタムフィールドを選択します。カスタムフィールドはメールプロバイダーのアカウントで定義する必要があります。

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
ja: %s に使用するカスタムフォントを選択します。すべての Google Web フォントを利用できるほか、独自のカスタムフォントファイルをアップロードすることもできます。

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
ja: ボタンに使用するカスタムフォントを選択してください。すべてのGoogleウェブフォントが利用可能です、またはあなたはあなた自身のカスタムフォントファイルをアップロードすることができます。

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
ja: テキストに使用するカスタムフォントを選択します。すべての Google Web フォントを利用できるほか、独自のカスタムフォントファイルをアップロードすることもできます。

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
ja: AWeberリストを選択してください。もしリストが無ければ"追加"をクリックしてAWeberアカウントを追加してください。

en: Choose a preset for the selected module
ja: 選択したモジュールのプリセットを選択

en: Choose a service provider.
ja: サービスプロバイダーを選択してください

en: Choose a title of your login box.
ja: ログインボックスのタイトルを選択します。

en: Choose an Image
ja: 画像を選択してください

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
ja: アカウントを選択するか、[追加]をクリックして新しいアカウントを追加します。

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
ja: 左ナビゲーション矢印のアイコンを選択します。

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
ja: 右ナビゲーション矢印のアイコンを選択します。

en: Choose an icon for this list item.
ja: このリスト項目のアイコンを選択します。

en: Choose an icon for your link.
ja: リンクのアイコンを選択します。

en: Choose an icon to display
ja: 表示するアイコンを選択

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
ja: スクロールダウンボタンを表示するアイコンを選択

en: Choose an icon to display with your blurb.
ja: 広告に表示するアイコンを選択してください。

en: Choose an icon to display.
ja: 表示するアイコンを選択してください。

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
ja: 何百もの既成レイアウトから選択したり、保存したレイアウトから開始したり、既存のページを複製したりできます。

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
ja: グリッドの列のサイズを選択します。均等幅の列は均一な列を作成し、自動列はコンテンツに合わせてサイズ調整し、手動ではカスタム CSS グリッド構文で完全に制御できます。

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
ja: グリッドの行のサイズ方法を選択します。自動高さはコンテンツに合わせて調整し、均等高さは行を同じ高さにし、最小高さは基準を設定し、固定高さは行の寸法を一定に保ちます。

en: Choose how many columns to display.
ja: 表示する列数を選択

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
ja: スライダーにいくつの投稿を表示したいか選択する

en: Choose how many posts you would like to offset by
ja: オフセットしたい投稿の数を選択します。

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
ja: スキップする投稿数を選択してください。これらの投稿はフィードに表示されません。

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
ja: スキップする製品の数を選択します。これらの製品はフィードに表示されません。

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
ja: 形状分割線を何回繰り返すかを選択します。 1倍に設定すると、すべての繰り返しが削除されます。

en: Choose how much posts you would like to display per page.
ja: ページごとに表示したい記事の数を選択します。

en: Choose how the animation should play.
ja: アニメーションの再生方法を選択します。

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
ja: 親モジュールに対するドロップダウンメニューの整列方法を選択します。

en: Choose how the dropdown should be positioned.
ja: ドロップダウンの配置方法を選択します。

en: Choose how the target element responds to mouse movement
ja: ターゲット要素がマウスの動きにどう反応するかを選択

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
ja: メタ値の比較方法を選択します。等しい、等しくない、より大きい、より小さいなど、投稿を絞り込むための比較演算子を選べます。

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
ja: ループ内の投稿の並び替え方法を選択します。表示コンテンツの順序を決定するために使用するフィールドを選択してください。

en: Choose how your products should be ordered.
ja: 商品を注文する方法を選択してください。

en: Choose posts of which post type you would like to display.
ja: 表示する投稿タイプの投稿を選択します。

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
ja: 対象アイテムに適用する CSS グリッドプロパティを選択してください

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
ja: Flex レイアウト内にある場合、このモジュールのカラムクラスを選択します。

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
ja: 要素ラッパーに使用する HTML5 要素を選択してください。

en: Choose the alignment of the dot navigation.
ja: ドットナビゲーションの配置を選択します。

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
ja: 投稿の並び順（昇順／降順）を選択します。降順は新しいもの／値の大きいものが先に表示され、昇順は古いもの／値の小さいものが先に表示されます。

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
ja: フォントでサポートされているフォントの太さを選択してください。この情報がわからない場合、またはフォントにすべての太さが含まれている場合は、[すべて]を選択してください。

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
ja: 画像ギャラリーに表示する画像を選択してください。

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
ja: この要素のレイアウトスタイルを選択します。Flexbox を使用すると、方向、配置、間隔のコントロールにより高度なレイアウトオプションを利用できます。

en: Choose the playback direction of the animation.
ja: アニメーションの再生方向を選択します。

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
ja: すべての変形の起点を選択します。これにより、オブジェクトがどの点を中心に回転・移動・サイズ変更されるかが変わります。

en: Choose the position of the carousel arrows.
ja: カルーセル矢印の位置を選択します。

en: Choose the position of the dot navigation.
ja: ドットナビゲーションの位置を選択します。

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
ja: 一致するフィールドを探す範囲を選択してください。

en: Choose the scope of where to look for target modules.
ja: 対象モジュールを探す範囲を選択してください。

en: Choose the social network
ja: ソーシャルネットワークを選択

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
ja: アイキャッチ画像に使用するサムネイルサイズを選択します。

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
ja: ループで取得するコンテンツの種類を選択します。投稿タイプを選ぶとブログ投稿や商品などを表示、タームを選ぶとカテゴリやタグなどを表示、ユーザーを選ぶとユーザー一覧を表示、メニューを選ぶと WordPress のメニュー項目をループ表示します。

en: Choose the type of field
ja: フィールドタイプを選択してください

en: Choose the width of each sidebar widget.
ja: 各サイドバーウィジェットの幅を選択します。

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
ja: ユーザーがスクロールするときに、この要素をブラウザウィンドウの上端または下端から一定の距離に保つように選択します

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
ja: ユーザーがスクロールしても、この要素をブラウザーウィンドウの上端または下端から一定の距離に固定するか選択します。

en: Choose what action should be performed
ja: 実行するアクションを選択

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
ja: クエリ引数としてリダイレクトURLに含めるデータ（ある場合）を選択します。

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
ja: サイト訪問者があなたのリストにうまく登録されたときに何が起こるかを選択してください。

en: Choose when the animation should be triggered.
ja: アニメーションを開始するタイミングを選択します。

en: Choose when the dropdown should be displayed.
ja: ドロップダウンを表示するタイミングを選択します。

en: Choose when this interaction should be triggered
ja: このインタラクションをトリガーするタイミングを選択

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
ja: 一連の条件に基づいて、この要素をいつ表示するかを選択します。複数の条件を追加できます。日付と時刻の条件は、 <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPressの一般設定">WordPressの一般設定</a>のタイムゾーン設定に基づいています

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
ja: ボタン内のどこにボタンアイコンを表示するかを選択します。

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
ja: 親モジュールに対するドロップダウンメニューの位置を選択します。

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
ja: この要素のどこに背景画像を配置するかを選択します。画像の焦点に基づいて背景を配置することをお勧めします。

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
ja: 任意、又はすべてのルールを順守するかどうかを選択します。

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
ja: 引用アイコンを表示するかどうかを選択します。

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
ja: このトグルを、開いている、または閉じている状態で開始すべきかを選択します。

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
ja: スライダーを水平に動かすか垂直に動かすかを選択します。

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
ja: フロントエンドで、このキャンバスをメインコンテンツの上または下に追加するか選択してください。

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
ja: 影をモジュールの外側に表示するか、モジュールをページから持ち上げるか、モジュールの内側に表示するかを選択して、モジュールをページ内で下方向に設定します。

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
ja: このインタラクションをトリガーするブレークポイントを選択

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
ja: フィードに含めるカテゴリーを選択します。

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
ja: スライダーのどのカテゴリーに含めるか選択する

en: Choose which categories you would like to include.
ja: 選べるカテゴリだと思います。

en: Choose which element to extend attributes from.
ja: 属性を拡張する元の要素を選択してください。

en: Choose which element to find and replace values from.
ja: 値の検索と置換を行う元の要素を選択してください。

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
ja: ソース要素から拡張する変更済みフィールドを選択してください。

en: Choose which module should receive the effect
ja: エフェクトを適用するモジュールを選択

en: Choose which option group to extend from the source elements.
ja: ソース要素から拡張するオプショングループを選択してください。

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
ja: ページのどちら側でサイドバーをオンにするか選択します。この設定ではテキストの向きと境界位置を制御できます。

en: Choose which type of products you would like to display.
ja: 表示する商品の種類を選択します。

en: Choose which types of attributes to copy.
ja: コピーする属性タイプを選択してください。

en: Choose which types of elements to extend to.
ja: 拡張先の要素タイプを選択してください。

en: Choose which types of elements to search within.
ja: 検索対象とする要素タイプを選択してください。

en: Choose your desired portfolio layout style.
ja: 希望のポートフォリオのレイアウトスタイルを選択します。

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
ja: [カバー]を選択すると、必要に応じて画像が切り取られ、画像が背景領域全体に表示されます。 「フィット」を選択すると、画像全体が常に表示されますが、画像の周囲に空白が生じる可能性があります。 「実サイズ」に設定すると、画像のサイズはまったく変更されません。

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
ja: Chromiumブラウザ（Chrome、Edgeなど）

en: Circle
ja: サークル

en: Circle Background Color
ja: 円の背景色

en: Circle Background Opacity
ja: 円の背景の不透明度

en: Circle Color
ja: サークルの色

en: Circle Counter
ja: サークルカウンター

en: Circle Counter Title
ja: 円グラフタイトル

en: Circle Counters
ja: サークルカウンター

en: Circular
ja: サーキュラー

en: Clear
ja: クリア

en: Clear , Save to Library, Import, Export
ja: クリア、ライブラリに保存、インポート、エクスポート

en: Clear Layout
ja: レイアウトをクリア

en: Cleared Layout
ja: レイアウトをクリアしました

en: Click
ja: クリック

en: Click Here
ja: ここをクリック

en: Click Mode
ja: クリックモード

en: Click here
ja: クリック

en: Click here to login
ja: こちらからログイン

en: Clone
ja: 複製

en: Cloned %s
ja: %s を複製しました

en: Cloned Column
ja: カラムを複製しました

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Active Tab
ja: アクティブなタブを閉じる

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close Edit Canvas Modal
ja: キャンバス編集モーダルを閉じる

en: Close Extend Attributes Modal
ja: 属性拡張モーダルを閉じる

en: Close History Modal
ja: 履歴モーダルを閉じる

en: Close Modal
ja: モーダルを閉じる

en: Close Page Settings Modal
ja: ページ設定モーダルを閉じる

en: Close Responsive & State Picker
ja: レスポンシブ＆ステートピッカーを閉じる

en: Close Right Click Options
ja: 右クリックオプションを閉じる

en: Close Search
ja: 検索を閉じる

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Close Tab Group
ja: タブグループを閉じる

en: Closed Icon
ja: 閉じたアイコン

en: Closed Title
ja: クローズドタイトル

en: Closed Title Text
ja: 閉じた状態のタイトル文字

en: Closed Title Text Color
ja: クローズドタイトルのテキストの色

en: Closed Toggle Background Color
ja: トグル閉背景色

en: Clouds
ja: 雲

en: Clouds 2
ja: 雲2

en: Code
ja: コード

en: Code Snippet
ja: コードスニペット

en: Code With AI
ja: AIでコードを書く

en: Codes
ja: コード

en: Collapse
ja: 崩壊

en: Collapse All
ja: すべて折りたたむ

en: Collapse Empty Columns
ja: 空の列を折りたたむ

en: Collapse Table Gutters and Borders
ja: テーブルのガターと境界線を折りたたむ

en: Collapse Table Gutters and Borders.
ja: テーブルのガターと境界線を折りたたむ。

en: Color
ja: 色

en: Color Burn
ja: 焼き込みカラー

en: Color Dodge
ja: 覆い焼きカラー

en: Color Filters
ja: カラーフィルター

en: Color Palette
ja: カラー パレット

en: Color Palette Settings
ja: カラーパレット設定

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Colors
ja: カラー

en: Column
ja: 列

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
ja: 列%s背景マスクのアスペクト比

en: Column %s Background Mask Blend Mode
ja: 列%s背景マスクブレンドモード

en: Column %s Background Mask Color
ja: 列%s背景マスクの色

en: Column %s Background Mask Height
ja: 列%s背景マスクの高さ

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
ja: 列%s背景マスク水平オフセット

en: Column %s Background Mask Position
ja: 列%s背景マスクの位置

en: Column %s Background Mask Size
ja: 列%s背景マスクサイズ

en: Column %s Background Mask Style
ja: 列%s背景マスクスタイル

en: Column %s Background Mask Transform
ja: 列%s背景マスク変換

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
ja: 列%s背景マスク垂直オフセット

en: Column %s Background Mask Width
ja: 列%s背景マスク幅

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
ja: 列%s背景パターンブレンドモード

en: Column %s Background Pattern Color
ja: 列%s背景パターンの色

en: Column %s Background Pattern Height
ja: 列%s背景パターンの高さ

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
ja: 列%s背景パターン水平オフセット

en: Column %s Background Pattern Repeat
ja: 列%s背景パターンの繰り返し

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
ja: 列%s背景パターン繰り返し原点

en: Column %s Background Pattern Size
ja: 列%s背景パターンサイズ

en: Column %s Background Pattern Style
ja: 列%s背景パターンスタイル

en: Column %s Background Pattern Transform
ja: 列%s背景パターン変換

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
ja: 列%s背景パターン垂直オフセット

en: Column %s Background Pattern Width
ja: 列%s背景パターンの幅

en: Column 1
ja: 列1

en: Column 1 Before
ja: 列 1 前

en: Column 1 Main Element
ja: 列 1 メイン要素

en: Column 2
ja: 列2

en: Column 2 Before
ja: 列 2 前

en: Column 2 Main Element
ja: 列 2 メイン要素

en: Column 3
ja: 列3

en: Column 3 Before
ja: 列 3 前

en: Column 3 Main Element
ja: 列 3 メイン要素

en: Column Class
ja: カラムクラス

en: Column End
ja: 列終了

en: Column Inner
ja: 列（内部）

en: Column Label
ja: 列ラベル

en: Column Layout
ja: 列レイアウト

en: Column Link Target
ja: 列リンクターゲット

en: Column Link URL
ja: 列リンクURL

en: Column Minimum Width
ja: 列の最小幅

en: Column Reverse
ja: 列（逆順）

en: Column Span
ja: 列スパン

en: Column Start
ja: 列開始

en: Column Width
ja: 列幅

en: Column Widths
ja: 列幅

en: Columns
ja: 列

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
ja: タクソノミーを取得する投稿タイプのカンマ区切りリスト。空の場合は、すべての投稿タイプのタクソノミーを返します。

en: Command Center
ja: コマンドセンター

en: Commands
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Comment Avatar
ja: コメントのアバター

en: Comment Body
ja: コメントの本文

en: Comment Content
ja: コメントの内容

en: Comment Count
ja: コメント数

en: Comment Count Text
ja: コメント数文字

en: Comment Meta
ja: コメントのメタ情報

en: Comment Text
ja: コメント文字

en: Comments
ja: コメント

en: Comments Count
ja: コメント数

en: Common
ja: 共通

en: Company
ja: 会社名

en: Company Link Target
ja: 会社リンクターゲット

en: Company Link URL
ja: 会社リンクのURL

en: Company Text
ja: 会社テキスト

en: Compare
ja: 比較

en: Compare: %s
ja: 比較: %s

en: Comparison operator.
ja: 比較演算子。

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ja: ポップアップを使用して購入手続きを完了し、Divi Cloud をアップグレードしてください。

en: Conditional Logic
ja: 条件付きロジック

en: Conditions
ja: 条件

en: Confetti
ja: 紙吹雪

en: Configuration Error: Invalid data.
ja: 設定エラー: 無効なデータです。

en: Configuration Error: Invalid provider.
ja: 設定エラー: 無効なプロバイダーです。

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
ja: 設定エラー: このフォームに選択されたリストがありません。

en: Configure import options for your layout.
ja: レイアウトのインポートオプションを設定します。

en: Confirm
ja: 確認

en: Conical
ja: コニカル

en: Contact Button
ja: 問合せボタン

en: Contact Form
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact Forms
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact Title
ja: 問合せタイトル

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
ja: ホストに連絡を取って以下のPHP変数を増加させるよう頼むことが助けになるかもしれません: memory_limit、max_execution_time、upload_max_filesize、post_max_size、 max_input_time、max_input_vars。加えてファイアウォールのエラーログ (例えばModSecurity) を確認することで保存の完了を妨げている誤検出を明らかにできるかもしれません。

en: Container
ja: 箱

en: Contains
ja: 含まれています

en: Contains (LIKE)
ja: 含む (LIKE)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Area
ja: コンテンツエリア

en: Content Area Background Color
ja: コンテンツエリアの背景色

en: Content Attributes
ja: コンテンツ属性

en: Content Display
ja: コンテンツ表示

en: Content Length
ja: コンテンツの長さ

en: Content Max Width
ja: コンテンツの最大幅

en: Content Settings
ja: コンテンツ設定

en: Content Width
ja: コンテンツ

en: Content cannot be empty.
ja: コンテンツを空にすることはできません。

en: Content conversion encountered a fatal error.
ja: コンテンツの変換中に致命的なエラーが発生しました。

en: Content conversion failed: %s
ja: コンテンツの変換に失敗しました: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
ja: ここに入力した内容は小見出し文の下に表示されます。

en: Content migration encountered a fatal error.
ja: コンテンツの移行中に致命的なエラーが発生しました。

en: Content migration failed: %s
ja: コンテンツの移行に失敗しました: %s

en: Continue
ja: 持続する

en: Continue Automatic Slide on Hover
ja: 続き自動スライド推移

en: Continue Editing
ja: 編集を続ける

en: Contrast
ja: コントロール

en: Contributor
ja: 寄稿者

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
ja: 子要素の整列方法を制御します。フレックスレイアウトではクロス軸に沿ってアイテムを整列します。グリッドレイアウトでは、セル内でアイテムを縦方向に整列します。

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
ja: 主軸に沿って子要素をどのように配分するかを制御します。Flex レイアウトでは主軸に沿ってアイテムを配分します。Grid レイアウトではコンテナ内でグリッド全体を水平方向に整列します。

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
ja: クロス軸に沿ったコンテンツの整列方法を制御します。フレックスレイアウトでは、余白がある場合に折り返された行を整列します。グリッドレイアウトでは、コンテナ内でグリッド全体を縦方向に整列します。

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
ja: グリッド内の空きスペースをグリッドアイテムがどのように埋めるかを制御します。密は小さなアイテムで隙間を埋めようとし、疎は自然なドキュメント順を維持します。

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
ja: 表示するプロジェクトの数を制御します。制限を設定しない場合、空白のままにするか、0を使用します。

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
ja: Flexbox コンテナ内でこの要素をどのように振る舞わせるかを制御します。「フィットするように縮小」を選ぶとスペースが限られているときに要素が縮小され、「空きを埋めるように拡大」を選ぶと拡大して利用可能なスペースを埋めます。「カスタム」は手動で制御します。

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
ja: グリッドアイテムの自動配置アルゴリズムを制御します。行を選ぶと行を先に埋め、列を選ぶと列を先に埋めます。明示的に配置されていない場合にアイテムがどのように自動的に流れるかが決まります。

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
ja: 子要素を並べる方向を制御します。横並びは行、縦並びは列、またはそれぞれの逆方向バリエーションを選択します。

en: Control the playback speed of the animation.
ja: アニメーションの再生速度を調整します。

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
ja: フォントサイズを増減してアイコンのサイズを調整します

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
ja: フォントサイズを増減してアイコンのサイズを制御します。

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
ja: このキャンバスの重なり順を制御します。z-index の値が高いキャンバスは、値が低いキャンバスより上に表示されます。

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
ja: 子要素がコンテナ幅を超えたときに新しい行へ折り返すかどうかを制御します。折り返しなしは1行に保持し、折り返しは新しい行へ移動し、逆順に折り返しは逆順で折り返します。

en: Controls
ja: コントロール

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
ja: CSS のレンダリング順を制御します。数値が大きいほど後に出力され、優先されます。

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
ja: 購入手続きでアパート名（address_2）フィールドの表示を制御します。

en: Controls the display of the company field in checkout.
ja: 購入手続きで会社名フィールドの表示を制御します。

en: Controls the display of the phone field in checkout.
ja: 購入手続きで電話番号フィールドの表示を制御します。

en: Conversion Failed
ja: 変換に失敗しました

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
ja: 変換が完了しました。アイテムは行ライブラリに移動されました。

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
ja: 変換が完了しました。アイテムはセクション ライブラリに移動されました。

en: Convert Module To Row
ja: モジュールを行に変換

en: Convert Module To Section
ja: モジュールをセクションに変換

en: Convert Row To Section
ja: 行をセクションに変換

en: Convert Selected Modules To Group
ja: 選択したモジュールをグループに変換

en: Convert To Global
ja: グローバルに変換

en: Cookie
ja: クッキー

en: Cookie Does Not Exist
ja: クッキーが存在しない

en: Cookie Exists
ja: クッキーが存在します

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Cookie Value
ja: クッキーの価値

en: Cookie Value Does Not Equal
ja: Cookieの値が等しくない

en: Cookie Value Equals
ja: クッキーの価値は等しい

en: Copied %s
ja: %s をコピーしました

en: Copied Modules
ja: モジュールをコピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy %1$s
ja: %1$s をコピー

en: Copy %1$s Attributes
ja: %1$s 属性をコピー

en: Copy All Attributes
ja: すべての属性をコピー

en: Copy Attributes
ja: 属性をコピー

en: Copy Children
ja: 子をコピー

en: Copy From Template
ja: テンプレートからコピー

en: Copy Item Styles
ja: アイテムスタイルをコピー

en: Copy Module
ja: モジュールのコピー

en: Copy Module Style
ja: モジュールスタイルをコピー

en: Copy Parent
ja: 親をコピー

en: Copy-Paste Module
ja: モジュールをコピー＆ペースト

en: Corner Blob
ja: コーナーブロブ

en: Corner Lake
ja: コーナーレイク

en: Corner Paint
ja: コーナーペイント

en: Corner Pill
ja: コーナーピル

en: Corner Square
ja: コーナースクエア

en: Count
ja: 数

en: Countdown Timer
ja: カウントダウンタイマー

en: Countdown Timers
ja: カウントダウンタイマー

en: Counter Amount
ja: カウンター値

en: Counter Container
ja: カウンター箱

en: Counter Title
ja: カウンタータイトル

en: Coupon Form
ja: クーポンフォーム

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon:
ja: クーポン:

en: Coupon: DIVI
ja: クーポン: DIVI

en: Cover
ja: カバー

en: Create New Category
ja: 新しいカテゴリを作成

en: Create New Category/Categories
ja: 新しいカテゴリ/カテゴリを作成する

en: Create New Tag
ja: 新しいタグを作成

en: Create New Tag(s)
ja: 新しいタグを作成する

en: Create Template
ja: テンプレートを作成

en: Create Your Page
ja: ページを作成

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
ja: nth-child セレクターを使って、特定の子グリッドアイテムを対象にするルールを作成し、スタイルを適用します。個々のグリッドアイテムの位置、スパン、レイアウトプロパティをカスタムで定義して、複雑で非対称なグリッドレイアウトを作成できます。

en: Created Group
ja: グループを作成しました

en: Creating Preview Link...
ja: プレビューリンクを作成中...

en: Crosses
ja: 十字架

en: Cubes
ja: キューブ

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency & Frequency
ja: 通貨・頻度

en: Currency & Frequency Text
ja: 通貨・頻度テキスト

en: Current %1$s Link
ja: 現在の %1$s リンク

en: Current Category
ja: 現在のカテゴリ

en: Current Date
ja: 現在の日付

en: Current Element
ja: 現在の要素

en: Current Element & Children
ja: 現在の要素と子要素

en: Current Element & Descendants
ja: 現在の要素と子孫要素

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
ja: Visual Builder で current_page のループコンテキストを導出するための現在のページ URL。

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
ja: current_page クエリ解決のための、設定コンテキストにある現在のページのメインループタイプ。

en: Current page number.
ja: 現在のページ番号。

en: Current:
ja: 現在：

en: Curve
ja: 曲線

en: Curve 2
ja: 曲線2

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Body
ja: カスタムメインコンテンツ

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom CSS Settings
ja: カスタム CSS 設定

en: Custom Condition
ja: カスタム条件

en: Custom Date Format
ja: カスタム日付形式

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: Custom Field Value
ja: カスタムフィールド値

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom Footer
ja: カスタムフッター

en: Custom Header
ja: カスタムヘッダー

en: Custom Link Text
ja: カスタムリンクテキスト

en: Custom Order (WooCommerce)
ja: カスタム順（WooCommerce）

en: Custom Size
ja: カスタムサイズ

en: Custom Taxonomy Name
ja: カスタム分類名

en: Custom field name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom field value
ja: カスタムフィールド値

en: Custom nth-child Rule
ja: カスタム nth-child ルール

en: Customize Builder Settings Toolbar
ja: ビルダー設定ツールバーをカスタマイズ

en: Customize Settings Toolbar
ja: 設定ツールバーをカスタマイズ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut %1$s
ja: %1$s を切り取り

en: Cut Children
ja: 子を切り取り

en: Cut Module
ja: モジュールの切り取り

en: Cut Parent
ja: 親を切り取り

en: D
ja: 日

en: Daily
ja: 日次

en: Dark
ja: 暗い

en: Dark Text Color
ja: 暗いテキスト色

en: Darken
ja: 暗くする

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashed
ja: 破線

en: Date
ja: 日付

en: Date & Time
ja: 日付時刻

en: Date Archive
ja: 日付アーカイブ

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date archive pages do not have editable page settings.
ja: 日付アーカイブページには編集可能なページ設定がありません。

en: Date: new to old
ja: 日付：新しいものから古いものへ

en: Date: old to new
ja: 日付：古いものから新しいものへ

en: DateTime
ja: 日時

en: Day(s)
ja: 日

en: Day: %s
ja: 日: %s

en: Days
ja: 日々

en: Decimal
ja: 小数

en: Decrease
ja: 減らす

en: Decrease Font Size
ja: フォントサイズ縮小

en: Decrease Module Bottom Padding
ja: モジュールの下パディングを減らす

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
ja: モジュールの下パディングを10px減らす

en: Decrease Module Left Padding
ja: モジュールの左パディングを減らす

en: Decrease Module Left Padding by 10px
ja: モジュールの左パディングを10px減らす

en: Decrease Module Padding
ja: モジュールパディングを減らす

en: Decrease Module Padding By 10px
ja: モジュールパディングを10px減らす

en: Decrease Module Right Padding
ja: モジュールの右パディングを減らす

en: Decrease Module Right Padding by 10px
ja: モジュールの右パディングを10px減らす

en: Decrease Module Top Padding
ja: モジュールの上パディングを減らす

en: Decrease Module Top Padding by 10px
ja: モジュールの上パディングを10px減らす

en: Decrease Row Bottom Padding
ja: 行の下パディングを減らす

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
ja: 行の下パディングを10px減らす

en: Decrease Row Left Padding
ja: 行の左パディングを減らす

en: Decrease Row Left Padding by 10px
ja: 行の左パディングを10px減らす

en: Decrease Row Padding
ja: 行パディングを減らす

en: Decrease Row Padding By 10px
ja: 行パディングを10px減少

en: Decrease Row Right Padding
ja: 行の右パディングを減らす

en: Decrease Row Right Padding by 10px
ja: 行の右パディングを10px減らす

en: Decrease Row Top Padding
ja: 行の上パディングを減らす

en: Decrease Row Top Padding by 10px
ja: 行の上パディングを10px減らす

en: Decrease Section Bottom Padding
ja: セクションの下パディングを減らす

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
ja: セクションの下パディングを10px減らす

en: Decrease Section Left Padding
ja: セクションの左パディングを減らす

en: Decrease Section Left Padding by 10px
ja: セクションの左パディングを10px減らす

en: Decrease Section Padding
ja: セクションパディングを減らす

en: Decrease Section Padding By 10px
ja: セクションパディングを10px減少

en: Decrease Section Right Padding
ja: セクションの右パディングを減らす

en: Decrease Section Right Padding by 10px
ja: セクションの右パディングを10px減らす

en: Decrease Section Top Padding
ja: セクションの上パディングを減らす

en: Decrease Section Top Padding by 10px
ja: セクションの上パディングを10px減らす

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
ja: 色が背景にフェードインするように、円の塗りつぶされていないスペースの不透明度を下げます。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (Menu ordering + name)
ja: デフォルト（メニューの順序+名前）

en: Default Interaction Mode
ja: デフォルトの操作モード

en: Default Preset
ja: デフォルトのプリセット

en: Default Sorting
ja: デフォルトの順番

en: Default State
ja: デフォルト状態

en: Default Website Template
ja: デフォルトのサイトテンプレート

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
ja: サークルカウンターの番号を定義します。 （パーセント記号を含めないでください。以下のオプションを使用してください。） <strong>注：0から100までの自然数のみを使用できます</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
ja: カウンターの数を設定します。（以下のオプションを使用し、パーセント記号を含めないでください。）

en: Define a percentage for this bar.
ja: このバーの割合を設定します。

en: Define a sub title for the table if desired.
ja: 必要に応じて、表のサブ•タイトルを設定します。

en: Define a title for the pricing table.
ja: 価格表のタイトルを設定します。

en: Define a title for your contact form.
ja: 連絡先フォームのタイトルを設定します。

en: Define a title.
ja: タイトルを設定します。

en: Define an album name.
ja: アルバム名を設定します。

en: Define an artist name.
ja: アーティスト名を設定します。

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
ja: 次のリンクのカスタムテキストを定義します。投稿タイトルを含めるには %title% 変数を使用できます。デフォルトを使用するには空欄にしてください。

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ja: 次のリンクのためのカスタムテキストを定義してください。投稿タイトルに<strong>%title</strong>変数を含めることが出来ます。デフォルトでは空白。

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
ja: 前のリンクのカスタムテキストを定義します。投稿タイトルを含めるには %title% 変数を使用できます。デフォルトを使用するには空欄にしてください。

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
ja: 以前のリンクのためのカスタムテキストを定義してください。投稿タイトルに<strong>%title</strong>変数を含めることが出来ます。デフォルトでは空白。

en: Define how bright the colors should be.
ja: スライドのタイトルのテキストを設定します。

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
ja: 明るい部分と暗い部分をどの程度区別するかを定義します。

en: Define how intense the color saturation should be.
ja: スライドのタイトルのテキストを設定します。

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
ja: 余分なスペースがある場合に、この要素が他のフレックス項目に対してどれだけ拡大するかを定義します。値が大きいほど、利用可能なスペースをより多く占めます。0 に設定すると拡大しません。

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
ja: スペースが不足している場合に、この要素が他のフレックス項目に対してどれだけ縮小するかを定義します。値が大きいほど、他の項目より多く縮小します。0 に設定すると縮小しません。

en: Define how transparent or opaque this should be.
ja: 透明度または不透明度を定義します。

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
ja: ユーザーのスクロールに応じて適用されるアニメーション設定を定義します。アニメーションは要素がブラウザのビューポートに入ると開始し、ビューポートから出ると終了します。

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
ja: モジュールで使用するオーディオファイルを設定します。モジュールからオーディオファイルを削除するには、設定フィールドからURLを削除します。

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
ja: CSS の grid-template-columns 構文を使用して列テンプレートを定義します。「1fr 2fr 1fr」（比率指定）、「200px auto 100px」（単位の混在）、「repeat(3, 1fr)」（繰り返しパターン）などの値を使用してください。

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
ja: 自動生成する抜粋の長さを定義する。デフォルトでは空白（270）

en: Define the method, used for the parallax effect.
ja: 視差効果に使用される方法を設定します。

en: Define the number of images that should be displayed per page.
ja: ページごとに表示されるべき画像の数を設定します。

en: Define the number of products that should be displayed per page.
ja: ページごとに表示するプロジェクトの数を設定します。

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
ja: ページごとに表示するプロジェクトの数を設定します。

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
ja: CSS の grid-template-rows 構文を使用して行テンプレートを定義します。「auto 200px auto」（混在サイズ）、「repeat(3, 1fr)」（等比）や、正確に制御するための具体的な数値を使用してください。

en: Define the text for the slide button
ja: スライドボタンのテキストを設定します

en: Define the text of the form submit button.
ja: Form Submit (フォーム送信) ボタンのテキストを定義します。

en: Define the text which will be displayed on the login button.
ja: ログインボタンに表示されるテキストを設定します。

en: Define the title text for your slide.
ja: スライドのタイトルのテキストを設定します。

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
ja: このフィールドのユニークIDを定義します。特殊テキストやスペースは使わず半角英テキストのみ使用出来ます。

en: Define the units of your gradient stop positions.
ja: 勾配停止位置の単位を定義します。

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
ja: ブラウザウィンドウの下端からの垂直オフセット距離を定義します

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
ja: ブラウザーウィンドウの下端からの垂直オフセット距離を定義します。

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
ja: ブラウザウィンドウの上端からの垂直オフセット距離を定義します

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
ja: ブラウザーウィンドウの上端からの垂直オフセット距離を定義します。

en: Define whether or not the field should be visible.
ja: フィールドを表示するかどうかを指定します。

en: Define whether the field should be required or optional
ja: フィールドが必須かオプショナルかを定義

en: Delay before the effect is executed
ja: エフェクト実行までの遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %1$s
ja: %1$s を削除

en: Delete %s
ja: %s を削除

en: Delete Canvas
ja: キャンバスを削除

en: Delete Global Color
ja: グローバルカラーを削除

en: Delete Global Layout
ja: グローバルレイアウトを削除

en: Delete Gradient
ja: グラデーションを削除

en: Delete Grid Offset Rule
ja: グリッドオフセットルールを削除

en: Delete Item
ja: 項目を削除

en: Delete Module
ja: モジュールを削除

en: Delete Preset
ja: プリセットを削除

en: Delete Template
ja: テンプレートを削除

en: Deleted template
ja: テンプレートを削除しました

en: Dense
ja: 高密度

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Description Type
ja: 説明タイプ

en: Design
ja: デザイン

en: Design Attributes
ja: デザイン属性

en: Design Settings
ja: デザイン設定

en: Design Settings and Advanced Module Settings
ja: 設計設定と詳細モジュール設定

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop View
ja: デスクトップ表示

en: Detach From Global
ja: グローバルから切り離す

en: Detach From Variable
ja: 変数から切り離す

en: Device
ja: デバイス

en: Diagonal
ja: 対角線

en: Diagonal Bars 2
ja: ダイアゴナルバー2

en: Diagonal Lines
ja: 対角線

en: Diagonal Pills
ja: 斜めの丸薬

en: Diagonal Stripes
ja: 斜めのストライプ

en: Diagonal Stripes 2
ja: 斜めのストライプ2

en: Diamonds
ja: ダイヤモンド

en: Difference
ja: 差

en: Direction
ja: 方向

en: Disable Builder
ja: ビルダーを無効化

en: Disable Global
ja: グローバルを無効にする

en: Disable Item
ja: アイテムを無効化

en: Disable Preset
ja: プリセットを無効にする

en: Disable Template
ja: テンプレートを無効化

en: Disable on
ja: 無効をオンにする

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
ja: 定義されたexcepts(抜粋）をマニュアルで無視し常に自動的に生成したい場合はこのオプションを無効にてください

en: Disabled Button
ja: 無効化されたボタン

en: Disabled On
ja: 無効化

en: Disabled template
ja: テンプレートを無効化しました

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
ja: 箇条書き記号を無効にすると、価格表の機能領域内の各リストアイテムの横に表示されている箇条書き項目が削除されます。

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
ja: 作者のアバターを無効にすると、プロフィール写真がモジュールから削除されます。

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
ja: ボーダーセパレータを無効にすると、サイドバーウィジェットの左右に表示される実線が削除されます。

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
ja: コメント数を無効にすると、モジュールの上部からコメント数が削除されます。

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
ja: 返信ボタンを無効にすると、訪問者はスレッド化されたコメントを作成できなくなります。

en: Disc
ja: ディスク

en: Discard & Exit
ja: 保存せずに終了

en: Discard All Changes
ja: すべての変更を破棄

en: Display Again After
ja: 次の期間後に再表示

en: Display Conditions
ja: 表示条件

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display Only If
ja: 次の場合にのみ表示

en: Display Only If Author
ja: 作成者の場合のみ表示

en: Display Only If Browser
ja: ブラウザの場合にのみ表示

en: Display Only If Category Page
ja: カテゴリページの場合にのみ表示

en: Display Only If Current Date
ja: 現在の日付の場合にのみ表示

en: Display Only If Logged In Status
ja: ログイン状態の場合のみ表示

en: Display Only If Operating System
ja: オペレーティングシステムの場合にのみ表示

en: Display Only If Post Category
ja: 投稿カテゴリの場合にのみ表示

en: Display Only If Post Tag
ja: 投稿タグの場合にのみ表示

en: Display Only If Post Type
ja: 投稿タイプの場合にのみ表示

en: Display Only If Tag Page
ja: タグページの場合にのみ表示

en: Display Only If User
ja: ユーザーの場合にのみ表示

en: Display Only If User Role
ja: ユーザーロールの場合にのみ表示

en: Display Only If User's Cart
ja: ユーザーのカートの場合にのみ表示

en: Display Only on
ja: 次でのみ表示

en: Display Only on Date Archives
ja: 日付アーカイブにのみ表示

en: Display Order
ja: 表示順序

en: Display a message.
ja: Captchaを表示

en: Display dot navigation for the carousel.
ja: カルーセルのドットナビゲーションを表示します。

en: Display if all conditions are true
ja: すべての条件が真であるかどうかを表示します

en: Display if any condition is true
ja: いずれかの条件が真であるかどうかを表示します

en: Display navigation arrows on the carousel.
ja: カルーセルにナビゲーション矢印を表示します。

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
ja: 現在のページの投稿を表示します。アーカイブおよびインデックスページで役立ちます。

en: Divi Builder Helper
ja: Divi Builderヘルパー

en: Divi Builder Layout
ja: Divi Builder レイアウト

en: Divi Builder Layouts
ja: Divi Builder レイアウト

en: Divi Documentation
ja: Divi ドキュメント

en: Divi Icons
ja: Diviアイコン

en: Divi Library
ja: Divi ライブラリ

en: Divi Role Editor
ja: Divi ロールエディター

en: Divi Role Editor Settings
ja: Divi ロールエディター設定

en: Divi Theme Builder Set
ja: Divi Theme Builder セット

en: Divi Theme Builder Template
ja: Divi Theme Builder テンプレート

en: Divi Theme Builder Templates
ja: Divi Theme Builder テンプレート

en: Divider
ja: ディバイダー

en: Divider Arrangement
ja: 仕切り太さ

en: Divider Color
ja: ボーダーカラー

en: Divider Flip
ja: ディバイダー

en: Divider Height
ja: 仕切り太さ

en: Divider Horizontal Repeat
ja: 仕切り横反復

en: Divider Style
ja: 仕切りスタイル

en: Divider Weight
ja: 仕切り太さ

en: Dividers
ja: ディバイダー

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
ja: 仕切りは、セクションのコンテンツの上または下に配置できます。セクションコンテンツの上に配置されている場合、セクション内のモジュールと行は、重なったときに区切り線の後ろに隠れます。

en: Division require one value to be unitless
ja: 除算では、いずれかの値を単位なしにする必要があります

en: Do Not Stick
ja: 固執しないでください

en: Does Not Contain
ja: 含まない

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
ja: 含まない (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
ja: 特定の製品はありません

en: Does not Contain
ja: 含まない

en: Does not Equal
ja: 等しくない

en: Does not Exist
ja: 存在しません

en: Don't Append
ja: 追加しない

en: Don't Restore
ja: 復元しない

en: Don't display on
ja: に表示しない

en: Don't display on posts authored by
ja: によって作成された投稿には表示しないでください

en: Don't display on search results for
ja: の検索結果に表示しない

en: Don't display to
ja: に表示しないでください

en: Don't display to users who have
ja: 持っているユーザーには表示しないでください

en: Don't display to users who have visited
ja: 訪問したことのあるユーザーには表示しないでください

en: Dot Alignment
ja: ドットの配置

en: Dot Color
ja: ドットの色

en: Dot Navigation
ja: ドットナビゲーション

en: Dot Navigation Color
ja: ドットナビゲーションカラー

en: Dot Position
ja: ドットの位置

en: Dot Size
ja: ドットサイズ

en: Dotted
ja: 点線

en: Double
ja: 二重線

en: Down
ja: 下向き

en: Download Backup
ja: バックアップのダウンロード

en: Download Backup Before Importing
ja: インポート前にバックアップをダウンロード

en: Downwards
ja: 下向き

en: Draft
ja: 下書き

en: Drag n Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Drag to resize
ja: ドラッグしてサイズ変更

en: Draggable On Mobile
ja: 携帯でドラッグ可能

en: Dragged module
ja: ドラッグされたモジュール

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown Alignment
ja: ドロップダウンの配置

en: Dropdown Direction
ja: ドロップダウンの方向

en: Dropdown Menu
ja: ドロップダウンメニューリンク

en: Dropdown Menu Active Link Color
ja: ドロップダウンメニューのアクティブリンクの色

en: Dropdown Menu Animation
ja: ドロップダウンメニューアニメーション

en: Dropdown Menu Background Color
ja: ドロップダウンメニュー背景色

en: Dropdown Menu Container
ja: ドロップダウンメニューコンテナー

en: Dropdown Menu Direction
ja: ドロップダウンメニューの方向

en: Dropdown Menu Line Color
ja: ドロップダウンメニュー行カラー

en: Dropdown Menu Links
ja: ドロップダウンメニューリンク

en: Dropdown Menu Text Color
ja: ドロップダウンメニューテキストカラー

en: Dropdown Menus
ja: ドロップダウンメニュー

en: Dropdown Offset
ja: ドロップダウンのオフセット

en: Dropdown Position
ja: ドロップダウン位置

en: Dropdowns
ja: ドロップダウン

en: Duplicate
ja: 複製する

en: Duplicate %1$s
ja: %1$s を複製

en: Duplicate %s
ja: %s を複製

en: Duplicate Canvas
ja: キャンバスを複製

en: Duplicate Grid Offset Rule
ja: グリッドオフセットルールを複製

en: Duplicate Item
ja: 項目を複製

en: Duplicate Module
ja: モジュールを複製

en: Duplicate Preset
ja: 重複プリセット

en: Duplicate Template
ja: テンプレートを複製

en: Duplicate property "%s" found.
ja: 重複したプロパティ「%s」が見つかりました。

en: Duplicated layout
ja: レイアウトを複製しました

en: Duplicated template
ja: テンプレートを複製しました

en: Dynamic Content
ja: 動的コンテンツ

en: Dynamic Content Custom Fields
ja: 動的コンテンツのカスタムフィールド

en: Dynamic Posts
ja: 動的投稿

en: Ease
ja: やさしい

en: Ease-In
ja: イーズイン

en: Ease-In-Out
ja: イーズインアウト

en: Ease-Out
ja: イーズアウト

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %1$s Layout
ja: %1$s レイアウトを編集

en: Edit %s
ja: %s を編集

en: Edit Attribute
ja: 属性を編集

en: Edit Body Template
ja: 本文テンプレートを編集

en: Edit Borders
ja: ボーダーを編集

en: Edit Buttons
ja: ボタンを編集

en: Edit Canvas
ja: キャンバスを編集

en: Edit Canvas Settings
ja: キャンバス設定を編集

en: Edit Colors
ja: カラーを編集

en: Edit Configuration
ja: 設定を編集

en: Edit Content
ja: コンテンツを編集

en: Edit Element Above
ja: 上の要素を編集

en: Edit Element Below
ja: 下の要素を編集

en: Edit First Child Element
ja: 最初の子要素を編集

en: Edit Fonts
ja: フォントを編集

en: Edit Footer Template
ja: フッターテンプレートを編集

en: Edit Global Canvas
ja: グローバルキャンバスを編集

en: Edit Global Color
ja: グローバルカラーを編集する

en: Edit Global Items
ja: グローバルアイテムを編集

en: Edit Grid Offset Rule
ja: グリッドオフセットルールを編集

en: Edit Header Template
ja: ヘッダーテンプレートを編集

en: Edit Image With AI
ja: AIで画像を編集

en: Edit Interaction
ja: インタラクションを編集

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Edit Layout
ja: レイアウトを編集

en: Edit Page
ja: ページを編集

en: Edit Parent Element
ja: 親要素を編集

en: Edit Post
ja: 投稿を編集

en: Edit Preset
ja: プリセットを編集

en: Edit Profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit Responsive Values
ja: レスポンシブ値を編集

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
ja: セットを編集

en: Edit Snippet
ja: スニペットを編集

en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

en: Edit Template Layout
ja: テンプレートレイアウトを編集

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
ja: テンプレートを編集

en: Edit Theme Builder
ja: Theme Builder を編集

en: Edit Theme Builder Item
ja: Theme Builder アイテムを編集

en: Edit With Divi
ja: Divi で編集

en: Edit With Theme Builder
ja: Theme Builder で編集

en: Edit with the Divi Builder
ja: Divi Builder で編集

en: Edited %s
ja: %s を編集しました

en: Edited %s Child Modules
ja: %s の子モジュールを編集しました

en: Edited Local Attributes
ja: ローカル属性を編集しました

en: Editing: %s
ja: 編集中: %s

en: Editor
ja: 編集者

en: Effect Action
ja: エフェクトアクション

en: Effects
ja: エフェクト

en: Elegant Themes Support
ja: Elegant Themes サポート

en: Element
ja: 素子

en: Element Label
ja: 要素ラベル

en: Element Type
ja: 要素タイプ

en: Elements
ja: 要素

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Elliptical
ja: エリプティカル

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Account
ja: Emailアカウント

en: Email Address
ja: Eメールアドレス

en: Email Field
ja: eメールフィールド

en: Email Fullwidth
ja: ページフルワイド

en: Email Optin
ja: メールOptin

en: Email Optins
ja: 電子メールの選択

en: Email Provider Account Setup Documentation
ja: 電子メールプロバイダーアカウントのセットアップドキュメント

en: Enable
ja: 能

en: Enable %s
ja: %sを有効にする

en: Enable Admin Bar
ja: 管理バーを有効化

en: Enable Condition
ja: 条件を有効にする

en: Enable Raw HTML
ja: 生 HTML を有効化

en: Enable Redirect URL
ja: リダイレクトURLを有効にする

en: Enable Template
ja: テンプレートを有効化

en: Enable Title
ja: タイトルを有効化

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
ja: ループ機能を有効にして、クエリ設定に基づきデータベースから繰り返しコンテンツを動的に表示します。

en: Enable or disable pagination for this feed.
ja: このフィードのページネーションを有効または無効にします。

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
ja: 有効にすると、アニメーションが無限にループします。

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
ja: 要素が「追従」状態になったとき、通常スタイルと追従スタイルの間でアニメーション遷移を有効にします。

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
ja: 要素が「スタック」した場合のデフォルトスタイルとスティッキースタイル間のアニメーショントランジションを有効にする

en: Enabled template
ja: テンプレートを有効化しました

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
ja: 条件付きロジックを有効化すると、このフィールドは以下のルールのいずれか、またはすべてを順守した場合のみ表示されます<br><strong>注：</strong>一意で空でないフィールドIDのあるフィールドのみを使用することができます。

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
ja: このオプションを有効にすると、フォーカスがあるときに入力フィールドに罫線が追加されます。

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
ja: これを有効にすると、入力フィールドがモジュールの幅の100％に拡大されます。

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
ja: 有効にすると、カルーセルがすべてのスライドを自動的に切り替えます。

en: End
ja: 終了

en: End Position
ja: ポジションの終点

en: Ending
ja: エンディング

en: Ending %s
ja: 終了 %s

en: Ending Blur
ja: エンディングブラー

en: Ending Offset
ja: 終了オフセット

en: Ending Opacity
ja: 不透明度の終了

en: Ending Rotation
ja: 回転の終了

en: Ending Scale
ja: エンディングスケール

en: Enhance
ja: 強化する

en: Enter Custom Attribute
ja: カスタム属性を入力

en: Enter Custom Meta Key
ja: カスタムメタキーを入力

en: Enter Preview Mode
ja: プレビューモードに入る

en: Enter a name for your %s.
ja: %s の名前を入力してください。

en: Enter a name for your canvas.
ja: キャンバスの名前を入力してください。

en: Enter a name for your exported file.
ja: エクスポートするファイル名を入力してください。

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ja: 地図の中心点の住所を入力すると、住所がジオコーディングされて、下の地図上に表示されます。

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
ja: この地図ピンの住所を入力します。住所はジオコーディングされて下の地図上に表示されます。

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
ja: カスタムの nth-child パターンを入力してください（例：3n+1、4n-1、2n+3）

en: Enter meta key
ja: メタキーを入力

en: Enter meta value
ja: メタ値を入力

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
ja: HTML属性名を入力（例：class、id、data-state、aria-expanded）

en: Enter the URL for the Button.
ja: ボタンのURLを入力

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
ja: 切り替え／追加／削除する属性値を入力

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
ja: Cookie名を入力（例：user_preference、theme_mode、cart_items）

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
ja: 切り替え／追加／削除するCookie値を入力

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
ja: クエリしたいカスタムフィールド名（メタキー）を入力します。これはpost_metaテーブルに保存されているキーで、カスタムフィールドを識別します。

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
ja: 照合したいカスタムフィールド値を入力します。これはpost_metaテーブルに保存されている値で、これに基づいて投稿を絞り込みます。

en: Enter the new value that will replace the found value.
ja: 見つかった値を置き換える新しい値を入力してください。

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
ja: グリッドプロパティの数値を入力してください（例：列スパン：1）

en: Enter the text for the Button.
ja: ボタンのテキストを入力

en: Enter the text for this list item.
ja: このリスト項目のテキストを入力してください。

en: Enter the value you want to find and replace.
ja: 検索して置換したい値を入力してください。

en: Enter your address to view shipping options.
ja: 配送オプションを表示するには住所を入力してください。

en: Enter your page title here.
ja: ここにページのタイトルを入力します。

en: Entire Page
ja: ページ全体

en: Equal Columns
ja: 均等な列

en: Equal Fixed Width Columns
ja: 均等な固定幅の列

en: Equal Height Rows
ja: 均等高さの行

en: Equal Minimum Width Columns
ja: 均等な最小幅の列

en: Equal Width Columns
ja: 均等幅の列

en: Equalize Column Heights
ja: 列の高さを均等割付

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
ja: 列の高さを揃えると、行内のすべての列が最も高い列の高さになります。すべての列が同じ高さになり、見た目を統一できます。

en: Equals
ja: 等しい

en: Equals (=)
ja: 等しい (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
ja: shortcode名 %1$s と shortcode内容 %2$s を持つショートコードモジュールのレンダリング中にエラーが発生しました

en: Even Items
ja: 偶数の項目

en: Events
ja: イベント

en: Every Eighth Item
ja: 8つごとの項目

en: Every Fifth Item
ja: 5つごとの項目

en: Every Fourth Item
ja: 4つごとの項目

en: Every Ninth Item
ja: 9つごとの項目

en: Every Other
ja: ほかのすべての

en: Every Seventh Item
ja: 7つごとの項目

en: Every Sixth Item
ja: 6つごとの項目

en: Every Tenth Item
ja: 10個ごとの項目

en: Every Third Item
ja: 3つごとの項目

en: Exceptions
ja: 例外

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt Length
ja: 抜粋の長さ

en: Exclude Categories
ja: カテゴリーを除外する

en: Exclude Current %s
ja: 現在の %s を除外

en: Exclude Current Post
ja: 現在の投稿を除外

en: Exclude From
ja: 除外対象

en: Exclude From: %1$s
ja: 除外対象: %1$s

en: Exclude Pages
ja: ページを除外する

en: Exclude Posts
ja: 投稿を除外する

en: Exclude Posts With Specific Terms
ja: 特定のタームを持つ投稿を除外

en: Exclude Specific Posts
ja: 特定の投稿を除外

en: Excluded Item
ja: 除外アイテム

en: Excluded Item Text
ja: 除外アイテムテキスト

en: Excluded Search Queries
ja: 除外された検索クエリ

en: Exclusion
ja: 除外

en: Execute Selected Option
ja: 選択したオプションを実行

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
ja: 選択したレスポンシブステートピッカーオプションを実行

en: Exist
ja: 存在

en: Existing Page Layout
ja: 既存のページレイアウト

en: Existing Post Layout
ja: 既存の投稿レイアウト

en: Exit
ja: 終了

en: Exit Builder
ja: ビルダーを終了

en: Exit Dropdown
ja: ドロップダウンを閉じる

en: Exit Preview
ja: プレビューを終了

en: Exit Preview Mode
ja: プレビューモードを終了

en: Exit To Dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Exit To Editor
ja: エディターに戻る

en: Exit To Front End
ja: フロントエンドに戻る

en: Exit To WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボードに戻る

en: Exit To WordPress Editor
ja: WordPress エディターに戻る

en: Exit Visual Builder
ja: Visual Builder終了します

en: Exit to Backend
ja: バックエンドに戻る

en: Exit to Backend Builder
ja: Backend Builder に戻る

en: Expand
ja: 拡大

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Expand And Fill
ja: 拡大して埋める

en: Expand Modal
ja: モーダルを展開

en: Export
ja: エクスポート

en: Export & Import
ja: エクスポートとインポート

en: Export Canvas
ja: キャンバスをエクスポート

en: Export File Name
ja: エクスポートファイルの名前

en: Export Layout
ja: エクスポートレイアウト

en: Export Options
ja: エクスポートオプション

en: Export Presets
ja: プリセットをエクスポート

en: Export Templates
ja: テンプレートをエクスポート

en: Export Variables
ja: 変数をエクスポート

en: Extend %1$s Attributes
ja: %1$s 属性を拡張

en: Extend %1$s Content Attributes
ja: %1$s コンテンツ属性を拡張

en: Extend %1$s Design Attributes
ja: %1$s デザイン属性を拡張

en: Extend %1$s Preset
ja: %1$s プリセットを拡張

en: Extend %1$s Presets
ja: %1$s プリセットを拡張

en: Extend %1$s Style Attributes
ja: %1$s スタイル属性を拡張

en: Extend All %1$s Attributes
ja: すべての %1$s 属性を拡張

en: Extend Attributes
ja: 属性を拡張

en: Extend From Element
ja: 要素から拡張

en: Extend Select Content Attributes
ja: 選択したコンテンツ属性を拡張

en: Extend Select Design Attributes
ja: 選択したデザイン属性を拡張

en: Extend Select Presets
ja: 選択したプリセットを拡張

en: Extend Select Style Attributes
ja: 選択したスタイル属性を拡張

en: Extend To Element Type
ja: 拡張先の要素タイプ

en: Extend To Location
ja: 拡張先の場所

en: Extended Attributes
ja: 拡張属性

en: External Article
ja: 外部記事

en: External Link
ja: 外部リンク

en: Facebook Profile Url
ja: Facebook のプロフィール URL

en: Fade
ja: フェード

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Fading In and Out
ja: フェードインとフェードアウト

en: Fading in & Out
ja: フェードイン・フェードアウト

en: Failed to create post.
ja: 投稿の作成に失敗しました。

en: Failed to create your layout. Please try again later.
ja: レイアウトの作成に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to delete global canvas.
ja: グローバルキャンバスの削除に失敗しました。

en: Failed to duplicate post.
ja: 投稿の複製に失敗しました。

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
ja: レイアウトの複製に失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to load the Theme Builder.
ja: Theme Builder の読み込みに失敗しました。

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
ja: 既存のアイテムの読み込みに失敗しました。後でもう一度お試しください。

en: Failed to move post to trash.
ja: 投稿をゴミ箱に移動できませんでした。

en: Failed to update breakpoints.
ja: ブレークポイントの更新に失敗しました。

en: Featured Background Color
ja: おすすめの背景色

en: Featured Body Text Color
ja: 注目の本文の色

en: Featured Bullet Color
ja: 注目の弾丸の色

en: Featured Currency & Frequency Text Color
ja: 注目の通貨・頻度テキストカラー

en: Featured Excluded Item Color
ja: おすすめの除外アイテムの色

en: Featured Header Background Color
ja: 注目のヘッダー背景色

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured Image Alt Text
ja: アイキャッチ画像の代替テキスト

en: Featured Image Height
ja: 注目の画像の高さ

en: Featured Image Max Height
ja: 注目の画像最大高さ

en: Featured Image Max Width
ja: 注目の画像の最大幅

en: Featured Image Overlay
ja: 注目画像オーバーレイ

en: Featured Image Placement
ja: 特集画像配置

en: Featured Image Title Text
ja: アイキャッチ画像のタイトルテキスト

en: Featured Image Width
ja: 注目の画像の幅

en: Featured Price Text Color
ja: 注目の価格テキストの色

en: Featured Pricing Area Background Color
ja: 注目の料金エリアの背景色

en: Featured Products
ja: おすすめ商品

en: Featured Subtitle Text Color
ja: 注目の字幕テキストの色

en: Featured Table
ja: 特集テーブル

en: Featured Title Text Color
ja: 注目のタイトルのテキストの色

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
ja: 注目の価格表には、他社との差別化に役立つドロップシャドウがあります。ご希望であれば、この影を無効にすることができます。

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
ja: 表を注目にすると、その表を他の表よりも目立たせることができます。

en: Fetch
ja: 取得

en: Field
ja: フィールド

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
ja: フィールドが存在しない (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
ja: フィールドが存在する (EXISTS)

en: Field ID
ja: フィールドID

en: Field Information
ja: フィールド情報

en: Field Label
ja: フィールドラベル

en: Field Labels
ja: フィールドラベル

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Options
ja: フィールドオプション

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
ja: 結果の並び替えに使用するフィールド（WordPress クエリに直接渡されます）

en: Fields
ja: フィールド

en: Fields Label Position
ja: フィールドラベルの位置

en: Fields Placeholder
ja: フィールドプレースホルダー

en: Fields Width
ja: フィールド幅

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter Color
ja: フィルター色

en: Filter Criteria
ja: フィルター基準

en: Filter Criteria Text
ja: フィルター条件テキスト

en: Filter Global Color
ja: グローバルカラーを絞り込み

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
ja: 投稿メタ値に基づいて投稿を絞り込みます。特定のカスタムフィールドデータに一致する複雑なクエリを作成するために使用します（例：特定のメタ値を持つ投稿のみを表示）。

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
ja: 指定したタクソノミータームを持つ投稿を除外するようにループを絞り込みます。特定のカテゴリー、タグ、その他のタクソノミーのコンテンツを結果から取り除くのに使用します。

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
ja: 指定したタクソノミータームを持つ投稿のみを含むようにループを絞り込みます。特定のカテゴリー、タグ、その他のタクソノミーのコンテンツに結果を限定するのに使用します。

en: Filterable Portfolio
ja: フィルター可能ポートフォリオ

en: Filterable Portfolios
ja: フィルター可能なポートフォリオ

en: Filters
ja: フィルター

en: Find
ja: 検索

en: Find & Replace
ja: 検索と置換

en: Find And Replace
ja: 検索と置換

en: Find And Replace Complete
ja: 検索と置換が完了しました

en: Find And Replace In Element Type
ja: 要素タイプ内で検索と置換

en: Find And Replace In Location
ja: 場所内で検索と置換

en: Find Value
ja: 検索値

en: First & Last Name
ja: 名・姓

en: First Instance of Every Month
ja: 毎月の最初のインスタンス

en: First Item
ja: 最初の項目

en: First Name
ja: 名

en: First Name Fullwidth
ja: 全幅にする

en: Fixed
ja: 修理済み

en: Fixed Height Rows
ja: 固定高さの行

en: Fixed Left Sidebar
ja: ページ左サイドバー

en: Fixed Right Sidebar
ja: ページ右サイドバー

en: Flip
ja: 反転

en: Flip Horizontal
ja: 水平方向に反転

en: Flip Vertical
ja: 垂直に反転

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
ja: 仕切りを水平または垂直に反転して、形状とその方向を変更します。

en: Floating
ja: フローティング

en: Floating Minimum Size
ja: フローティング最小サイズ

en: Floating Squares
ja: フローティングスクエア

en: Fold
ja: 折る

en: Follow
ja: フォロー

en: Follow Button
ja: フォローボタン

en: Follow on %s
ja: %sでフォロー

en: Font
ja: フォント

en: Font Does not Exist.
ja: フォントが存在しません。

en: Font Families
ja: フォントファミリー

en: Font Name
ja: アカウント名

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
ja: フォント名は空にできず、特殊文字を含めることはできません。

en: Font Name Cannot be Empty.
ja: フォント名は空にできません。

en: Font Size (em)
ja: フォントサイズ (em)

en: Font Style
ja: 書式のコピー

en: Font Weight
ja: ソフトライト

en: Font Weights
ja: フォントウェイト

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
ja: この名前のフォントはすでに存在します。別の名前を使用してください。

en: Fonts
ja: フォント

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Template
ja: フッターテンプレート

en: Footer Templates
ja: フッターテンプレート

en: Force Fullwidth
ja: 全幅にする

en: Force Visible
ja: 強制表示

en: Force the element to be visible in specific contexts.
ja: 特定のコンテキストで要素を強制的に表示します。

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか?

en: Form
ja: 形

en: Form Background Color
ja: フォーム背景色

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form Notice
ja: フォーム通知

en: Form Notice Background Color
ja: フォーム通知の背景色

en: Form Title
ja: フォームタイトル

en: Form Title Text
ja: フォームタイトル文字

en: Forward
ja: 順方向

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ja: 無料の Divi Cloud 上限に達しました

en: Free Form CSS
ja: フリーフォーム CSS

en: Free-Form CSS
ja: フリーフォームCSS

en: Frequency
ja: 頻度

en: Friday
ja: 金曜日

en: From Hour
ja: 時間から

en: From Minute
ja: 分から

en: Full Size (Original)
ja: フルサイズ（オリジナル）

en: Fullwidth
ja: 全幅

en: Fullwidth Code
ja: 全幅コード

en: Fullwidth Codes
ja: 全角コード

en: Fullwidth Image
ja: 全幅画像

en: Fullwidth Images
ja: 全幅画像

en: Fullwidth Map
ja: フルワイド地図

en: Fullwidth Maps
ja: 全角マップ

en: Fullwidth Menu
ja: フルワイドメニュー

en: Fullwidth Menus
ja: 全幅メニュー

en: Fullwidth Module
ja: 全幅モジュール

en: Fullwidth Post Content
ja: 全幅投稿コンテンツ

en: Fullwidth Post Contents
ja: 全幅投稿コンテンツ

en: Fullwidth Post Slider
ja: 全幅投稿スライダー

en: Fullwidth Post Sliders
ja: 全幅ポストスライダー

en: Fullwidth Post Title
ja: 全幅投稿タイトル

en: Fullwidth Post Titles
ja: 全文投稿タイトル

en: Fullwidth Section
ja: 全幅セクション

en: Fullwidth Slider
ja: フルワイドスライダー

en: Fullwidth Sliders
ja: 全幅スライダ

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery Item
ja: ギャラリーアイテム

en: Gallery Item Caption
ja: ギャラリーアイテムのタイトル

en: Gallery Item Title
ja: ギャラリーアイテムタイトル

en: Gallery Pagination
ja: ギャラリーのページネーション

en: General
ja: 一般

en: General Functionality
ja: 一般機能

en: Generate & Replace
ja: 生成と置換

en: Generate Automatically
ja: 自動生成

en: Generate Content With AI
ja: AIでコンテンツを生成する

en: Generate From Video
ja: 動画から生成

en: Generate Section With AI
ja: AIでセクションを生成

en: Generate With AI
ja: AIで生成

en: Geocoder failed due to %s
ja: %sが原因でジオコーダーに失敗しました

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ja: 無制限の Divi Cloud ストレージを取得

en: Give Me A Choice
ja: 私に選択をください

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
ja: この要素にぼかし効果を与えて、視聴者がページをスクロールするときに焦点が合ったり外れたりするようにします。

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
ja: この要素にスケール効果を与えて、視聴者がページをスクロールするときに拡大および縮小するようにします。

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
ja: この要素に不透明効果を与えて、視聴者がページをスクロールするときにフェードインおよびフェードアウトするようにします。

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
ja: この要素に水平方向の動きを与えて、視聴者がページをスクロールするときに左右にスライドするようにします。

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
ja: この要素に回転運動を与えて、視聴者がページをスクロールするときに回転するようにします。

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
ja: この要素に垂直方向の動きを与えて、視聴者がページをスクロールするときに、周囲の要素よりも速くまたは遅く動くようにします。

en: Global
ja: グローバル

en: Global Body
ja: グローバル本文

en: Global Canvas
ja: グローバルキャンバス

en: Global Canvases
ja: グローバルキャンバス

en: Global Colors
ja: グローバルカラー

en: Global Fonts Weights
ja: グローバルフォントの太さ

en: Global Footer
ja: グローバルフッター

en: Global Header
ja: グローバルヘッダー

en: Global Variables
ja: グローバル変数

en: Global canvas not found.
ja: グローバルキャンバスが見つかりません。

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go To
ja: 移動

en: Go To A Module
ja: モジュールへ移動

en: Go To A Row
ja: 行へ移動

en: Go To A Section
ja: セクションへ移動

en: Go To Layer
ja: レイヤーに移動

en: Go To a Section, Row or Module
ja: セクション/行/モジュールへ移動

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードへ移動

en: Go to Editor
ja: エディターへ移動

en: Good
ja: 良い

en: Google API Key
ja: Google APIキー

en: Google Maps script is not available on this page.
ja: このページではGoogle Mapsスクリプトを利用できません。

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient Direction
ja: グラデーション方向

en: Gradient End
ja: グラデーションの終了

en: Gradient Length
ja: グラデーションの長さ

en: Gradient Position
ja: グラデーションの位置

en: Gradient Start
ja: グラデーションの開始

en: Gradient Stops
ja: グラジエントストップ

en: Gradient Type
ja: グラデーションタイプ

en: Gradient Unit
ja: グラデーションユニット

en: Graph
ja: グラフ

en: Graph 2
ja: グラフ2

en: Graph 3
ja: グラフ3

en: Graph 4
ja: グラフ4

en: Grayscale Filter Amount (%)
ja: グレースケールフィルター度 (%)

en: Greater Than (>)
ja: より大きい (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
ja: 以上 (>=)

en: Green
ja: 緑

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid Auto Columns
ja: グリッド自動列

en: Grid Auto Rows
ja: グリッド自動行

en: Grid Column Template
ja: グリッド列テンプレート

en: Grid Density
ja: グリッド密度

en: Grid Direction
ja: グリッド方向

en: Grid Layout
ja: グリッドレイアウト

en: Grid Mode
ja: グリッドモード

en: Grid Offset Rule
ja: グリッドオフセットルール

en: Grid Offset Rules
ja: グリッドオフセットルール

en: Grid Row Template
ja: グリッド行テンプレート

en: Grid Template Columns
ja: グリッドテンプレート列

en: Grid Tile Background Color
ja: グリッドタイル背景色

en: Grid View
ja: グリッド表示

en: Groove
ja: くぼみ線

en: Group
ja: グループ

en: Group Carousel
ja: グループカルーセル

en: Group Carousels
ja: グループカルーセル

en: Group Settings Into Closed Toggles
ja: クローズトグルへのグループ設定

en: Groups
ja: グループ

en: Grow
ja: 拡大

en: Grow to Fill
ja: 埋めるまで拡大

en: Gutter
ja: ガター

en: Gutter Width
ja: 列間隔

en: HTML After
ja: 後の HTML

en: HTML Before
ja: 前の HTML

en: HTML/JS Snippet
ja: HTML/JS スニペット

en: Hamburger Menu Icon Color
ja: ハンバーガーメニューアイコンの色

en: Hamburger Menu Icon Font Size
ja: ハンバーガーメニューアイコンのフォントサイズ

en: Hard Light
ja: ハードライト

en: Has Bought a Product
ja: 製品を購入しました

en: Has Bought a Specific Product
ja: 特定の製品を購入しました

en: Has No Value
ja: 価値がない

en: Has Not Bought a Product
ja: 製品を購入していません

en: Has Not Bought a Specific Product
ja: 特定の製品を購入していません

en: Has Not Visited a Specific Page
ja: 特定のページにアクセスしていません

en: Has Not Visited a Specific Post
ja: 特定の投稿にアクセスしていません

en: Has Products
ja: 製品があります

en: Has Visited a Specific Page
ja: 特定のページにアクセスしました

en: Has Visited a Specific Post
ja: 特定の投稿にアクセスしました

en: Has a Specific Product
ja: 特定の製品があります

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header Container
ja: ヘッダコンテナ

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header Template
ja: ヘッダーテンプレート

en: Header Templates
ja: ヘッダーテンプレート

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading 1
ja: 見出し 1

en: Heading 2
ja: 見出し

en: Heading 3
ja: 見出し

en: Heading 4
ja: 見出し

en: Heading 5
ja: 見出し

en: Heading 6
ja: 見出し

en: Heading Container
ja: 見出しコンテナ

en: Heading Level
ja: 見出しレベル

en: Heading Text
ja:  小見出しのテキスト

en: Heading Text Color
ja: 見出しテキストカラー

en: Heading Text H1
ja: 見出しテキスト H1

en: Heading Text H2
ja: 見出しテキスト H2

en: Heading Text H3
ja: 見出しテキスト H3

en: Heading Text H4
ja: 見出しテキスト H4

en: Heading Text H5
ja: 見出しテキスト H5

en: Heading Text H6
ja: 見出しテキスト H6

en: Headings
ja: 見出し

en: Headings: %s
ja: 見出し: %s

en: Heavy
ja: ヘビー

en: Heavy 900
ja: ヘビー 900

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Video
ja: ヘルプ動画

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
ja: ここで現在のアイテムを Divi ライブラリに追加し、後で使用できます。

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
ja: ここではアニメーションの緩和方法を調整できます。アニメーションを簡単に出し入れすると、リニアスピードカーブと比べて滑らかな効果が得られます。

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
ja: ここでは、要素の開始位置から左または右に位置を調整できます。これは、オフセットの原点によって異なる場合があります。

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
ja: ここで、要素の位置を開始位置から上または下に調整できます。これは、オフセットの原点によって異なる場合があります。

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
ja: ここで、親コンテナ内の要素の開始位置を調整できます。オフセットコントロールを使用して、要素の位置をさらに調整できます。

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
ja: 投稿をどの順番で表示するか調整することが出来ます

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
ja: ここでWooCommerceの商品ページレイアウトを選択できます。

en: Here you can choose between Description and short description to display.
ja: ここで、表示する説明と短い説明を選択できます。

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
ja: ここで、この要素をオフセットするコーナーを選択できます。垂直方向と水平方向のオフセット調整は、要素のオフセット原点に基づいて影響を受けます。

en: Here you can choose how to position the product meta.
ja: ここで、製品メタの配置方法を選択できます。

en: Here you can choose icon size.
ja: ここでアイコンサイズを選択できます。

en: Here you can choose icon width.
ja: ここでアイコンの幅を選択できます。

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
ja: こちらでは、サブメニューを開く方向を選択できます。下向きまたは上向きに開くように選択できます。

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
ja: ここで要素の配置タイプを選択できます。絶対配置の要素は親要素の内側で浮動します。固定配置の要素はブラウザのビューポート内で浮動します。相対配置の要素は親コンテナ内に静的に配置されますが、周囲の要素を崩さずにオフセットできます。

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
ja: ここで、要素の位置タイプを選択できます。絶対に配置された要素は、親要素の内側に浮きます。固定された位置の要素は、ブラウザのビューポート内でフロートします。相対的に配置された要素は、親コンテナ内に静的に配置されますが、周囲の要素を中断することなくオフセットできます。

en: Here you can choose the image alignment.
ja: ここで画像配置を選択できます

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
ja: ここで、このリスト内のすべてのアイコンのサイズを選択できます。

en: Here you can choose to display the title.
ja: ここで、タイトルの表示を選択できます。

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
ja: ここで、モーションエフェクトをトリガーするタイミングを選択できます。要素の上部が表示されるとき、要素の中央が表示されるとき、または要素の下部が表示されるときです。

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
ja: ここでアイキャッチ画像の配置場所を選択できます。

en: Here you can choose where to place the icon.
ja: アイコンを配置する場所を、こちらで選択できます。

en: Here you can choose where to place the reviews link.
ja: ここで、レビューリンクを配置する場所を選択できます。

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
ja: ここでは、上記の背景色の設定を使用するかどうかを選択することができます。

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
ja: こちらでは、以下のアイコン設定のどちらを使用するかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
ja: ここで投稿メタに著者名を表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
ja: ここで投稿メタ情報にカテゴリーを表示するかどうかを選択できます。注意：このオプションはカスタム投稿タイプでは機能しません。

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
ja: ここで投稿メタ情報にコメント数を表示するかどうかを選択できます

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
ja: ここで投稿メタに日付を表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
ja: ここでアイキャッチ画像を表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
ja: ここで投稿メタを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
ja: ここで投稿タイトルを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
ja: こちらでは、画像の下にスペースを配置するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
ja: 画像をライトボックスで開く必要があるかどうかをこちらで選択できます。注：ライトボックスで画像を開くことを選択した場合、下の URLオプションは無視されます。

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
ja: ここでは、地図をモバイルデバイスでドラッグ可能にするかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
ja: ここで、クーポンコードを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
ja: ここで、製品画像を表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
ja: ここで、アイテムの削除アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
ja: ここで、[カートの更新]ボタンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
ja: こちらでは、アイコンの横にフォローボタンを配置するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
ja: ここでタイトル/メタテキストに背景色を使用するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
ja: こちらでは、リンクを新しいウィンドウで開くかどうかを選択できます

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
ja: ここでリンクを新しいウィンドウで開くかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
ja: ここで、カテゴリを追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
ja: ここで、SKUを追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
ja: ここで、タグを追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
ja: ここで、カスタムレビューリンクを追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
ja: ここでヘッダーを前画面表示サイズに拡大するかを選択できます

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
ja: こちらでは、数の設定後にパーセント記号を追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
ja: ここで、[カートに追加]ボタンの前に数量フィールドを追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
ja: ここでスクロールダウンボタンを表示するかどうかを選択できます

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
ja: ここで、星評価を追加するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
ja: ここでは、在庫（在庫管理が有効な場合に表示される）を表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
ja: ここでは、ログイン後にユーザーを現在のページにリダイレクトするかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
ja: こちらでは、ズームレベルをマウスホイールで制御するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
ja: ここで、カラーを明るくするか暗くするかを選択できます。暗い背景で作業している場合は、コントロールの色は明るくしてください。背景が明るい場合は、コントロールの色を暗くしてください。

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
ja: こちらでは、テキストを明るくするか暗くするかを選択できます。暗い背景で作業している場合は、テキストは明るくする必要があります。背景が明るい場合は、テキストを暗く設定する必要があります。

en: Here you can choose which action to execute on button click.
ja: ここでは、ボタンクリック時に実行するアクションを選択できます。

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
ja: ここでは、%s 内の各項目を区別するために使用する文字の種類を選択できます。

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
ja: ここでは、リスト内の各項目を区別するために使用する文字の種類を選択できます。

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
ja: ここでは、順序付きリストの各項目を区別するためにどの種類の文字を使用するかを選択できます。

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
ja: ここでは、セールバッジを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
ja: ここでは、商品画像を表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
ja: ここでは、商品ギャラリーを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
ja: ここで、%s軸上の要素のオーバーフローを制御できます。 scrollに設定されている場合、静的な幅または高さを超えるコンテンツはブラウザのスクロールバーを起動します。非表示に設定すると、コンテンツのオーバーフローは解消されます。

en: Here you can control element overflow on the X axis.
ja: ここでは X 軸方向の要素のオーバーフローを制御できます。

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
ja: ここでは Y 軸方向の要素のオーバーフローを制御できます。

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
ja: ここではz軸上の要素の位置を制御できます。高いZインデックス値を持つ要素は、低いZインデックス値を持つ要素の上に配置されます。

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
ja: ここでこの要素の角の半径を制御できます。リンクアイコンを有効にして4隅すべてを一度に制御するか、無効にしてそれぞれの隅にカスタム値を定義します。

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
ja: ここで、ホームページのパンくずリストを作成できます。

en: Here you can create the content that will be used within the module
ja: ここで、モジュール内で使用されるコンテンツを作成できます

en: Here you can create the content that will be used within the module.
ja: モジュール内で使用されるコンテンツを作成できます。

en: Here you can create the link for the Home page.
ja: ここで、ホームページのリンクを作成できます。

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
ja: ここで、このリスト内のすべてのアイコンにカスタムカラーを指定できます。

en: Here you can define a custom color for the button icon.
ja: ここで、ボタンアイコンのカスタムカラーを定義できます。

en: Here you can define a custom color for the icon.
ja: ここでアイコンのカスタムカラーを定義できます。

en: Here you can define a custom color for the overlay
ja: オーバーレイのカスタム色が定義できます

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
ja: オーバーレイアイコンのカスタム色が定義できます

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
ja: ここでは、オーバーレイアイコンのカスタムカラーを設定できます。

en: Here you can define a custom color for the overlay.
ja: ここでオーバーレイのカスタムカラーを定義できます。

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
ja: ここでは、アイコンをスクロールダウンするためのカスタムカラーを定義できます。

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
ja: ここで、ソーシャルネットワークアイコンのカスタムカラーを定義できます。

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
ja: ここでズームアイコンのカスタムカラーを定義できます。

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
ja: ここで、ハンバーガーメニューアイコンのカスタム色を定義できます。

en: Here you can define a custom color for your icon.
ja: こちらでは、アイコンのカスタムカラーを設定できます。

en: Here you can define a custom color for your search icon.
ja: ここで、検索アイコンのカスタム色を定義できます。

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
ja: ここで、ショッピングカートアイコンのカスタム色を定義できます。

en: Here you can define a custom icon for the overlay
ja: オーバーレイのカスタムアイコンが定義できます

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
ja: ここでオーバーレイ用のカスタムアイコンを定義できます。

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
ja: ここで投稿メタの日付形式を定義できます。デフォルトは「M j, Y」です。

en: Here you can define the Icon alignment.
ja: ここでアイコンの配置を指定できます。

en: Here you can define the alignment of Button.
ja: ここでボタンの配置を定義できます。

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
ja: こちらでは現在のタブ内に配置されるコンテンツを設定できます。

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
ja: こちらでは、ピンの情報ボックス内に配置されるコンテンツを設定できます。

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
ja: eメール・メッセージのカスタムパターンを定義することが出来ます。フィールドは次のフォーマットに含めることが出来ます - <strong>%%field_id%%</strong>。例えば id = <strong>phone</strong> のフィールドと id = <strong>message</strong>のフィールドを含めたければ、次のernを用いることができます：<strong>私のメッセージは%%message%% そして電話番号は %%phone%%</strong>。　デフォルトでは空白。

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
ja: ここで、前後の投稿を現在の投稿と同じタクソノミー用語内に限定するかどうかを指定できます。

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
ja: こちらでは、「自動カルーセルローテーション」オプションが上記有効になっている場合、カルーセルのローテーションの速さを指定できます。数値が高ければ高いほど、各ローテーションの間で休止が長くなります。（例1000=1秒）

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
ja: こちらでは、「自動アニメーション」オプションが有効になっている場合、スライダーが各スライドの間でフェードする速さを指定できます。数値が高いほど、各回転の間の休止が長くなります。

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
ja: ここで現在のアイテムを保存し、Divi ライブラリにも追加して、後で使用できます。

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
ja: ここでは Divi Builder に付属する、事前作成済みのレイアウトパック一覧を確認できます。また、Divi ライブラリに保存したレイアウトにもアクセスできます。「Divi Builder Demo」レイアウトパックを選択すると、含まれるレイアウトを確認できます。

en: Here you can select the Page type.
ja: ここでページタイプを選択できます。

en: Here you can select the Product.
ja: ここで、製品を選択できます。

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
ja: ここで、表示するタブを選択できます。

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
ja: こちらでは、セクションにインナーシャドウを使用するかどうか選択できます。色付きのバックグラウンドや背景画像を使用する場合、インナーシャドウを使用すると見栄えが非常に良くなります。きます。

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
ja: ここで、パンくずリストを設定できます。

en: Here you can set the background color for the active tab.
ja: ここでは、アクティブなタブの背景色を設定できます。

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
ja: ここでは、非アクティブなタブの背景色を設定できます。

en: Here you can set the font for the active tab.
ja: ここでは、アクティブなタブのフォントを設定できます。

en: Here you can set the separator.
ja: ここでセパレータを設定できます。

en: Hero
ja: ヒーロー

en: Heroes
ja: ヒーロー

en: Hidden
ja: 隠れた

en: Hidden Field
ja: 非表示フィールド

en: Hide Element
ja: 要素を非表示

en: Hide On Front End
ja: フロントエンドで非表示

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
ja: グリッド内の空の列を自動的に非表示にします。有効にすると、コンテンツのない列がレイアウトから削除され、残りのコンテンツが利用可能なスペースを埋めます。

en: History
ja: 履歴

en: History State Interval
ja: 履歴状態の間隔

en: Home
ja: ホーム

en: Home Link
ja: ホームリンク

en: Home Text
ja: ホームテキスト

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Homepage Link
ja: ホームページリンク

en: Homepage does not have editable page settings.
ja: ホームページには編集可能なページ設定がありません。

en: Honeycomb
ja: ハニカム

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Gap
ja: 水平ギャップ

en: Horizontal Gutters
ja: 水平側溝

en: Horizontal Motion
ja: 水平方向の動き

en: Horizontal Offset
ja: 水平オフセット

en: Horizontal Overflow
ja: 水平方向のオーバーフロー

en: Hour
ja: 時間

en: Hour(s)
ja: 時間

en: Hourly
ja: 1 時間ごと

en: Hours
ja: 時間

en: Hover
ja: ホバー

en: Hover Icon Picker
ja: マウスオーバーアイコン選択

en: Hover Mode
ja: ホバーモード

en: Hover Overlay Color
ja: マウスオーバーオーバーレイカラー

en: Hover State
ja: ホバー状態

en: Hovered
ja: ホバー時

en: How Does It Look?
ja: それはどのように見えますか?

en: How do you want to load this Template?
ja: このテンプレートをどのように読み込みますか？

en: Hr
ja: 時間

en: Hue
ja: 色相

en: IP Address
ja: 地図ピンの住所

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Alignment
ja: アイコンの配置

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: Icon Element
ja: アイコン要素

en: Icon Font Size
ja: アイコンフォントサイズ

en: Icon List
ja: アイコンリスト

en: Icon List Item
ja: アイコンリスト項目

en: Icon List Items
ja: アイコンリスト項目

en: Icon Lists
ja: アイコンリスト

en: Icon Picker
ja: アイコンピッカー

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icon Type
ja: アイコンタイプ

en: Icon Unicode
ja: アイコンUnicode

en: Icon Weight
ja: アイコンの太さ

en: Icons
ja: アイコン

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
ja: 定義されている場合、この要素はこのコンテナの下部に貼り付けられ、ブラウザの端への貼り付けを上書きします

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
ja: 設定すると、この要素はこのコンテナの下部に追従し、ブラウザー端への追従設定を上書きします。

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
ja: 定義されている場合、この要素はこのコンテナの上部に貼り付けられ、ブラウザの粘着性のエッジを上書きします

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
ja: 設定すると、この要素はこのコンテナの上部に追従し、ブラウザー端への追従設定を上書きします。

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
ja: 設定されている場合、このスライド画像がスライドのテキストの左側に表示されます。画像をアップロードするか、空白のままにしてテキストのみのスライドを作成できます。

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
ja: 設定されている場合、この動画はスライドテキストの左側に表示されます。 YouTubeまたはVimeoのページ URLを入力するか、空白のままにしてテキストのみのスライドを作成します。

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
ja: 有効の場合、ビジターが投稿された注目画像の上にカーソルを合わせたときオーバーレイの色とアイコンが表示されます

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
ja: 有効の場合、ビジターが画像上にカーソルを合わせたときオーバーレイの色とアイコンが表示されます

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
ja: 有効にすると、背景の外側の境界に達するまで、定義されたグラデーションの停止が繰り返されます。

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
ja: 有効にすると、グラデーションは背景画像の上に配置されます。

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
ja: 有効の場合、フィールド幅はコンテンツ領域の幅と同一(100%）になります。それ以外は50%となります。

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
ja: 有効にすると、グラデーションは背景画像の上に配置されます。

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
ja: 有効にすると、スクロール時に背景画像が固定されて、面白い視差効果を生むことができます。

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
ja: 背景画像が要素のサイズより小さい場合は、画像を繰り返すことができます。この結果、背景画像パターンになります。

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
ja: 以前に当店でお買い物をされたことがある場合は、以下に詳細を入力してください。新規のお客様は、お支払い情報セクションへお進みください。

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ja: カルーセルレイアウトオプションを選択しており、訪問者が［次へ］ボタンをクリックすることなく、カルーセルを自動的にスライドさせたい場合、このオプションを有効にし、必要に応じて以下の回転速度を調整します。

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
ja: 訪問者が[次へ]ボタンをクリックすることなく、自動的にスライドさせたい場合は、このオプションを有効にし、必要に応じて、下の回転速度を調整します。

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
ja: アニメーションを実行する前に遅延を追加したい場合は、ここでミリ秒単位でその遅延を指定できます。これは、複数のアニメーションモジュールを一緒に使用するときに便利です。

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
ja: 日付形式を調整したい場合、こちらに適切なPHP日付形式を入力します。

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
ja: アイコンのサイズを調整したい場合は、最初にこのオプションを有効にする必要があります。

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
ja: このモジュールのボタンの外観をカスタマイズしたい場合は、最初にカスタムボタンスタイルを有効にする必要があります。

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
ja: ロゴをリンクにする場合は、ここにリンク先URLを入力します。

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
ja: 小見出しを使用したい場合は、ここに追加します。小見出しは、小さなフォントでタイトルの下に表示されます。

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
ja: 画像をリンクしたい場合には、リンク先のURLをこちらに入力します。このフィールドを空白のままにするとリンクは作成されません。

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
ja: Divi 5 に完全対応したバージョンをご希望の場合は、サードパーティの開発者に知らせることをご検討ください。

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
ja: 価格がサブスクリプションに基づく場合、サブスクリプションの支払いサイクルをここに入力します。

en: Ignore Sticky Posts
ja: 固定投稿を無視

en: Image
ja: 画像

en: Image & Icon
ja: イメージとアイコン

en: Image & Video
ja: 画像とビデオ

en: Image Alignment
ja: 画像配置

en: Image Animation
ja: 画像アニメーション

en: Image Count
ja: 画像数

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image Horizontal Offset
ja: 画像の水平オフセット

en: Image Link Target
ja: 画像リンクターゲット

en: Image Link URL
ja: 画像リンクURL

en: Image Order
ja: 画像の順番

en: Image Overlay
ja: 画像の重ね合わせ

en: Image Vertical Offset
ja: 画像の垂直オフセット

en: Image Width
ja: 画像最大幅

en: Image or Icon
ja: 画像またはアイコン

en: Image/Icon
ja: 画像/アイコン

en: Image/Icon Animation
ja: 画像/アイコンアニメーション

en: Image/Icon Placement
ja: 画像/アイコンの配置

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import & Export
ja: インポートとエクスポート

en: Import & Export Presets
ja: プリセットのインポートとエクスポート

en: Import & Export Variables
ja: 変数のインポートとエクスポート

en: Import Canvas
ja: キャンバスをインポート

en: Import Design Presets?
ja: デザインプリセットをインポートしますか？

en: Import Divi Builder Templates
ja: Divi Builder テンプレートをインポート

en: Import Layout
ja: レイアウトをインポート

en: Import Options
ja: インポートオプション

en: Import Presets
ja: プリセットをインポート

en: Import Templates
ja: テンプレートをインポート

en: Import To New Canvas
ja: 新しいキャンバスにインポート

en: Import Variables
ja: 変数をインポート

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
ja: エクスポート元のサイトから、静的レイアウトとしてインポートします。インポートする参照の数によっては、数分かかる場合があります。

en: Imported Content
ja: コンテンツをインポートしました

en: Imported templates
ja: インポート済みテンプレート

en: Improve With AI
ja: AIで改善

en: In A New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: In List (IN)
ja: リストに含まれる (IN)

en: In Stock
ja: 在庫あり

en: In Stock Text
ja: 在庫あり

en: In The Current Tab
ja: 現在のタブで開く

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
ja: 動画を正しいサイズにするためには、こちらに動画の正確な幅をピクセル単位で入力する必要があります。

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
ja: 動画を正しいサイズにするためには、こちらに動画の正確な幅をピクセル単位で入力する必要があります。

en: Inactive Tab Background Color
ja: 非アクティブタブ背景色

en: Inches (in)
ja: インチ（インチ）

en: Include Advanced Design settings
ja: 詳細デザイン設定を含める

en: Include All Global Canvases
ja: すべてのグローバルキャンバスを含める

en: Include All Templates
ja: すべてのテンプレートを含める

en: Include IP Address
ja: カテゴリーを追加

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
ja: あなたの電子メールプロバイダに送信されるデータに加入者のIPアドレスを含めてください。

en: Included Categories
ja: 含まれるカテゴリー

en: Included Tabs
ja: 含めるタブ

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
ja: 不完全なチャンクデータを受信しました。%1$d チャンクを想定していましたが、%2$d チャンクを受信しました。

en: Increase
ja: 増やす

en: Increase Font Size
ja: フォントサイズ拡大

en: Increase Module Bottom Padding
ja: モジュールの下パディングを増やす

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
ja: モジュールの下パディングを10px増やす

en: Increase Module Left Padding
ja: モジュールの左パディングを増やす

en: Increase Module Left Padding by 10px
ja: モジュールの左パディングを10px増やす

en: Increase Module Padding
ja: モジュールパディングを増やす

en: Increase Module Padding By 10px
ja: モジュールパディングを10px増やす

en: Increase Module Right Padding
ja: モジュールの右パディングを増やす

en: Increase Module Right Padding by 10px
ja: モジュールの右パディングを10px増やす

en: Increase Module Top Padding
ja: モジュールの上パディングを増やす

en: Increase Module Top Padding by 10px
ja: モジュールの上パディングを10px増やす

en: Increase Row Bottom Padding
ja: 行の下パディングを増やす

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
ja: 行の下パディングを10px増やす

en: Increase Row Left Padding
ja: 行の左パディングを増やす

en: Increase Row Left Padding by 10px
ja: 行の左パディングを10px増やす

en: Increase Row Padding
ja: 行パディングを増やす

en: Increase Row Padding By 10px
ja: 行パディングを10px増加

en: Increase Row Right Padding
ja: 行の右パディングを増やす

en: Increase Row Right Padding by 10px
ja: 行の右パディングを10px増やす

en: Increase Row Top Padding by 10px
ja: 行の上パディングを10px増やす

en: Increase Section Bottom Padding
ja: セクションの下パディングを増やす

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
ja: セクションの下パディングを10px増やす

en: Increase Section Left Padding
ja: セクションの左パディングを増やす

en: Increase Section Left Padding by 10px
ja: セクションの左パディングを10px増やす

en: Increase Section Padding
ja: セクションパディングを増やす

en: Increase Section Padding By 10px
ja: セクションパディングを10px増加

en: Increase Section Right Padding
ja: セクションの右パディングを増やす

en: Increase Section Right Padding by 10px
ja: セクションの右パディングを10px増やす

en: Increase Section Top Padding
ja: セクションの上パディングを増やす

en: Increase Section Top Padding by 10px
ja: セクションの上パディングを10px増やす

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
ja: シェイプディバイダの高さを増減します。

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
ja: %1$sテキストのサイズを増減してください。

en: Increase or decrease the size of the %s text.
ja: %s テキストのサイズを大きく / 小さくします。

en: Increase or decrease the size of the button text.
ja: ボタンのテキストのサイズを拡大または縮小します。

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
ja: モジュールの下部に表示される下スクロールのサイズを増減します。

en: Increase or decrease the size of the text.
ja: テキストのサイズを大きく / 小さくします。

en: Increase or decrease the size of this element.
ja: この要素のサイズを拡大または縮小します。

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
ja: ボタンの周囲の境界線の太さを増減します。この値を0に設定すると、枠線が完全に削除されます。

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
ja: インデントを大きくすると、リスト項目がテキストコンテンツの中央に向かってさらにプッシュされ、リストが残りのテキストから見やすく分離されます。

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
ja: ボーダーの半径を大きくすると、ボタンの角の丸みが増します。この値を0に設定すると、角が四角になります。

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
ja: ボーダー半径を大きくすると、オーバーレイコーナーの丸みが増します。この値を0に設定すると、角が四角になります。

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
ja: 仕切り重量を増やすと、仕切り線の太さが増します。

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
ja: 広がり強度を上げると、ボックスの影の密度が上がります。密度が高いほど影が強くなります。

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
ja: 境界線の幅を広げると、サイズ/太さも大きくなります。

en: Inherited Rule (Non-editable)
ja: 継承されたルール（編集不可）

en: Inline
ja: 列をなして

en: Inline Centered Logo
ja: インライン中心ロゴ

en: Inner Column
ja: 内側の列

en: Inner Columns
ja: 内側の列

en: Inner Max Width
ja: 内側の最大幅

en: Inner Row
ja: 内部行

en: Inner Rows
ja: 内部行

en: Inner Shadow
ja: インナーシャドウを表示する

en: Inner Width
ja: 内側の幅

en: Input
ja: 入力してください

en: Input Facebook Profile Url.
ja: Facebookプロフィールの URLを入力

en: Input Field
ja: 入力フィールド

en: Input Fields
ja: 入力フィールド

en: Input LinkedIn Profile Url.
ja: LinkedIn プロフィール URL を入力します。

en: Input Placeholder
ja: 入力プレースホルダー

en: Input X Profile Url.
ja: X プロフィール URL を入力します。

en: Input a title for the circle counter.
ja: サークルカウンターのタイトルを入力します。

en: Input a title for the counter.
ja: カウンターのタイトルを入力します。

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
ja: メッセージの送信先となるメールアドレスを入力してください。<br /><br /> 注: メール配信とスパム対策は複雑なプロセスです。このフォームから送信されたメッセージの到達率を確保するため、<a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>、<a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>、または同様の配信サービスの利用を推奨します

en: Input the job title.
ja: 役職を入力します。

en: Input the main text content for your module here.
ja: ここにモジュールのメインテキストの内容を入力します。

en: Input the name of the company.
ja: 会社の名前を入力します。

en: Input the name of the person.
ja: 人物名を入力します。

en: Input the name of the testimonial author.
ja: 感想作成者の名前を入力します。

en: Input the person's position.
ja: 人の位置を入力します。

en: Input the value of the product here.
ja: ここに商品の価値を入力します。

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
ja: 希望するボタンテキストを入力します。空白のままにするとボタンはなしになります。

en: Input your desired button text.
ja: 希望するボタンテキストを入力してください

en: Input your desired link text.
ja: リンクに表示するテキストを入力してください。

en: Input your main slide text content here.
ja: ここにメインスライドのテキストを入力します。

en: Input your value to action title here.
ja: ここにアクションのタイトルの価値を入力します。

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert %s
ja: %s を挿入

en: Insert %s Module
ja: %s モジュールを挿入

en: Insert Dynamic Content
ja: 動的コンテンツを挿入

en: Insert Existing Page Layout
ja: 既存のページレイアウトを挿入

en: Insert Existing Post Layout
ja: 既存の投稿レイアウトを挿入

en: Insert Layout
ja: レイアウトを挿入

en: Insert Media
ja: メディアを挿入

en: Insert Module
ja: モジュールを挿入

en: Insert Module Or Row
ja: モジュールまたは行を挿入

en: Insert Premade Layout
ja: 事前作成レイアウトを挿入

en: Insert Row
ja: 行を挿入

en: Insert Saved Layout
ja: 保存済みレイアウトを挿入

en: Insert Saved Module
ja: 保存済みモジュールを挿入

en: Insert Saved Row
ja: 保存済み行を挿入

en: Insert Saved Section
ja: 保存済みセクションを挿入

en: Insert Section
ja: セクションを挿入

en: Insert Theme Builder Set
ja: Theme Builder セットを挿入

en: Insert Theme Builder Template
ja: Theme Builder テンプレートを挿入

en: Inset
ja: インセット

en: Inside
ja: 内部

en: Inspect
ja: 検証

en: Inspector
ja: インスペクター

en: Insufficient permission.
ja: 権限が不足しています。

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
ja: 強度は、アニメーションの繊細さや攻撃性を左右します。強度を下げると、より滑らかで繊細なアニメーションが作成され、強度を上げると、より鮮明で攻撃的なアニメーションが作成されます。

en: Interaction
ja: インタラクション

en: Interactions
ja: インタラクション

en: Interface Animations
ja: インターフェース アニメーション

en: Interface Mode
ja: インターフェースモード

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
ja: 無効なファイル形式です。JSON ファイルをアップロードしてください。

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
ja: 無効なPINとアドレスデータです。もう一度お試しください

en: Invalid Post ID.
ja: 無効な投稿 ID です。

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
ja: 無効な属性名です。属性名には英数字、ハイフン、アンダースコア、コロンのみ使用できます。

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
ja: 無効なチャンクリクエスト: 必須のチャンクパラメータがありません。

en: Invalid context parameter.
ja: 無効なコンテキストパラメータです。

en: Invalid email
ja: メールアドレスが無効です

en: Invalid layout save target for current context.
ja: 現在のコンテキストではレイアウトの保存先が無効です。

en: Invalid library item type.
ja: 無効なライブラリアイテムタイプです。

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
ja: 無効な非チャンクリクエスト: チャンクパラメータは含めないでください。

en: Invalid nonce
ja: 無効なnonce

en: Invalid nonce.
ja: nonce が無効です。

en: Invalid parent setting specified.
ja: 無効な親設定が指定されました。

en: Invalid post ID.
ja: 投稿 ID が無効です。

en: Invalid post type.
ja: 無効な投稿タイプです。

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
ja: 無効なリクエストです。必須パラメータ %s がありません。

en: Invalid unit is being used for calculation
ja: 計算に無効な単位が使用されています

en: Invert
ja: 反転する

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
ja: 色相、彩度、明度をこの量だけ反転させます。

en: Inverted Chevrons
ja: 逆シェブロン

en: Inverted Chevrons 2
ja: 倒立シェブロン2

en: Is
ja: は

en: Is After
ja: 後です

en: Is Any Value
ja: 任意の値ですか

en: Is Before
ja: 前です

en: Is Empty
ja: 空です

en: Is Greater Than (numeric values only)
ja: より大きい（数値のみ）

en: Is Less Than (numeric values only)
ja: 未満です（数値のみ）

en: Is Not
ja: ではありません

en: Is Not On a Specific Date
ja: 特定の日付ではない

en: Is On Specific Day(s) of the Week
ja: 曜日は特定の曜日です

en: Is On a Specific Date
ja: 特定の日付です

en: Is in stock
ja: 在庫あり

en: Is out of stock
ja: 在庫切れです

en: Is the First Day of the Month
ja: 月の最初の日です

en: Is the Last Day of the Month
ja: 月の最後の日です

en: Italic
ja: 斜体

en: Item
ja: アイテム

en: Item Defaults
ja: アイテムのデフォルト

en: Item Indent
ja: アイテムのインデント

en: Item Overlay
ja: アイテムオーバーレイ

en: Item Title
ja: アイテムタイトル

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
ja: current_page クエリ解決のための、設定コンテキストにある JSON エンコード済みのメインループ設定データ。

en: Job Title
ja: 役職

en: Justified
ja: 両端揃え

en: Justify
ja: 両端揃え

en: Justify Content
ja: コンテンツの均等配置

en: Justify Items
ja: アイテムの配置

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Label
ja: ラベル

en: Label Text
ja: ラベル文字

en: Label for the "after" image.
ja: 「After」画像のラベル。

en: Label for the "before" image.
ja: 「Before」画像のラベル。

en: Labels
ja: ラベル

en: Landscape
ja: 横向き書式

en: Large
ja: 大

en: Last Instance of Every Month
ja: 毎月の最後のインスタンス

en: Last Item
ja: 最後の項目

en: Last Modified Date
ja: 最終更新日

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Name Fullwidth
ja: ページフルワイド

en: Last Used
ja: 最終使用

en: Last Used Position
ja: ポジションの始点

en: Last, First Name
ja: 姓, 名

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
ja: 最後に、一時的に全てのWordPressプラグインとブラウザ拡張を無効化して再び保存を試し、何かが競合を起こしていないか確認することをお勧めします。

en: Latest %1$s
ja: 最新の %1$s

en: Latest Products
ja: 最新の製品

en: Layer Blob
ja: レイヤーブロブ

en: Layers
ja: レイヤー

en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: Layout]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Layout Details
ja: レイアウト

en: Layout Direction
ja: レイアウト方向

en: Layout Style
ja: レイアウトスタイル

en: Layout Wrapping
ja: レイアウトの折り返し

en: Layout, Section, Row, Module
ja: レイアウト、セクション、行、モジュール

en: Learn More
ja: 詳細を見る

en: Leave a Reply to %s
ja: %s に返信する

en: Leave at 0 to remove restriction
ja: 制限を解除するには、0のままにします

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
ja: プロジェクトまたは投稿でこのモジュールを使用する場合は空欄のままにしてください。それ以外の場合は、分類名を入力して「同じカテゴリ内」オプションが正しく機能するようにします。

en: Left
ja: 左

en: Left Aligned
ja: 左揃え

en: Left Arrow Icon
ja: 左矢印アイコン

en: Left Border Color
ja: ボーダーカラー

en: Left Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Left Border Width
ja: ボーダー幅

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left To Right
ja: 左から右へ

en: Legacy
ja: レガシー

en: Less Than (<)
ja: より小さい (<)

en: Less Than or Equal (<=)
ja: 以下 (<=)

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
ja: 文字間隔は、%1$s内の各文字間の距離を調整します。

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
ja: 文字間隔は、%s の各文字間の距離を調整します。

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
ja: 文字間隔は、ボタン内の各文字間の距離を調整します。

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
ja: 文字間隔は、各文字間の距離を調整します。

en: Letters Only (A-Z)
ja: 文字のみ (AからZ)

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library Item Error
ja: ライブラリアイテム エラー

en: Library Item Preview
ja: ライブラリアイテムのプレビュー

en: Library Item does not exist.
ja: ライブラリアイテムが存在しません。

en: Library Settings
ja: ライブラリ設定

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
ja: ライブラリアイテムが存在しません。閉じるをクリックして、このブラウザーウィンドウを閉じてください。

en: Library item not found
ja: ライブラリアイテムが見つかりません

en: Light
ja: 明るい

en: Light 300
ja: ライト 300

en: Light Text Color
ja: 明るいテキスト色

en: Lighten
ja: 明るくする

en: Lightness
ja: 明度

en: Line
ja: ライン

en: Line Color
ja: ラベルカラー

en: Line Height
ja: 行の高さ

en: Line Icons
ja: 線のアイコン

en: Line Position
ja: 行位置

en: Line Style
ja: 仕切りスタイル

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
ja: 行の高さは、テキスト%1$sの各行の間隔を調整します。これは、%1$sが長く複数の行にまたがっている場合に顕著になります。

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
ja: 行の高さは、%s テキストの各行の間隔を調整します。%s が長く、複数行に折り返される場合に目立ちます。

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
ja: 行の高さは、テキストの各行の間隔を調整します。テキストが長く、複数行に折り返される場合に目立ちます。

en: Linear
ja: 線形

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
ja: 線形勾配は、1つの軸を横切って単一の方向に放射します。放射状グラデーションは、背景の中心から円の形で放射状に広がります。

en: Link
ja: リンク

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link Destination
ja: リンク先

en: Link Name
ja: リンク名

en: Link Options
ja: リンクオプション

en: Link Target
ja: リンク先

en: Link Text
ja: リンクテキスト

en: Link To Taxonomy Pages
ja: タクソノミーページにリンク

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Link to Category Index Pages
ja: カテゴリー一覧ページにリンク

en: Link to Comments Area
ja: コメント欄にリンク

en: Link to Tag Index Pages
ja: タグ一覧ページにリンク

en: LinkedIn Profile Url
ja: LinkedInプロフィールの URLを入力

en: Links
ja: リンク

en: Links Text
ja: リンクテキスト

en: List
ja: リスト

en: List View
ja: リスト表示

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
ja: インポート対象として選択されたファイルの一覧。X アイコンをクリックしてファイルを削除します。

en: Load
ja: ロード

en: Load Code Snippets
ja: コードスニペットを読み込む

en: Load From Library
ja: ライブラリから読み込む

en: Load Layout
ja: レイアウトを読み込む

en: Load Premade Layout
ja: レイアウトをロード

en: Load Template
ja: テンプレートを読み込む

en: Loaded Canvas
ja: 読み込み済みキャンバス

en: Loaded Page
ja: 読み込み済みページ

en: Loaded Preset
ja: 読み込み済みプリセット

en: Loaded Template
ja: 読み込み済みテンプレート

en: Loaded Theme Builder
ja: 読み込み済み Theme Builder

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
ja: 事前作成レイアウトを読み込むと、新しいページをすばやく作成できます。Divi Builder には数十種類のレイアウトが用意されており、オンラインでも素晴らしい無料レイアウトを多数見つけられます。お気に入りのレイアウトは Divi ライブラリに保存して、新しいページに読み込んだり、コミュニティと共有したりできます。ハイライトされたボタンをクリックしてレイアウトメニューを開き、事前作成レイアウトを選択してください。

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local Canvases
ja: ローカルキャンバス

en: Location
ja: 位置

en: Lock %1$s
ja: %1$s をロック

en: Lock Item
ja: アイテムをロック

en: Lock Module
ja: モジュールのロック

en: Log In To Divi Cloud
ja: Divi Cloud にログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logged In Status
ja: ログインステータス

en: Logged in as %1$s
ja: %1$s としてログイン中

en: Logger
ja: ロガー

en: Login
ja: ログイン

en: Login Button
ja: ログインボタン

en: Login Description
ja: ログイン記述

en: Login Fields
ja: ログインフィールド

en: Login Form
ja: ログインフォーム

en: Login Title
ja: ロゴタイトル

en: Login To Divi Cloud
ja: Divi Cloud にログイン

en: Logins
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Border Radius
ja: ロゴの角丸

en: Logo Image
ja: ロゴイメージ

en: Logo Link Target
ja: ロゴリンクターゲット

en: Logo Link URL
ja: ロゴリンクURL

en: Loop
ja: ループ

en: Loop %s Custom Field
ja: ループ %s カスタムフィールド

en: Loop %s Custom Fields
ja: ループ %s カスタムフィールド

en: Loop Animation
ja: アニメーションをループ

en: Loop Dynamic Content
ja: ループ動的コンテンツ

en: Loop Element
ja: ループ要素

en: Loop ID
ja: ループ ID

en: Loop Menu CSS Classes
ja: ループメニュー CSS クラス

en: Loop Menu Description
ja: ループメニューの説明

en: Loop Menu Link
ja: ループメニューリンク

en: Loop Menu Link Relationship
ja: ループメニューリンクの関係

en: Loop Menu Order
ja: ループメニューの順序

en: Loop Menu Text
ja: ループメニューテキスト

en: Loop Menu Title Attribute
ja: ループメニューのタイトル属性

en: Loop Meta Keys
ja: ループメタキー

en: Loop Position
ja: ループ位置

en: Loop Post Terms
ja: ループ投稿ターム

en: Loop Post Title
ja: ループ投稿タイトル

en: Loop Product
ja: ループ商品

en: Loop Product Current Price
ja: ループ商品の現在価格

en: Loop Product Link URL
ja: ループ商品リンク URL

en: Loop Product Regular Price
ja: ループ商品の通常価格

en: Loop Product Sale Price
ja: ループ商品のセール価格

en: Loop Product Terms
ja: ループ商品ターム

en: Loop Product Title
ja: ループ商品タイトル

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか?

en: Lottie Animation
ja: Lottieアニメーション

en: Lottie Animation File
ja: Lottieアニメーションファイル

en: Lottie Animations
ja: Lottieアニメーション

en: Luminosity
ja: 輝度

en: Made Global %s
ja: グローバル %s にしました

en: Main Canvas
ja: メインキャンバス

en: Main Element
ja: メイン要素

en: Main Query
ja: メインクエリ

en: Make Fullscreen
ja: 前画面表示にする

en: Make Fullwidth
ja: 全幅にする

en: Make Global
ja: グローバル化

en: Make Global Color
ja: グローバルカラーを作る

en: Make Main Canvas
ja: メインキャンバスに設定

en: Make Menu Links Fullwidth
ja: メニューのリンクFullwidth

en: Make Row Full Width
ja: 行を全幅にする

en: Make This Table Featured
ja: この表を注目にする

en: Make global module attribute local
ja: グローバルモジュール属性をローカルにする

en: Make global module children local
ja: グローバルモジュールの子要素をローカルにする

en: Make sure you entered the correct captcha.
ja: キャプチャが正しく入力されていることを確認してください。

en: Make this canvas available across all posts.
ja: このキャンバスをすべての投稿で使用できるようにします。

en: Manage Global %s
ja: グローバル %s を管理

en: Manage Global Colors
ja: グローバルカラーを管理

en: Manage Template Assignments
ja: テンプレートの割り当てを管理

en: Manual Height Rows
ja: 手動高さの行

en: Manual Input
ja: 手動入力

en: Manual Width Columns
ja: 手動幅の列

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
ja: ループから除外する投稿を手動で選択します。クエリの他の条件は維持したまま、特定の投稿だけを結果から取り除けます。

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
ja: ループに含める投稿を手動で選択します。より広いクエリではなく個別の投稿を選ぶことで、厳選したコンテンツリストを作成できます。

en: Map
ja: 地図

en: Map Center Address
ja: 地図の中心の住所

en: Map Pin
ja: マップピン

en: Map Pin Address
ja: 地図ピンの住所

en: Map Pins
ja: マップピン

en: Maps
ja: 地図

en: Margin
ja: マージン

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
ja: 余白は要素の外側に余分なスペースを追加し、要素とページ上の他のアイテムとの間の距離を増やします。

en: Marker
ja: マーカー

en: Mask Aspect Ratio
ja: マスクのアスペクト比

en: Mask Blend Mode
ja: マスクブレンドモード

en: Mask Color
ja: マスクカラー

en: Mask Height
ja: マスクの高さ

en: Mask Horizontal Offset
ja: マスク水平オフセット

en: Mask Position
ja: マスクの位置

en: Mask Size
ja: マスクサイズ

en: Mask Style
ja: マスクスタイル

en: Mask Transform
ja: マスク変換

en: Mask Vertical Offset
ja: マスク垂直オフセット

en: Mask Width
ja: マスク幅

en: Masonry
ja: メイソンリー

en: Max Height
ja: 最大の高さ

en: Max Width
ja: 最大幅

en: Maximum Length
ja: 最大長さ

en: Maximum length: %1$d characters.
ja: 最大文字数: %1$d 文字。

en: Media
ja: メディア

en: Medium
ja: 中

en: Medium 500
ja: ミディアム 500

en: Member Description
ja: メンバー解説

en: Member Image
ja: メンバー画像

en: Member Position
ja: メンバーポジション

en: Member Social Links
ja: メンバーソーシャルリンク

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
ja: クエリ対象のメニューID（query_type が menus の場合）。

en: Menu Item
ja: メニュー項目

en: Menu Item Offset
ja: メニュー項目オフセット

en: Menu Items Per Page
ja: ページあたりのメニュー項目数

en: Menu Link
ja: メニューリンク

en: Menu Logo
ja: メニューロゴ

en: Menu Order
ja: メニュー順

en: Menu Style
ja: メニュースタイル

en: Menu Text
ja: メニューテキスト

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
ja: メニューの幅は、Webサイトのコンテンツの幅によって制限されています。このオプションを有効にすると、メニューがブラウザウィンドウの全幅に拡大されます。

en: Menus
ja: メニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message AI Agent...
ja: AI エージェントにメッセージ...

en: Message Field
ja: メッセージフィールド

en: Message Pattern
ja: メッセージパターン

en: Meta
ja: メタ情報

en: Meta Key
ja: メタキー

en: Meta Key: %s
ja: メタキー: %s

en: Meta Layout
ja: メタレイアウト

en: Meta Query
ja: メタクエリ

en: Meta Text
ja: メタテキスト

en: Meta Value
ja: メタ値

en: Meta Value: %s
ja: メタ値: %s

en: Meta key to query.
ja: クエリするメタキー。

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
ja: カスタムフィールドで投稿を絞り込むためのメタクエリパラメータ。メタクエリ句の配列。複数の句は AND 条件で結合されます。

en: Meta value to compare against.
ja: 比較するメタ値。

en: Meta value type.
ja: メタ値の型。

en: Mid
ja: ミッド

en: Mid %s
ja: 中間 %s

en: Mid Blur
ja: ミッドブラー

en: Mid Offset
ja: ミッドオフセット

en: Mid Opacity
ja: 中程度の不透明度

en: Mid Rotation
ja: ミッドローテーション

en: Mid Scale
ja: ミッドスケール

en: Middle of Element
ja: 要素の真ん中

en: Millimeters (mm)
ja: ミリメートル（mm）

en: Min
ja: 分

en: Min Height
ja: 最小の高さ

en: Minimum Height Rows
ja: 最小高さの行

en: Minimum Length
ja: 最小長さ

en: Minimum Score
ja: 最小スコア

en: Minimum length: %1$d characters.
ja: 最小文字数: %1$d 文字。

en: Minute
ja: 分

en: Minute(s)
ja: 分

en: Minutes
ja: 分

en: Mirror Mouse Movement
ja: マウス移動をミラー

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
ja: 必須パラメータがありません: `currentPage.id`。

en: Mobile Menu Background Color
ja: モバイルメニューの背景色

en: Mobile Menu Text Color
ja: モバイルメニューのテキストの色

en: Modal
ja: モーダル

en: Modified
ja: 変更済み

en: Modified Fields To Extend
ja: 拡張する変更済みフィールド

en: Modify
ja: 修正する

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
ja: この要素とその下のレイヤーとのブレンド方法を変更します。リセットするには、 "Normal"オプションを選択してください。

en: Module
ja: モジュール

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
ja: モジュール%1$s はHTML見出しを使用して作成されています。このモジュールの見出しレベルは、H1からH6のいずれかを選択して変更できます。高い見出しレベルは小さく、重要性は低いです。

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
ja: モジュール %s は HTML の見出しで作成されます。H1〜H6 から選択して、このモジュールの見出しレベルを変更できます。見出しレベルが高いほど小さくなり、重要度は低くなります。

en: Module Alignment
ja: 文字列の揃え

en: Module Elements
ja: モジュール要素

en: Module Link Target
ja: モジュールリンクターゲット

en: Module Link URL
ja: モジュールリンクURL

en: Module Presets
ja: モジュールプリセット

en: Module Text
ja: モジュールテキスト

en: Module Use
ja: モジュールの使用

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
ja: モジュールの見出しレベルは HTML 見出しを使用して作成されます。H1 から H6 まで選択して、このモジュールの見出しレベルを変更できます。見出しレベルが高いほど、文字サイズは小さくなり重要度も下がります。

en: Module mousetrap
ja: モジュール用 Mousetrap

en: Modules
ja: モジュール

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month: %s
ja: 月: %s

en: Monthly
ja: 毎月

en: More
ja: その他

en: More Options
ja: その他のオプション

en: Motion Effect Trigger
ja: モーションエフェクトトリガー

en: Mountains
ja: 含みます

en: Mountains 2
ja: 含みます

en: Mouse Enter
ja: マウスエンター

en: Mouse Exit
ja: マウス離脱

en: Mouse Wheel Zoom
ja: マウスホイールズーム

en: Move
ja: 動く

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Move Item
ja: アイテムを移動

en: Move Module Down
ja: モジュールを下へ移動

en: Move Module To Bottom
ja: モジュールを最下部へ移動

en: Move Module To Parent
ja: モジュールを親へ移動

en: Move Module To Top
ja: モジュールを最上部へ移動

en: Move Module Up
ja: モジュールを上へ移動

en: Move To Bottom
ja: 一番下へ移動

en: Move To Parent
ja: 親へ移動

en: Move To Top
ja: 一番上へ移動

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
ja: 周囲の要素に影響を与えずに、要素を任意の方向へ移動します。

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Moved %s
ja: %s を移動しました

en: Moved Modules
ja: モジュールを移動しました

en: Movement Type
ja: 移動タイプ

en: Multi-Column
ja: 複数列

en: Multi-Row
ja: 複数行

en: Multiplication require one value to be unitless
ja: 乗算では、いずれかの値を単位なしにする必要があります

en: Multiply
ja: 乗算

en: My Cloud
ja: マイクラウド

en: My Divi Cloud
ja: マイ Divi Cloud

en: My Global %s
ja: 自分のグローバル %s

en: My Library
ja: マイライブラリ

en: Name
ja: 名前

en: Name Field
ja: 名前欄

en: Name Format
ja: 名前形式

en: Name Fullwidth
ja: ページフルワイド

en: Name Your Font
ja: あなたのフォントに名前を付ける

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
ja: クエリする ACF リピーターフィールドの名前、キー、またはラベル（query_type が repeater の場合に使用）

en: Navigate
ja: 移動

en: Navigate Within Current Category
ja: 現在のカテゴリ内を移動する

en: Navigation
ja: ナヴィゲーション

en: Navigation Arrows
ja: ナビゲーション矢印

en: Network
ja: ネットワーク

en: Never
ja: 一度もない

en: New Accordion Item
ja: 新しいアコーディオン項目

en: New Bar Counter
ja: 新しいバーカウンター

en: New Body Template
ja: 新規メインコンテンツ テンプレート

en: New Comment Title
ja: 新しいコメントのタイトル

en: New Contact Field
ja: 新しい連絡先フィールド

en: New Field
ja: 新規フィールド

en: New Footer Template
ja: 新規フッター テンプレート

en: New Global Canvas
ja: 新しいグローバルキャンバス

en: New Header Template
ja: 新規ヘッダー テンプレート

en: New Icon List Item
ja: 新しいアイコンリスト項目

en: New Message From %1$s%2$s
ja: %1$s%2$s からの新しいメッセージ

en: New Module
ja: 新規モジュール

en: New Preset From Current Styles
ja: 現在のスタイルから新規プリセット

en: New Pricing Table
ja: 新しい価格表

en: New Review Title
ja: 新しいレビュータイトル

en: New Row
ja: 新規行

en: New Section
ja: 新たなセクション

en: New Slide
ja: 新しいスライド

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New Template
ja: 新規テンプレート

en: New Theme Builder
ja: 新規 Theme Builder

en: New Theme Builder Item
ja: 新規 Theme Builder アイテム

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ja: 次へ

en: Next Entries &raquo;
ja: 次の投稿 &raquo;

en: Next Entries »
ja: 次の投稿 »

en: Next Link
ja: 次のリンク

en: Next Link Arrow
ja: 次へリンクの矢印

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next Post
ja: 次の投稿

en: Nice Name
ja: ニックネーム

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Animation
ja: アニメーションなし

en: No Canvas
ja: キャンバスなし

en: No Column Class
ja: 列クラスなし

en: No File Selected.
ja: ファイルが選択されていません。

en: No Font File Provided.
ja: フォントファイルが指定されていません。

en: No Matches Found
ja: 一致する項目が見つかりません

en: No Modules Found
ja: モジュールが見つかりません

en: No Preset
ja: プリセットなし

en: No Presets Applied
ja: プリセット未適用

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: No Results Found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: No Results Found.
ja: 結果が見つかりませんでした。

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: No Thanks
ja: 結構です

en: No Wrap
ja: 折り返しなし

en: No commands found
ja: コマンドが見つかりません

en: No entries found.
ja: エントリーが見つかりません。

en: No entry found.
ja: エントリーが見つかりません。

en: No field is selected
ja: フィールドが選択されていません

en: No field selected
ja: フィールドが選択されていません

en: No fields found
ja: フィールドが見つかりません

en: No fields were found that match the specified find value.
ja: 指定した検索値に一致するフィールドが見つかりませんでした。

en: No gallery images found for this product.
ja: この商品のギャラリー画像が見つかりません。

en: No global canvases found
ja: グローバルキャンバスが見つかりません

en: No global canvases found in Trash
ja: ゴミ箱にグローバルキャンバスは見つかりません

en: No layers exist for this search query.
ja: この検索クエリに一致するレイヤーはありません。

en: No library item found
ja: ライブラリアイテムが見つかりません

en: No matching options found
ja: 一致するオプションが見つかりません

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
ja: 一致するオプションがありません。Enter を押してカスタムタグとして追加してください。

en: No modules found matching the selected criteria.
ja: 選択した条件に一致するモジュールが見つかりませんでした。

en: No option groups available.
ja: 利用可能なオプショングループはありません。

en: No options added.
ja: オプションが追加されていません。

en: No options available
ja: 利用可能なオプションがありません

en: No options found
ja: オプションが見つかりません

en: No post ID or content provided.
ja: 投稿 ID またはコンテンツが指定されていません。

en: No products were found matching your selection.
ja: 選択内容に一致する商品が見つかりませんでした。

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No results found.
ja: 結果が見つかりません。

en: Non-Standard Meta Keys
ja: 非標準メタキー

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
ja: Nonce の検証に失敗しました。ページを更新してもう一度お試しください。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Not Equals (!=)
ja: 等しくない (!=)

en: Not In List (NOT IN)
ja: リストに含まれない (NOT IN)

en: Not that bad
ja: 悪くない

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
ja: 注: この操作は、このレイアウトを使用しているテンプレート数に応じて数分かかる場合があります。

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
ja: 注意: このフィールドはVBでのフォーム編集時にブラウザのオートフィルを無効にするために使われます。

en: Nothing found
ja: 何も見つかりません

en: Nothing found in Trash
ja: ゴミ箱に何も見つかりません

en: Number
ja: 数字

en: Number Counter
ja: 数カウンター

en: Number Counter Title
ja: 数値カウンタータイトル

en: Number Counters
ja: 番号カウンター

en: Number Of Views
ja: 閲覧数

en: Number Text
ja: 数値文字

en: Number of Columns
ja: 列数

en: Number of Rows
ja: 行数

en: Number of Views
ja: ビューの数

en: Number of Words
ja: 単語数

en: Number of items per page
ja: ページあたりの項目数

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
ja: ページあたりのメニュー項目数（query_type が menus の場合に使用）

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
ja: ページあたりの投稿数（query_type が post_type の場合に使用）

en: Number of posts per page.
ja: ページあたりの投稿数。

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
ja: ページあたりのリピーター項目数（query_type が repeater の場合に使用）

en: Number of slides to scroll at once.
ja: 一度にスクロールするスライドの数。

en: Number of slides to show at once.
ja: 一度に表示するスライドの数。

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
ja: ページあたりのターム数（query_type が terms の場合に使用）

en: Number of users per page (used when query_type is users)
ja: ページあたりのユーザー数（query_type が users の場合に使用）

en: Numbers
ja: 数字

en: Numbers Only (0-9)
ja: 数字のみ (0から9)

en: Numbers Text
ja: 数値文字

en: Numeric
ja: 数値

en: Odd Items
ja: 奇数の項目

en: Off
ja: オフ

en: Offset Columns
ja: 列オフセット

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
ja: 周囲の粘着性要素からのオフセット

en: Offset Number
ja: オフセットすう

en: Offset Origin
ja: オフセット原点

en: Offset Rule
ja: オフセットルール

en: Offset Value
ja: オフセット値

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
ja: メニュー項目クエリのオフセット（ページ計算を上書き）

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
ja: 投稿クエリのオフセット（ページ計算を上書き）

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
ja: リピータークエリのオフセット（ページ計算を上書き）

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
ja: タームクエリのオフセット（ページ計算を上書き）

en: Offset for users query (overrides page calculation)
ja: ユーザークエリのオフセット（ページ計算を上書き）

en: Old Price
ja: 旧価格

en: On
ja: オン

en: On Backorder
ja: バックオーダーで

en: On Backorder Text
ja: バックオーダーテキストについて

en: On Click
ja: クリック時

en: On Hover
ja: ホバー時

en: On Load
ja: 読み込み時

en: On Top Of Section Content
ja: セクションの上に

en: On View
ja: 表示時

en: Once
ja: 一度

en: One or more posts not found.
ja: 1 件以上の投稿が見つかりませんでした。

en: Only Display This Many Times
ja: これを何度も表示する

en: Only Include Posts With Specific Terms
ja: 特定のタームを持つ投稿のみ含める

en: Only Include Specific Posts
ja: 特定の投稿のみ含める

en: Only Replace Identical Fields
ja: 同一フィールドのみ置換

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
ja: みのアイコンを止のための%1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
ja: %s のアイコンはホバー時のみ表示

en: Only Show Icon On Hover for Button
ja: ボタンのアイコンはホバー時のみ表示

en: Only display
ja: 表示のみ

en: Only display after
ja: 後にのみ表示

en: Only display before
ja: 前にのみ表示

en: Only display if
ja: 次の場合にのみ表示

en: Only display on
ja: にのみ表示

en: Only display on date archives after
ja: 後の日付アーカイブにのみ表示

en: Only display on date archives before
ja: 以前の日付アーカイブにのみ表示

en: Only display on first day of month
ja: 月の初日にのみ表示

en: Only display on last day of month
ja: 月の最終日にのみ表示

en: Only display on posts authored by
ja: によって作成された投稿にのみ表示されます

en: Only display on posts where
ja: 投稿にのみ表示する

en: Only display on search results for
ja: の検索結果にのみ表示

en: Only display to
ja: にのみ表示

en: Only display to logged in visitors
ja: ログインした訪問者にのみ表示

en: Only display to logged out visitors
ja: ログアウトした訪問者にのみ表示

en: Only display to users who have
ja: を持っているユーザーにのみ表示

en: Only display to users who have visited
ja: 訪問したユーザーにのみ表示

en: Only display to users who have visited
ja: 訪問したことがあるユーザーにのみ表示

en: Only letters allowed.
ja: 文字のみ使用できます。

en: Only letters and numbers allowed.
ja: 英数字のみ使用できます。

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
ja: この商品を購入したログイン済みのお客様のみレビューを投稿できます。

en: Only numbers allowed.
ja: 数字のみ使用できます。

en: Onsale
ja: 販売中

en: Oops! An Error Has Occurred
ja: おっとっと！エラーが発生しました

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
ja: おっと、現在の Theme Builder テンプレートの本文レイアウトが無効になっているようです。

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity Range
ja: 不透明度範囲

en: Open
ja: 開く

en: Open %s
ja: %s を開く

en: Open Add to Library
ja: ライブラリに追加を開く

en: Open All
ja: すべて開く

en: Open Clear Layout
ja: レイアウトをクリアを開く

en: Open Command Center
ja: コマンドセンターを開く

en: Open Help Panel
ja: ヘルプパネルを開く

en: Open History
ja: 履歴を開く

en: Open Icon
ja: アイコンを開く

en: Open Layers
ja: レイヤーを開く

en: Open Page Settings
ja: ページ設定を開く

en: Open Portability Window
ja: ポータビリティウィンドウを開く

en: Open Recent
ja: 最近使った項目を開く

en: Open Search
ja: 検索を開く

en: Open Settings
ja: 設定を開く

en: Open Title Text Color
ja: オープンタイトルのテキストの色

en: Open Toggle
ja: トグルを開く

en: Open Toggle Background Color
ja: トグル開背景色

en: Open in Lightbox
ja: ライトボックスを開く

en: Operating System
ja: オペレーティング·システム

en: Opt-in Description
ja: ログイン記述

en: Opt-in Form
ja: ログインフォーム

en: Opt-in Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Opt-in Title
ja: 価格タイトル

en: Option Enter
ja: オプションを確定

en: Option Group
ja: オプショングループ

en: Option Group Presets
ja: オプショングループプリセット

en: Option Group To Extend
ja: 拡張するオプショングループ

en: Option Move Down
ja: オプションを下に移動

en: Option Move Left
ja: オプションを左に移動

en: Option Move Right
ja: オプションを右に移動

en: Option Move Up
ja: オプションを上に移動

en: Optional label for identification
ja: 識別用の任意ラベル

en: Optional label for identification in the rule list
ja: ルール一覧で識別するための任意のラベル

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
ja: グローバルモジュールテンプレートのコンテキスト用の任意の投稿 ID（選択的同期の変換を有効化）。

en: Options
ja: オプション

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
ja: オプショングループプリセット確認モーダルオーバーレイ

en: Orange
ja: オレンジ

en: Order
ja: 注文

en: Order By
ja: 順序

en: Order direction (ascending or descending)
ja: 並び順（昇順または降順）

en: Ordered List
ja: 順序付きリストの挿入

en: Ordered List Item Indent
ja: 順序付きリストアイテムのインデント

en: Ordered List Style Position
ja: 順序付きリストスタイルの位置

en: Ordered List Style Type
ja: 順序付きリストのスタイルタイプ

en: Orientation
ja: 方向

en: Other
ja: その他

en: Out Of Stock
ja: 在庫切れ

en: Out Of Stock Text
ja: 在庫切れテキスト

en: Out of Stock Text
ja: 在庫切れテキスト

en: Outer Shadow
ja: インナーシャドウを表示する

en: Outset
ja: アウトセット

en: Outside
ja: アウトセット

en: Overflow
ja: オーバーフロー

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay Background Color
ja: オーバーレイの背景色

en: Overlay Icon
ja: オーバーレイアイコン

en: Overlay Icon Color
ja: オーバーレイアイコン色

en: Overlay Image
ja: オーバーレイ画像

en: Override Active Global Templates
ja: 有効なグローバルテンプレートを上書き

en: Override Existing Assignments
ja: 既存の割り当てを上書き

en: Override Existing Default Website Template
ja: 既存の既定のサイトテンプレートを上書き

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
ja: フレックスコンテナ内のこの要素に対して、デフォルトの配置を上書きします。コンテナの align-items 設定とは異なる配置を個別の要素に適用できます。

en: Padding
ja: パディング

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
ja: パディングは要素の内側に余分なスペースを追加し、要素の端とその内側の内容物との間の距離を増やします。

en: Page
ja: ページ

en: Page Background Settings
ja: ページ背景設定

en: Page Bar Icons
ja: ページバーアイコン

en: Page Color Palette Settings
ja: ページカラーパレット設定

en: Page Creation Flow
ja: ページ作成フロー

en: Page Custom CSS Settings
ja: ページカスタム CSS 設定

en: Page Manager
ja: ページマネージャー

en: Page Menu
ja: ページメニュー

en: Page Options
ja: ページオプション

en: Page Performance Settings
ja: ページパフォーマンス設定

en: Page Settings
ja: ページ設定

en: Page Spacing Settings
ja: ページ余白設定

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Page Type
ja: ページタイプ

en: Page Visit
ja: ページ訪問

en: Pagenavi
ja: ページナビ

en: Pages
ja: ページ

en: Pagination
ja: ページネーションを表示

en: Pagination Active Page
ja: ページネーションがアクティブなページ

en: Pagination Navigation
ja: ページネーションナビゲーション

en: Pagination Text
ja: ページネーション文字

en: Paginations
ja: ページネーション

en: Paint
ja: ペイント

en: Panel
ja: パネル

en: Parallax Method
ja: パララックス方式

en: Parent
ja: 親

en: Parent Action Icons On Hover
ja: ホバー時に親のアクションアイコンを表示

en: Parent Action Icons On Hover
ja: ホバー時に親のアクションアイコンを表示

en: Parent Column
ja: 親カラム

en: Parent Container
ja: 親コンテナ

en: Parent Group
ja: 親グループ

en: Parent Row
ja: 親行

en: Parent Section
ja: 親セクション

en: Parentheticals must be closed
ja: 括弧を閉じる必要があります

en: Password
ja: パスワード

en: Paste %1$s
ja: %1$s を貼り付け

en: Paste %1$s %2$s Attributes
ja: %1$s %2$s 属性を貼り付け

en: Paste %1$s Above
ja: 上に %1$s を貼り付け

en: Paste %1$s Attributes
ja: %1$s 属性を貼り付け

en: Paste %1$s Below
ja: 下に %1$s を貼り付け

en: Paste %1$s Content Attributes
ja: %1$s コンテンツ属性を貼り付け

en: Paste %1$s Design Attributes
ja: %1$s デザイン属性を貼り付け

en: Paste %1$s Inside
ja: 内側に %1$s を貼り付け

en: Paste %1$s Preset
ja: %1$s プリセットを貼り付け

en: Paste %1$s Presets
ja: %1$s プリセットを貼り付け

en: Paste %1$s Style Attributes
ja: %1$s スタイル属性を貼り付け

en: Paste All %1$s Attributes
ja: すべての %1$s 属性を貼り付け

en: Paste All Attributes
ja: すべての属性を貼り付け

en: Paste Attributes
ja: 属性を貼り付け

en: Paste Design Attributes
ja: デザイン属性を貼り付け

en: Paste Item Style
ja: アイテムスタイルを貼り付け

en: Paste Module
ja: モジュールの貼り付け

en: Paste Module Style
ja: モジュールスタイルを貼り付け

en: Paste Select Content Attributes
ja: 選択したコンテンツ属性を貼り付け

en: Paste Select Design Attributes
ja: 選択したデザイン属性を貼り付け

en: Paste Select Presets
ja: 選択したプリセットを貼り付け

en: Paste Select Style Attributes
ja: 選択したスタイル属性を貼り付け

en: Paste to %1$s
ja: %1$s に貼り付け

en: Pattern Blend Mode
ja: パターンブレンドモード

en: Pattern Color
ja: パターンカラー

en: Pattern Height
ja: パターンの高さ

en: Pattern Horizontal Offset
ja: パターン水平オフセット

en: Pattern Repeat
ja: パターンリピート

en: Pattern Repeat Origin
ja: パターンリピートオリジン

en: Pattern Size
ja: パターンサイズ

en: Pattern Style
ja: パターンスタイル

en: Pattern Transform
ja: パターン変換

en: Pattern Vertical Offset
ja: パターン垂直オフセット

en: Pattern Width
ja: パターン幅

en: Pause %s Video When Another Video Plays
ja: 別の動画の再生時に %s 動画を一時停止

en: Pause %s Video While Not In View
ja: 表示範囲外の間は %s 動画を一時停止

en: Pause Video When Another Video Plays
ja: 別のビデオが再生されたらビデオを一時停止する

en: Pause Video While Not In View
ja: 表示されていない間にビデオを一時停止する

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
ja: カルーセルにホバーしたときに自動回転を一時停止します。

en: Pause on Hover
ja: ホバー時に一時停止

en: Percent
ja: パーセント

en: Percent Container
ja: パーセント・コンテナー

en: Percent Sign
ja: パーセント記号

en: Percent Text
ja: パーセントテキスト

en: Percentage
ja: パーセント

en: Percentage Text
ja: パーセンテージ文字

en: Perfect
ja: 最高

en: Performance Settings
ja: パフォーマンス設定

en: Person
ja: 人

en: Persons
ja: 人

en: Phone
ja: スマホ

en: Phone View
ja: スマホ表示

en: Phone Wide
ja: スマホ（横）

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Picas (pc)
ja: ピカス（pc）

en: Pick a Color
ja: 色を選択

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
ja: この要素に対してボックスシャドウを有効にするには、ボックスシャドウスタイルを選択します。有効にすると、ボックスの影のスタイルをさらにカスタマイズできます。カスタムボックスシャドウスタイルを無効にするには、[なし]オプションを選択します。

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ja: ドロップダウンメニューの背景に適用する色を選びます。サブアイテムを含むリンクの上にマウスを移動すると、ドロップダウンメニューが表示されます。

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ja: ドロップダウンメニューでアクティブなリンクに使用する色を選択します。サブアイテムのあるリンクにカーソルを合わせると、ドロップダウンメニューが表示されます。

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ja: ドロップダウンメニューのリンクに使用する色を選びます。サブアイテムを含むリンクの上にマウスを移動すると、ドロップダウンメニューが表示されます。

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
ja: モバイルメニューのリンクに使用する色を選びます。

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
ja: %1$sテキストに使用する色を選択してください。

en: Pick a color to be used for the %s text
ja: %s テキストに使用する色を選択します

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
ja: 交互%1$sに使用する色を選択してください

en: Pick a color to be used for the background of button.
ja: ボタン背景に使用する色を選択します。

en: Pick a color to be used for the border.
ja: 境界線に使用する色を選びます。

en: Pick a color to be used for the button border.
ja: ボタンの境界線に使用する色を選びます。

en: Pick a color to be used for the button text.
ja: ボタンのテキストに使用する色を選びます。

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ja: ドロップダウンメニューのリンク間の境界線に使用する色を選びます。サブアイテムを含むリンクの上にマウスを移動すると、ドロップダウンメニューが表示されます。

en: Pick a color to be used for the remove icon.
ja: 削除アイコンに使用する色を選択します。

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
ja: 必須フィールドインジケータに使用する色を選択します。

en: Pick a color to be used for the text
ja: テキストに使用する色を選択します

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
ja: 入力フィールド内に書かれたテキストに使用される色を選びます。

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
ja: 円の塗りつぶされていないスペースで使用する色を選びます。

en: Pick a color to fill the module's input fields.
ja: モジュールの入力フィールドを塗りつぶす色を選びます。

en: Pick a color to fill the module's notice.
ja: モジュールの通知を満たす色を選択してください。

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
ja: モジュールのラジオボタンを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
ja: モジュールの削除アイコンを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
ja: モジュールで選択したラジオボタンを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
ja: モジュールのテーブル交互セルを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's table cell.
ja: モジュールのテーブルセルを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's table header.
ja: モジュールのテーブルヘッダーを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's table row.
ja: モジュールのテーブル行を塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's table.
ja: モジュールのテーブルを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
ja: モジュールのツールチップを塗りつぶす色を選択します。

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
ja: 投稿のタイトルテキストの背後に使用する色を選択します。色の不透明度を下げると、テキストの読みやすさを高めながら、背景画像が透けて見えるようになります。

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
ja: 価格設定テキストの背後に表示される背景領域に使用する色を選びます。

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
ja: 価格表のタイトルの背景に使用する色を選びます。

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
ja: 背景のオーバーレイに使用する色を選びます。不透明度を下げると、テキストを読みやすくしたまま背景画像とグラデーションが透けて見えます。

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
ja: 価格表の機能領域内の各リストアイテムの横に表示される箇条書きに使用する色を選択します。

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
ja: 見積もりアイコンの背後にある円形の背景領域に使用する色を選択します。

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
ja: スライダの下部に表示されるドットナビゲーションに使用する色を選択して、どのスライドをアクティブにするかを指定します。

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
ja: カルーセルアイテムにホバーしたときに表示されるアイコンに使用する色を選択します。

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
ja: 商品の上にマウスを移動したときに表示されるアイコンに使用する色を選びます。

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
ja: ビデオの上にマウスを移動したときに再生アイコンの後ろに表示されるオーバーレイに使用する色を選択します。

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
ja: セール中の商品に表示されるセールバッジの色を選択します。

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
ja: 販売されている商品に表示される販売枠に使用する色を選択します。

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
ja: セクション区切り線に使用する色を選びます。デフォルトでは、スムーズな移行を確実にするために、このセクションの上または下のセクションの色を想定します。

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
ja: 各スライドを移動するために使用されるスライダーの矢印に使用する色を選択します。

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
ja: この要素のテキストの影を有効にするには、テキストの影のスタイルを選択します。有効にすると、テキストの影のスタイルをさらにカスタマイズできます。カスタムテキストの影のスタイルを無効にするには、[なし]オプションを選択します。

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
ja: 注目の価格表の背景に使用するユニークな色を選びます。これは、特徴的なテーブルが他のテーブルから際立っているのを助けます。

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
ja: モバイルデバイスで表示したときにメニューの背景色に使用する固有の色を選択します。

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の価格表の本文に使用するユニークな色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の価格表の中の通貨とフリークエンシーのテキストに使うユニークな色を選びましょう。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の価格表内の除外リストアイテムに使用する固有の色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の価格表内の価格テキストに使用する固有の色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の価格表の字幕に使用するユニークな色を選びます。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の表の価格設定テキストの背後に表示される背景領域に使用する固有の色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: フィーチャード価格表の価格表タイトルの背景に使用する固有の色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目のタブ内の各リスト項目の横に表示される箇条書きに使用する固有の色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
ja: 注目の価格表のタイトルテキストに使用する独自の色を選択してください。ユニークな色は、注目のアイテムが他のアイテムから際立っているのを助けることができます。

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
ja: この要素のアニメーションを有効にするには、アニメーションスタイルを選択します。有効にすると、アニメーションスタイルをさらにカスタマイズできます。アニメーションを無効にするには、[なし]オプションを選択します。

en: Pick an icon to be used for the button.
ja: ボタンに使用するアイコンを選択します。

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
ja: 最大5つの異なるアニメーションの方向から選択します。それぞれがアニメーション要素の開始位置と終了位置を調整します。

en: Pills
ja: 丸薬

en: Pin
ja: ピン

en: Pinwheel
ja: かざぐるま

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Place Gradient Above Background Image
ja: タイトル背景画像

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder Text
ja: プレースホルダーテキスト

en: Play Button
ja: 再生ボタン

en: Play Icon
ja: プレイアイコン

en: Play Mode
ja: 再生モード

en: Player Buttons
ja: プレイヤーボタン

en: Player Sliders
ja: プレイヤースライダー

en: Player Sliders Current
ja: プレイヤーのスライダーの流れ

en: Player Timer
ja: プレイヤーのタイマー

en: Please %s
ja: %s してください

en: Please enter a %s
ja: %s を入力してください

en: Please enter your valid google map API key.
ja: 有効なGoogle Maps APIキーを入力してください。

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
ja: 利用可能なお支払い方法を表示するには、上の詳細を入力してください。

en: Please input a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
ja: レイアウトを保存するには Divi Cloud にログインしてください。

en: Please select at least one file.
ja: 少なくとも 1 つのファイルを選択してください。

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
ja: 以下のフィールドを確認して、正しい情報を入力したか確認してください。

en: Please, fill in the following fields:
ja: 次のフィールドに入力してください:

en: Please, fix the following errors:
ja: 次のエラーを修正してください:

en: Plugin Options
ja: プラグインオプション

en: Points (pt)
ja: ポイント（pt）

en: Polka Dots
ja: 水玉

en: Popularity (Sales)
ja: 人気（売上）

en: Portability
ja: 移行

en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

en: Portfolio Filters
ja: ポートフォリオフィルター

en: Portfolio Image
ja: ポートフォリオ画像

en: Portfolio Pagination
ja: ポートフォリオ・ページネーション

en: Portfolio Pagination Active
ja: ポートフォリオのページネーション（アクティブ）

en: Portfolio Post Meta
ja: ポートフォリオ投稿メタ情報

en: Portfolio Title
ja: ポートフォリオタイトル

en: Portfolios
ja: ポートフォリオ

en: Portrait
ja: ポートレイト

en: Position
ja: 位置

en: Position Text
ja: 役職テキスト

en: Post
ja: 投稿

en: Post Carousel
ja: 投稿カルーセル

en: Post Carousels
ja: 投稿カルーセル

en: Post Category
ja: 投稿カテゴリ

en: Post Content
ja: 投稿内容

en: Post Contents
ja: 投稿コンテンツ

en: Post Count
ja: 投稿数

en: Post ID is required.
ja: 投稿 ID は必須です。

en: Post IDs array is required.
ja: 投稿 ID の配列は必須です。

en: Post Info
ja: 投稿情報

en: Post Meta
ja: 投稿メタ情報

en: Post Name
ja: 投稿名

en: Post Offset
ja: 投稿オフセット

en: Post Offset Number
ja: ポストオフセット番号

en: Post Slider
ja: スライダーを投稿する

en: Post Sliders
ja: ポストスライダー

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Tag
ja: 投稿タグ

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post Titles
ja: 投稿タイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type Archive
ja: 投稿タイプアーカイブ

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post Visit
ja: 訪問後

en: Post not found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: Post type "%s" does not exist.
ja: 投稿タイプ "%s" は存在しません。

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
ja: 投稿タイプのアーカイブページには編集可能なページ設定がありません。

en: Post type is required.
ja: 投稿タイプは必須です。

en: Post type mismatch.
ja: 投稿タイプが一致しません。

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
ja: クエリする投稿タイプ（query_type が post_type の場合）。単一の投稿タイプ、またはカンマ区切りのリストを指定できます。空の場合はすべての投稿タイプをクエリします。

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
ja: クエリする投稿タイプ。単一の投稿タイプ、またはカンマ区切りのリスト（例: "post"、"post,product,media"）を指定できます。空の場合はすべての投稿タイプをクエリします。

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts For Current Page
ja: 現在のページの投稿

en: Posts Per Page
ja: ページあたりの投稿数

en: Posts by %s
ja: %s の投稿

en: Posts for Current Page
ja: 現在のページの投稿

en: Premade Layout
ja: プリメイドレイアウト

en: Premade Layouts
ja: 定義済レイアウト

en: Preset
ja: プリセット

en: Preset 1
ja: プリセット 1

en: Preset 2
ja: プリセット 2

en: Preset 3
ja: プリセット 3

en: Preset 4
ja: プリセット 4

en: Preset 5
ja: プリセット 5

en: Preset 6
ja: プリセット 6

en: Preset 7
ja: プリセット 7

en: Preset Manager
ja: プリセットマネージャー

en: Preset Name
ja: プリセット名

en: Preset Preview
ja: プリセットプレビュー

en: Preset Settings
ja: プリセット設定

en: Presets
ja: プリセット

en: Presets cannot be empty.
ja: プリセットを空にすることはできません。

en: Presets conversion encountered a fatal error.
ja: プリセットの変換中に致命的なエラーが発生しました。

en: Presets conversion failed: %s
ja: プリセットの変換に失敗しました: %s

en: Prev
ja: 前へ

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
ja: 固定投稿がループ結果の先頭に表示されないようにします。有効にすると、固定投稿は通常の投稿として扱われ、他の並び替え条件に従ってソートされます。

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
ja: 現在の投稿がループ結果に表示されないようにします。関連投稿を表示する際に、閲覧中の同じ投稿が表示されるのを避けるのに便利です。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview Dropdown
ja: プレビューのドロップダウン

en: Preview On Front End
ja: フロントエンドでプレビュー

en: Preview Page
ja: ページをプレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Link
ja: 前のリンク

en: Previous Link Arrow
ja: 戻るリンクの矢印

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Previous Post
ja: 前の記事

en: Price
ja: 価格

en: Price Text
ja: 価格テキスト

en: Pricing Area Background Color
ja: 価格設定エリアの背景色

en: Pricing Button
ja: 価格ボタン

en: Pricing Content
ja: 価格コンテンツ

en: Pricing Heading
ja: 価格小見出し

en: Pricing Item
ja: 価格アイテム

en: Pricing Subtitle
ja: 価格サブタイトル

en: Pricing Table
ja: 価格表

en: Pricing Table Items
ja: 料金表アイテム

en: Pricing Tables
ja: 価格表

en: Pricing Title
ja: 価格タイトル

en: Pricing Top
ja: 価格トップ

en: Primary Color
ja: プライマリカラー

en: Priority
ja: 優先度

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Product
ja: 商品

en: Product 1
ja: 商品 1

en: Product 2
ja: 商品 2

en: Product 3
ja: 商品 3

en: Product 4
ja: 商品 4

en: Product 5
ja: 商品 5

en: Product 6
ja: 商品 6

en: Product Additional Information
ja: 商品の追加情報

en: Product Breadcrumb
ja: 商品パンくずリスト

en: Product Category
ja: 商品カテゴリー

en: Product Content
ja: 商品コンテンツ

en: Product Count
ja: 製品数

en: Product Description
ja: 商品説明

en: Product Gallery Preview Unavailable
ja: 商品ギャラリープレビューは利用できません

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Product ID.
ja: 商品ID。

en: Product Image
ja: 製品イメージ

en: Product Layout
ja: 商品レイアウト

en: Product Name
ja: 商品名

en: Product Offset Number
ja: 製品オフセット番号

en: Product Price
ja: 商品価格

en: Product Purchase
ja: 製品の購入

en: Product Reviews
ja: 商品レビュー

en: Product Reviews Count
ja: 商品レビュー数

en: Product Row Layout
ja: 製品行のレイアウト

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: Product Short Description
ja: 商品の短い説明

en: Product Stock
ja: 製品在庫

en: Product Stock Quantity
ja: 商品在庫数

en: Product Stock Status
ja: 商品在庫状況

en: Product Title
ja: 製品タイトル

en: Product Title Text
ja: 商品タイトルテキスト

en: Product Type
ja: 商品タイプ

en: Product image
ja: 商品画像

en: Product long description
ja: 商品説明（長文）

en: Product name
ja: 商品名

en: Product not found.
ja: 商品が見つかりません。

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
ja: 数量

en: Progress bar
ja: 進行状況バー

en: Promo Button
ja: ボタン

en: Promo Description
ja: 解説

en: Promo Title
ja: プロモーションタイトル

en: Public Display Name
ja: 公開表示名

en: Publish
ja: 公開

en: Publish Date
ja: 公開日

en: Publish Page
ja: ページを公開

en: Published
ja: 公開済み

en: Purple
ja: 紫

en: Quantity
ja: 数量

en: Query Type
ja: クエリタイプ

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
ja: %1$s を使って要素／プリセットをキューに追加し、^>*+ 演算子を活用できます。:filter でその場で絞り込み。

en: Quick Actions
ja: クイックアクション

en: Quote Icon
ja: 引用アイコン

en: Quote Icon Background Color
ja: アイコンの背景色を引用する

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio Button Background Color
ja: ラジオボタンの背景色

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Ramp
ja: ランプ

en: Ramp 2
ja: ランプ2

en: Random
ja: ランダム

en: Random Order
ja: 順不同

en: Rate&hellip;
ja: 評価&hellip;

en: Rating
ja: 評価

en: Rating Container
ja: レーティングコンテナ

en: Rating Layout
ja: 定格レイアウト

en: Read More
ja: もっと読む

en: Read More Button
ja: 詳しく読むボタン

en: Read More Text
ja: 続きを読むテキスト

en: Read more
ja: もっと読む

en: Recent
ja: パーセント

en: Red
ja: 赤

en: Redirect
ja: 転送

en: Redirect To The Current Page
ja: 現在のページにリダイレクト

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect URL Query
ja: リダイレクトURL

en: Redirect to a custom URL.
ja: リダイレクトURL

en: Redirect users after successful form submission.
ja: フォーム提出の成功後ユーザーをリダイレクト

en: Redo
ja: やり直す

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Regular
ja: 通常

en: Regular 400
ja: レギュラー 400

en: Regular Section
ja: 通常セクション

en: Reimagine
ja: 再考する

en: Relation
ja: 関係

en: Relationship
ja: 関係

en: Relative
ja: 相対的

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
ja: このサイトのグローバルヘッダー、本文、フッターに再リンクします。

en: Remember me
ja: ログイン状態を保持する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Attribute
ja: 属性を削除

en: Remove Cookie
ja: Cookieを削除

en: Remove Icon
ja: アイコンを削除

en: Remove Icon Background Color
ja: 削除アイコン背景色

en: Remove Icon Color
ja: 削除アイコンの色

en: Remove Icon Font Size
ja: 削除アイコンのフォントサイズ

en: Remove Preset
ja: プリセットを削除

en: Remove Variable
ja: 変数を削除

en: Remove tag
ja: タグを削除

en: Remove this item
ja: この商品を削除

en: Removed %s
ja: %s を削除しました

en: Removed Column
ja: カラムを削除しました

en: Removed Group Preset
ja: グループプリセットを削除しました

en: Removed Module Attribute
ja: モジュール属性を削除しました

en: Removed Module Preset
ja: モジュールプリセットを削除しました

en: Removed layout from template
ja: テンプレートからレイアウトを削除しました

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename Template
ja: テンプレート名を変更

en: Renamed template
ja: テンプレート名を変更しました

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Repeat End
ja: 終了を繰り返す

en: Repeat Frequency
ja: 繰り返し頻度

en: Repeat Gradient
ja: グラデーションを繰り返す

en: Repeat X (horizontal)
ja: X (水平) を繰り返す

en: Repeat Y (vertical)
ja: Y (垂直) を繰り返す

en: Repeat and Stretch
ja: 繰り返してストレッチ

en: Repeat with space between
ja: 間にスペースを入れて繰り返します

en: Repeater Offset
ja: リピーターオフセット

en: Repeaters Per Page
ja: ページあたりのリピーター数

en: Replace Existing Content.
ja: 既存のコンテンツを置き換える。

en: Replace Existing Preset
ja: 既存のプリセットを置き換え

en: Replace Global Color
ja: グローバルカラーを置き換える

en: Replace Value
ja: 置換値

en: Replaced Group Preset
ja: グループプリセットを置き換えました

en: Replaced Module Attributes
ja: モジュール属性を置き換えました

en: Replaced Module Preset
ja: モジュールプリセットを置き換えました

en: Reply Button
ja: 返信ボタン

en: Report This Error
ja: このエラーを報告

en: Required Field
ja: 必須のフィールド

en: Required Field Indicator Color
ja: 必須フィールドインジケータの色

en: Reset
ja: リセットの役割

en: Reset %1$s %2$s
ja: %1$s %2$s をリセット

en: Reset %1$s %2$s Attributes
ja: %1$s %2$s 属性をリセット

en: Reset %1$s Attributes
ja: %1$s 属性をリセット

en: Reset %1$s Preset
ja: %1$s プリセットをリセット

en: Reset %s Column Structure
ja: %s列構造をリセット

en: Reset After Duration
ja: 期間後にリセット

en: Reset All Attributes
ja: すべての属性をリセット

en: Reset All Templates
ja: すべてのテンプレートをリセット

en: Reset Attributes
ja: 属性をリセット

en: Reset Content Attributes
ja: コンテンツ属性をリセット

en: Reset Design Attributes
ja: デザイン属性をリセット

en: Reset Exclude From Filters
ja: フィルターから除外をリセット

en: Reset Field
ja: フィールドをリセット

en: Reset Filters
ja: フィルターをリセット

en: Reset Presets
ja: プリセットをリセット

en: Reset Roles
ja: 権限をリセット

en: Reset Select Content Attributes
ja: 選択したコンテンツ属性をリセット

en: Reset Select Design Attributes
ja: 選択したデザイン属性をリセット

en: Reset Select Presets
ja: 選択したプリセットをリセット

en: Reset Select Style Attributes
ja: 選択したスタイル属性をリセット

en: Reset Style Attributes
ja: スタイル属性をリセット

en: Reset Template Assignments
ja: テンプレートの割り当てをリセット

en: Reset Use On Filters
ja: 使用先フィルターをリセット

en: Reset search input
ja: 検索入力をリセット

en: Resize
ja: サイズ変更

en: Resize window
ja: ウィンドウサイズを変更

en: Responsive Editor
ja: レスポンシブエディター

en: Responsive Zoom In
ja: レスポンシブズームイン

en: Responsive Zoom Out
ja: レスポンシブズームアウト

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Variable
ja: 変数を復元

en: Restored draft
ja: 下書きを復元しました

en: Result Message
ja: 成功したメッセージ

en: Result Message Text
ja: 結果メッセージテキスト

en: Results for "%1$s"
ja: 「%1$s」の検索結果

en: Return To Theme Builder
ja: Theme Builder に戻る

en: Returning customer?
ja: 既存のお客様ですか?

en: Review Avatar
ja: アバターを確認する

en: Review Body
ja: レビュー本体

en: Review Count
ja: レビュー数

en: Review Count Text
ja: レビュー数テキスト

en: Review Meta
ja: メタレビュー

en: Review Rating
ja: レビュー評価

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reviews Count
ja: レビュー数

en: Ridge
ja: 浮き線

en: Right
ja: 右

en: Right Arrow Icon
ja: 右矢印アイコン

en: Right Border Color
ja: ボーダーカラー

en: Right Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Right Border Width
ja: ボーダー幅

en: Right Click
ja: 右クリック

en: Right Click Options Overlay
ja: 右クリックオプションのオーバーレイ

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Right To Left
ja: 右から左へ

en: Rock Stack
ja: ロックスタック

en: Role Editor
ja: ロールエディター

en: Roles
ja: ロール

en: Roll
ja: ロール

en: Root
ja: ルート

en: Root Container
ja: ルートコンテナ

en: Root-level Font Size (rem)
ja: ルートレベルのフォントサイズ (rem)

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate 90 Degree
ja: 90度回転

en: Rotate 90 degree
ja: 90度回転

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
ja: 異なる軸で要素を回転させ、3D 空間でスピンさせます。

en: Rotating
ja: 回転

en: Round
ja: 円形

en: Rounded Corners
ja: 角丸長方形

en: Routing
ja: ルーティング

en: Row
ja: 行

en: Row Alignment
ja: 属性

en: Row End
ja: 行終了

en: Row Height
ja: 行の高さ

en: Row Heights
ja: 行の高さ

en: Row Inner
ja: 行（内部）

en: Row Link Target
ja: 行リンクターゲット

en: Row Link URL
ja: 行リンクURL

en: Row Minimum Height
ja: 行の最小高さ

en: Row Reverse
ja: 行（逆順）

en: Row Span
ja: 行スパン

en: Row Start
ja: 行開始

en: Rows
ja: 行

en: Rules
ja: ルール

en: Sale Badge
ja: セールバッジ

en: Sale Badge Color
ja: 販売バッジカラー

en: Sale New Price
ja: セール新価格

en: Sale New Price Text
ja: セール新価格テキスト

en: Sale Old Price
ja: セール旧価格

en: Sale Old Price Text
ja: セール旧価格テキスト

en: Sale Price
ja: セールスプライス

en: Sale Price Text
ja: セール価格テキスト

en: Sale Products
ja: バーゲン商品

en: Saturation
ja: 彩度

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save & Exit
ja: 保存して終了

en: Save & Publish
ja: 保存して公開

en: Save & Set Pending
ja: 保存して保留に設定

en: Save & Set Private
ja: 保存して非公開に設定

en: Save & Set To Draft
ja: 保存して下書きに設定

en: Save Changes
ja: 変更内容を保存

en: Save Cloud Item
ja: クラウドアイテムを保存

en: Save Divi Roles
ja: Divi ロールを保存

en: Save Draft
ja: 下書きを保存

en: Save Dropdown
ja: 保存のドロップダウン

en: Save Individual Items
ja: 個々のアイテムを保存

en: Save Layout to Library
ja: レイアウトをライブラリに保存

en: Save Page
ja: ページを保存

en: Save Page As Draft
ja: 下書きとしてページを保存

en: Save Preset
ja: プリセットを保存

en: Save Template To Library
ja: テンプレートをライブラリに保存

en: Save Theme Builder Set
ja: Theme Builder セットを保存

en: Save Theme Builder Template
ja: Theme Builder テンプレートを保存

en: Save To Divi Cloud
ja: Divi Cloud に保存

en: Save To Divi Library
ja: Divi ライブラリに保存

en: Save To Library
ja: ライブラリに保存

en: Save Variables
ja: 変数を保存

en: Save and Reload
ja: 保存して再読み込み

en: Save as Global
ja: グローバルとして保存

en: Save of Global Presets Has Failed
ja: グローバルプリセットの保存に失敗しました

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
ja: このテンプレートセットを後で使用できるように Divi ライブラリに保存します

en: Save this template to the Divi Library for later use
ja: このテンプレートを後で使用できるように Divi ライブラリに保存します

en: Save to Divi Cloud
ja: Divi Cloud に保存

en: Save to Library
ja: ライブラリに保存

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
ja: 現在の %1$s を Divi ライブラリに保存して、後で使用できます。

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
ja: 現在のモジュールを後で使用できるように Divi ライブラリに保存します。

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
ja: 現在のページを後で使用できるように Divi ライブラリに保存します。

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
ja: 現在の行を後で使用できるように Divi ライブラリに保存します。

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
ja: 現在のセクションを後で使用できるように Divi ライブラリに保存します。

en: Saved
ja: 保存

en: Saved Layout
ja: 保存済みレイアウト

en: Saved Module
ja: 保存済みモジュール

en: Saved Row
ja: 保存済み行

en: Saved Section
ja: 保存済みセクション

en: Saving
ja: 保存中

en: Saving To Divi Cloud
ja: Divi Cloud に保存中

en: Saving and loading from the library
ja: ライブラリからの保存と読み込み

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
ja: Divi ライブラリからのレイアウトの保存と読み込み

en: Saving to Cloud
ja: クラウドに保存中

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Scale
ja: 拡大縮小

en: Scaling Up and Down
ja: 上下のスケーリング

en: Scaling up & down
ja: 拡大・縮小

en: Scallops
ja: ホタテ

en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Scheduled Date
ja: 公開予定日時

en: Screen
ja: スクリーン

en: Scroll
ja: スクロール

en: Scroll Down Button
ja: スクロールダウンボタン

en: Scroll Down Icon
ja: スクロールダウンアイコン

en: Scroll Down Icon Color
ja: スクロールダウンアイコンカラー

en: Scroll Down Icon Size
ja: スクロールダウンアイコンサイズ

en: Scroll Effects
ja: スクロール効果

en: Scroll To Animate
ja: スクロールでアニメーション

en: Scroll To Element
ja: 要素までスクロール

en: Scroll Transform Effects
ja: スクロール変換効果

en: Search
ja: 検索

en: Search %1$s
ja: %1$s を検索

en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

en: Search Body Templates
ja: 本文テンプレートを検索

en: Search Documentation or Get Support
ja: ドキュメントを検索するかサポートを受ける

en: Search Fonts
ja: レイアウトを検索

en: Search Footer Templates
ja: フッターテンプレートを検索

en: Search Global Canvases
ja: グローバルキャンバスを検索

en: Search Header Templates
ja: ヘッダーテンプレートを検索

en: Search Icon Color
ja: 検索アイコンの色

en: Search Icon Font Size
ja: 検索アイコンのフォントサイズ

en: Search Icons
ja: 検索アイコン

en: Search Layout
ja: レイアウトを検索

en: Search Queries separated by commas
ja: カンマ区切りの検索クエリ

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Templates
ja: テンプレートを検索

en: Search Theme Builder Items
ja: Theme Builder アイテムを検索

en: Search Theme Builders
ja: Theme Builders を検索

en: Search attributes...
ja: 属性を検索...

en: Search commands...
ja: コマンドを検索...

en: Search element types...
ja: 要素タイプを検索...

en: Search elements...
ja: 要素を検索...

en: Search fields...
ja: フィールドを検索...

en: Search for a module
ja: モジュールを検索

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search groups...
ja: グループを検索...

en: Search modules...
ja: モジュールを検索...

en: Search option groups...
ja: オプショングループを検索...

en: Search pages...
ja: ページを検索...

en: Search presets...
ja: プリセットを検索...

en: Search results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
ja: 検索結果ページには編集可能なページ設定がありません。

en: Search settings...
ja: 設定を検索...

en: Search term
ja: 検索語句

en: Search term to filter posts by title only.
ja: タイトルのみで投稿を絞り込む検索語句。

en: Search variables...
ja: 変数を検索...

en: Search...
ja: 検索…

en: Searches
ja: 検索する

en: Sec
ja: 秒

en: Second(s)
ja: 秒

en: Secondary Color
ja: セカンダリカラー

en: Section
ja: セクション

en: Section Area Background Color
ja: セクションエリアの背景色

en: Section Link Target
ja: セクションリンクターゲット

en: Section Link URL
ja: セクションリンクURL

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
ja: セクションディバイダを使用すると、ページ上のさまざまなセクション間にクリエイティブな形の変化を追加できます。

en: Sections
ja: セクション

en: Select A Preset
ja: プリセットを選択

en: Select All In Container
ja: コンテナ内をすべて選択

en: Select Child Option
ja: 子オプションを選択

en: Select Custom Field
ja: カスタムフィールドを選択

en: Select Down Icon
ja: 下アイコンを選択

en: Select Dropdown
ja: ドロップダウンを選択

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Left Icon
ja: 左アイコンを選択

en: Select Menu
ja: メニューを選択

en: Select Next Option
ja: 次のオプションを選択

en: Select Next Responsive State Picker Option
ja: 次のレスポンシブステートピッカーオプションを選択

en: Select Parent Option
ja: 親オプションを選択

en: Select Prev Responsive State Picker Option
ja: 前のレスポンシブステートピッカーオプションを選択

en: Select Previous Option
ja: 前のオプションを選択

en: Select Right Icon
ja: 右アイコンを選択

en: Select Templates
ja: テンプレートを選択

en: Select a Network
ja: ネットワークを選択

en: Select a canvas to display
ja: 表示するキャンバスを選択

en: Select a canvas to display in this portal.
ja: このポータルに表示するキャンバスを選択します。

en: Select a layout file (.json) to import.
ja: インポートするレイアウトファイル（.json）を選択してください。

en: Select a list
ja: リストを選択してください

en: Select a menu
ja: メニューを選択

en: Select a target module first to see available presets
ja: 利用可能なプリセットを表示するには、まず対象モジュールを選択してください

en: Select an account
ja: アカウントを選択してください

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
ja: ドロップダウンメニューが表示されたときに使用するアニメーションを選択します。サブアイテムを含むリンクの上にマウスを移動すると、ドロップダウンメニューが表示されます。

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
ja: ギャラリーの注文方法を選択してください。これは、どのギャラリーアイテムがリストの最初に表示されるかを制御します。

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
ja: あらゆるタイプのサイト向けに設計された何千もの既成レイアウトから選択

en: Select grid property...
ja: グリッドプロパティを選択...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
ja: スライド内の注目画像をどう表示したいか選択してください

en: Select target offset...
ja: ターゲットオフセットを選択...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
ja: 検索結果から除外したいカテゴリを選択します。

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
ja: フィードに含めたいカテゴリーを選択します。

en: Select the date and time to publish this page.
ja: このページを公開する日時を選択してください。

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
ja: 使用したい仕切り形状を選択します。図形はリスト内で視覚的に表現されます。

en: Select the post type for this page.
ja: このページの投稿タイプを選択してください。

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
ja: 分割線に使用する分割線の形状を選択します。

en: Select the status for this page.
ja: このページのステータスを選択してください。

en: Select up Icon
ja: 上アイコンを選択

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
ja: 対象にする子要素を選択してください（例：偶数、奇数、3つごと）

en: Select which element to apply this attribute to
ja: この属性を適用する要素を選択

en: Selected Files:
ja: 選択されたファイル:

en: Selected Font Files:
ja: 選択したフォントファイル:

en: Selected Radio Button
ja: 選択したラジオボタン

en: Selected Radio Button Background Color
ja: 選択中ラジオボタンの背景色

en: Selectors
ja: セレクター

en: Semi Bold
ja: セミボールド

en: Semi Bold 600
ja: セミボールド 600

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Separator
ja: 区切り

en: Separator Text
ja: 区切り文字

en: Separator between breadcrumb items.
ja: パンくずリスト項目間の区切り。

en: Sepia
ja: セピア

en: Service Provider
ja: サービスプロバイダ

en: Set
ja: セット

en: Set %s
ja: %sを設定

en: Set As Background
ja: 背景に設定

en: Set As Background Video
ja: 背景動画として設定

en: Set Details
ja: セットの詳細

en: Set Name
ja: セット名

en: Set as Default Preset
ja: デフォルトプリセットに設定

en: Set as Main Canvas
ja: メインキャンバスに設定

en: Set background to Primary Color
ja: 背景をプライマリカラーに設定

en: Set background to Secondary Color
ja: 背景をセカンダリカラーに設定

en: Set how many columns this item should span horizontally.
ja: この項目が水平方向に何列分にまたがるかを設定します。

en: Set how many rows this item should span vertically.
ja: このアイテムが垂直方向にまたがる行数を設定します。

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
ja: グリッド内の各行の固定高さを設定します。すべての行はコンテンツに関係なくこの高さを維持し、均一なグリッド構造を作成します。

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
ja: グリッド内の各列の固定幅を設定します。すべての列は、コンテンツやコンテナサイズに関係なく、この正確な幅を維持します。

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
ja: グリッド内の各行の最小高さを設定します。行はこの高さより短くならず、コンテンツに十分なスペースを確保し、レイアウトの一貫性を保ちます。

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
ja: グリッド内の各列の最小幅を設定します。列はこの幅より小さくならないため、コンテンツの可読性と適切な表示が保たれます。

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
ja: グリッドの列数を設定します。これにより、コンテナ幅にわたってグリッドレイアウトが持つ縦の列数が決まります。

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
ja: ループでページあたりに表示する投稿数を設定します。ページネーションが必要になる前に表示される項目数を制御します。

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
ja: クエリ結果の先頭からスキップする投稿数を設定します。最初の数件を除外し、別の位置からループを開始するために使用します。

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
ja: グリッドの行数を設定します。これにより、コンテナの高さ方向にグリッドレイアウトが持つ水平行の数が決まります。

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
ja: ドロップダウンメニューのオフセット距離を設定します。

en: Set the position of the field labels.
ja: フィールドラベルの位置を設定します。

en: Set the position of the slider (0-100).
ja: スライダーの位置を設定します（0～100）。

en: Set the row layout.
ja: 行レイアウトを設定します。

en: Set the width of the fields.
ja: フィールドの幅を設定します。

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
ja: グリッド内でこのアイテムを水平方向に終了する位置を設定します。負の値も使用できます。

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
ja: グリッド内でこのアイテムを垂直方向に終了する位置を設定します。負の値も使用できます。

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
ja: グリッド内でこのアイテムを水平方向に開始する位置を設定します。負の値も使用できます。

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
ja: グリッド内でこのアイテムを垂直方向に開始する位置を設定します。負の値も使用できます。

en: Setting
ja: 設定

en: Setting States
ja: 設定の状態

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
ja: 最大の高さを設定すると、要素が定義された高さの値を超えるのを防ぐことができます。モジュールの内容が増えて最大の高さを超えると、要素ラッパーからオーバーフローします。

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
ja: 最大幅を設定すると、要素が定義された幅の値を超えるのを防ぐことができます。最大幅は、標準の幅設定と組み合わせて使用できます。最大幅は通常の幅の値よりも優先されます。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Modal Default Position
ja: 設定モーダルの既定位置

en: Settings Tabs
ja: 設定タブ

en: Settings Types
ja: 設定タイプ

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
ja: 設定、背景、カラーパレット、ガター、カスタム CSS、パフォーマンス

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
ja: 設定、履歴、終了、ショートカット

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
ja: 設定、ページ、投稿、カスタム投稿タイプ

en: Shadow Color
ja: 小見出しフォントカラー

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
ja: 要素からの影の水平距離。負の値は影を要素の左側に配置します。

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
ja: テキストからの影の水平方向の距離。負の値は影をテキストの左側に配置します。

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
ja: 要素からの影の垂直方向の距離。負の値は影を要素の上に配置します。

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
ja: テキストからの影の垂直方向の距離。負の値はテキストの上に影を付けます。

en: Shapes
ja: シェイプ

en: Shift all colors by this amount.
ja: この量だけすべての色をシフトします。

en: Shipping
ja: 送料

en: Shopping Cart Icon Color
ja: ショッピングカートのアイコンの色

en: Shopping Cart Icon Font Size
ja: ショッピングカートアイコンのフォントサイズ

en: Short Description
ja: 簡単な説明

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode Module
ja: ショートコードモジュール

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
ja: ショートカット名は一意である必要があります。この名前を使用している既存のショートカットがあります：

en: Show %1$s Icon
ja: %1$s アイコン

en: Show %s Icon
ja: %s アイコンを表示

en: Show Arrows
ja: 矢印を表示

en: Show Author
ja: 投稿者を表示する

en: Show Author Avatar
ja: 著者アバターを表示

en: Show Border Separator
ja: ボーダーセパレーターを除去

en: Show Bullets
ja: 箇条書きを表示

en: Show Button
ja: フォローボタン

en: Show Button Icon
ja: ボタンアイコンを表示

en: Show CTA On Mobile
ja: モバイルに画像を表示する

en: Show Cart Quantity
ja: カートの数量を表示

en: Show Categories
ja: カテゴリーを表示する

en: Show Child Elements
ja: 子要素を表示

en: Show Comment Count
ja: ショーのコメントの数

en: Show Comments Count
ja: コメント数を表示

en: Show Content
ja: 内容を表示

en: Show Content On Mobile
ja: モバイルでコンテンツを非表示

en: Show Controls
ja: スライドショーのコントロール

en: Show Coupon Code
ja: クーポンコードを表示

en: Show Customer Reviews Count
ja: カスタマーレビュー数を表示

en: Show Date
ja: 日付を表示する

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
ja: 無効なモジュールを不透明度50%で表示

en: Show Divider
ja: ディバイダーを表示する

en: Show Dot Navigation
ja: ドットナビゲーションを表示

en: Show Dropdown On
ja: ドロップダウンを表示するタイミング

en: Show Element
ja: 要素を表示

en: Show Excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Show Featured Drop Shadow
ja: 注目のドロップシャドウを表示

en: Show Featured Image
ja: 注目画像を表示

en: Show First Name Field
ja: 名フィールドを表示

en: Show Gallery Images
ja: ギャラリー画像を表示

en: Show Image
ja: 画像を表示

en: Show Image / Video On Mobile
ja: モバイルで画像・動画を表示

en: Show Image On Mobile
ja: モバイルに画像を表示する

en: Show Image Overlays on Main Video
ja: メイン動画に画像オーバーレイを表示

en: Show Inner Shadow
ja: インナーシャドウを表示する

en: Show Last Name Field
ja: 姓フィールドを表示

en: Show Meta
ja: メタ情報表示

en: Show Name
ja: 名前を表示

en: Show Next Post Link
ja: 次の投稿リンクを隠す

en: Show On Front End
ja: フロントエンドに表示

en: Show Only
ja: スライドショーのコントロール

en: Show Pagination
ja: ページネーションを表示

en: Show Percentage
ja: 割合を表示

en: Show Post Categories
ja: 投稿カテゴリーを表示

en: Show Post Meta
ja: ポストメタを表示する

en: Show Previous Post Link
ja: 以前の投稿リンクを隠す

en: Show Price
ja: 価格を表示

en: Show Product Image
ja: 商品画像を表示

en: Show Quantity Field
ja: 数量フィールドを表示

en: Show Quote Icon
ja: 引用アイコン

en: Show Rating
ja: 評価を表示

en: Show Read More Button
ja: 「もっと読み込む」ボタンを表示

en: Show Remove Item Icon
ja: アイテムの削除アイコンを表示

en: Show Reply Button
ja: 返信ボタンを表示

en: Show SKU
ja: SKUを表示

en: Show Sale Badge
ja: セールバッジを表示

en: Show Scroll Down Button
ja: スクロールダウンボタンを表示

en: Show Search Icon
ja: 検索アイコンを表示

en: Show Shopping Cart Icon
ja: ショッピングカートアイコンを表示

en: Show Space Below The Image
ja: 画像の下のスペースを削除

en: Show Star Rating
ja: 星の評価を表示

en: Show Stock
ja: 在庫を表示

en: Show Tags
ja: タグを表示

en: Show Theme Builder Layouts
ja: Theme Builder レイアウトを表示

en: Show Title
ja: タイトルを表示する

en: Show Title and Caption
ja: タイトルとキャプションを表示

en: Show Update Cart Button
ja: カートの更新ボタンを表示

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
ja: 「フルコンテンツの表示」ではスライダー内に投稿全文が表示されます。「抜粋の表示」では抜粋のみが表示されます。

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
ja: 内容を完全に表示した場合、インデックスページの記事は省略されません。抜粋を表示すると、抜粋テキストのみが表示されます。

en: Shrink
ja: 縮小

en: Shrink to Fit
ja: フィットするまで縮小

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Layout
ja: サイドバーのレイアウト

en: Sidebars
ja: サイドバー

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
ja: ポップアップから Elegant Themes アカウントにサインインして Divi Cloud を有効化してください。

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ja: ポップアップを使用して Elegant Themes アカウントにサインインし、Divi Cloud を有効化してください。

en: Signed
ja: 符号付き

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
ja: ページ内容を説明するだけ。あとはゆったり待つだけで、ボタンをクリックするだけで Divi AIがページを作成します。

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
ja: ページを記述して、座ってリラックスするだけで、 Divi AIがページを構築します。

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
ja: お使いのブラウザがJavaScriptをサポートしていないか、無効になっているため、注文を確定する前に必ず%1$s合計を更新%2$sボタンをクリックしてください。行わない場合、上記の金額より多く請求される可能性があります。

en: Singular
ja: 単一

en: Site Logo
ja: サイトロゴ

en: Site Tagline
ja: サイトキャッチフレーズ

en: Site Title
ja: サイトタイトル

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
ja: あなたのリストを購読するサイト訪問者は、このURLにリダイレクトされます。

en: Size
ja: サイズ

en: Sizes
ja: サイズ

en: Sizing
ja: サイズ変更

en: Skype Button Action
ja: Skypeボタンアクション

en: Slant
ja: 傾斜

en: Slant 2
ja: 斜め2

en: Slide
ja: スライド

en: Slide Active Controller
ja: スライドアクティブコントローラー

en: Slide Active Controllers
ja: スライドのアクティブコントローラー

en: Slide Arrows
ja: スライド矢印

en: Slide Button
ja: スライドボタン

en: Slide Controllers
ja: スライドコントローラー

en: Slide Description
ja: スライド解説

en: Slide Description Container
ja: 説明コンテナをスライド

en: Slide Image
ja: スライド画像

en: Slide Meta
ja: スライドタイトル

en: Slide Title
ja: スライドタイトル

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider Arrows
ja: スライダー矢印

en: Slider Arrows Color
ja: スライダー矢印の色

en: Slider Color
ja: スライダーの色

en: Slider Controls
ja: スライダーコントロール

en: Slider Controls Color
ja: スライダーコントロールの色

en: Sliders
ja: スライダー

en: Slides
ja: スライド

en: Slides to Scroll
ja: スクロールするスライド数

en: Slides to Show
ja: 表示するスライド数

en: Slug
ja: スラッグ

en: Smiles
ja: 笑顔

en: Social Follow
ja: ソーシャルフォロワー

en: Social Icon
ja: ソーシャルアイコン

en: Social Media Follow
ja: ソーシャルメディアのフォロー

en: Social Media Follows
ja: ソーシャルメディアのフォロー

en: Social Network
ja: ソーシャルネットワーク

en: Social Networks
ja: ソーシャルネットワーク

en: Soft Light
ja: ソフトライト

en: Solid
ja: 直線

en: Solid Icons
ja: 実線のアイコン

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
ja: 申し訳ありませんが、お住まいの地域では利用可能なお支払い方法がないようです。サポートが必要な場合、または別の手配をご希望の場合はお問い合わせください。

en: Sort By Date: Newest To Oldest
ja: 日付で並べ替え：新しい順

en: Sort By Date: Oldest To Newest
ja: 日付で並べ替え：古い順

en: Sort By Popularity
ja: 人気順

en: Sort By Price: High To Low
ja: 価格順：高い価格から低い価格

en: Sort By Price: Low To High
ja: 価格順：低い価格から高い価格

en: Sort By Rating
ja: 評価順

en: Sort by Menu Order
ja: メニュー順で並べ替え

en: Source Element
ja: ソース要素

en: Space
ja: スペース

en: Space Around
ja: 均等配置（周囲）

en: Space Between
ja: 均等配置（両端）

en: Space Evenly
ja: 均等配置（均一）

en: Spacing
ja: 余白

en: Spacing Settings
ja: 間隔設定

en: Spam Protection
ja: スパム保護

en: Specialty
ja: 専門

en: Specialty Column
ja: スペシャルティ列

en: Specialty Section
ja: 特別セクション

en: Specific %1$s
ja: 特定の %1$s

en: Specific %1$s Pages
ja: 特定の %1$s ページ

en: Specific Author Page
ja: 特定の著者ページ

en: Specific Author Page By Role
ja: 役割別の特定の著者ページ

en: Specific Search Queries
ja: 特定の検索クエリ

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
ja: exclude_current_post が true の場合に除外する特定の投稿ID。単一のID、またはカンマ区切りのリストを指定できます。

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
ja: クエリから除外する特定の投稿 ID。単一 ID またはカンマ区切りリストを指定できます。

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
ja: クエリに含める特定の投稿 ID。単一 ID またはカンマ区切りリストを指定できます。

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
ja: 正しく比較できるよう、メタ値のデータ型を指定します。CHAR（テキスト）、NUMERIC（数値）、DECIMAL（小数）など、ほかのデータ型からも選択できます。

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
ja: リンクの<em>rel</em>属性の値を指定してください。<em>rel</em>属性は現在の文書とリンク先の文書の関係を指定します。<br><strong>Tip:</strong>サーチエンジンはこの属性を使ってリンクに対するより多くの情報を得ることができます。

en: Spectrum Picker
ja: スペクトラムピッカー

en: Spectrum Range
ja: スペクトラム範囲

en: Speculation Rule
ja: Speculation ルール

en: Speculation Rules
ja: Speculation ルール

en: Speed Up The Builder With Prerendering
ja: 事前レンダリングでビルダーを高速化

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
ja: アニメーションの長さを調整して、アニメーションを加速または減速します。単位はミリ秒単位で、デフォルトのアニメーション期間は1秒です。

en: Split Testing
ja: スプリットテスト

en: Split Testing Statistics
ja: スプリットテスト統計

en: Square
ja: 平方

en: Square Stripes
ja: スクエアストライプ

en: Squares
ja: 正方形

en: Stacked
ja: 積み上げ

en: Standard Meta Keys
ja: 標準メタキー

en: Star Rating
ja: 星評価

en: Start
ja: 開始

en: Start Position
ja: ポジションの始点

en: Start Typing
ja: 構築を開始する

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
ja: Divi ライブラリのレイアウトから開始するか、既存のページを複製します

en: Starting
ja: 起動

en: Starting %s
ja: 開始 %s

en: Starting Blur
ja: ぼかしを開始

en: Starting Offset
ja: 開始オフセット

en: Starting Opacity
ja: 不透明度の開始

en: Starting Rotation
ja: ローテーションの開始

en: Starting Scale
ja: 開始スケール

en: State
ja: 状態

en: Static
ja: 静的

en: Status
ja: 状態

en: Stick to Bottom
ja: 底に固執する

en: Stick to Top
ja: トップにこだわる

en: Stick to Top and Bottom
ja: 上と下に固執する

en: Sticky
ja: 固定

en: Sticky Bottom Offset
ja: スティッキーボトムオフセット

en: Sticky Position
ja: スティッキーポジション

en: Sticky State
ja: 固定表示状態

en: Sticky Top Offset
ja: スティッキートップオフセット

en: Stop
ja: 停止

en: Store State
ja: 状態を保存

en: Store States
ja: 状態を保存

en: Stretch
ja: 伸縮

en: Stretch to Fill
ja: 埋めるために伸ばす

en: Strikethrough
ja: クリックスルー率

en: Strings
ja: 文字列

en: Structure
ja: 構造

en: Style
ja: 書式

en: Style Attributes
ja: スタイル属性

en: Style Position
ja: スタイル位置

en: Style Settings
ja: スタイル設定

en: Style Type
ja: スタイルタイプ

en: Styles
ja: 書式

en: Sub Agent
ja: サブエージェント

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Submit a Comment
ja: コメントを投稿

en: Subscribe Button
ja: 送信ボタン

en: Subscription Error:
ja: 購読エラー:

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subtitle Goes Here
ja: ここにサブタイトルを入力

en: Subtitle Text
ja: サブタイトルテキスト

en: Subtotal
ja: 小計

en: Success Action
ja: セクション

en: Success Message
ja: 成功したメッセージ

en: Success!
ja: 成功!

en: Successfully updated %d field(s).
ja: %d 個のフィールドを正常に更新しました。

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support Center
ja: サポートセンター

en: Supported File Formats:
ja: 対応ファイル形式:

en: Supported Font Weights
ja: サポートされているフォントの重み

en: Switch Back To Classic Editor
ja: クラシックエディターに戻す

en: Switch Tab
ja: タブを切り替え

en: Sync children to global module
ja: 子要素をグローバルモジュールに同期

en: Sync values
ja: 同期値

en: Tab
ja: タブ

en: Tab Text
ja: タブテキスト

en: Table
ja: テーブル

en: Table Background Color
ja: テーブル背景色

en: Table Cell
ja: テーブルセル

en: Table Cell Alternating Background Color
ja: テーブルセルの交互の背景色

en: Table Cell Background Color
ja: テーブルセル背景色

en: Table Header
ja: テーブルヘッダー

en: Table Header Background Color
ja: テーブルヘッダー背景色

en: Table Header Row
ja: テーブルヘッダー行

en: Table Row
ja: テーブル行

en: Table Row Background Color
ja: テーブル行背景色

en: Table Rows
ja: テーブル行

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tablet View
ja: タブレット表示

en: Tablet Wide
ja: タブレット（横）

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Content
ja: タブコンテンツ

en: Tabs Controls
ja: タブコントロール

en: Tag
ja: タグ

en: Tag 1
ja: タグ 1

en: Tag 2
ja: タグ 2

en: Tag 3
ja: タグ 3

en: Tag Page
ja: タグページ

en: Tag input container
ja: タグ入力コンテナ

en: Tags
ja: タグ

en: Tags Separator
ja: タグ区切り

en: Target
ja: ターゲット

en: Target Element
ja: 対象要素

en: Target Loop
ja: 対象ループ

en: Target Module
ja: 対象モジュール

en: Target Offset
ja: ターゲットオフセット

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
ja: セレクター名を記述せずに、この要素内の事前定義セレクターを対象にできます。例: %s

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
ja: クエリするタクソノミー（query_type が terms の場合）。単一のタクソノミー、またはカンマ区切りのリストを指定できます。

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Details
ja: テンプレートの詳細

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Template Settings
ja: テンプレート設定

en: Templates
ja: テンプレート

en: Term
ja: ターム

en: Term Count
ja: ターム数

en: Term Description
ja: タームの説明

en: Term ID
ja: タームID

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
ja: 絞り込みに使用するタームID（query_type が post_type の場合）。単一のID、またはカンマ区切りのリストを指定できます。

en: Term Link
ja: タームリンク

en: Term Name
ja: ターム名

en: Term Offset
ja: タームオフセット

en: Term Order
ja: ターム順

en: Terms
ja: ターム

en: Terms Groups
ja: タームグループ

en: Terms Per Page
ja: ページあたりのターム数

en: Testimonial
ja: ユーザーの感想

en: Testimonial Author
ja: 評価者

en: Testimonial Description
ja: 評価解説

en: Testimonial Meta
ja: 評価メタ情報

en: Testimonial Portrait
ja: 評価者ポートレート

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text & Logo Alignment
ja: テキストとロゴの配置

en: Text Alignment
ja: 文字列の揃え

en: Text Background Color
ja: テキスト背景色

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Overlay Border Radius
ja: オーバーレイテキストのボーダーラジアス

en: Text Overlay Color
ja: テキストのオーバーレイ色

en: Text Shadow
ja: テキストシャドウ

en: Text Shadow Blur Strength
ja: テキストシャドーブラー強度

en: Text Shadow Color
ja: テキストの色

en: Text Shadow Horizontal Length
ja: テキストシャドウの横の長さ

en: Text Shadow Vertical Length
ja: テキスト縦配置

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: Text Vertical Alignment
ja: テキスト縦配置

en: Text for the home link in the breadcrumb.
ja: パンくずリストのホームリンクのテキスト。

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Texts
ja: テキスト

en: Thanks for contacting us
ja: お問い合わせありがとうございます

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
ja: D5 形式に変換し、マイグレーションを適用する D4 のプリセットデータ。

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
ja: Google Maps API スクリプトは現在、<a href="%s" target="_blank">テーマオプション</a>で無効になっています。このモジュールは Google Maps API なしでは正しく動作しません。

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
ja: HTML 属性名（例：class、data-custom）

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
ja: 現在の投稿のID（exclude_current_post に使用）

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
ja: %s の REST API ルート定義に、必須の permission_callback 引数がありません。

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
ja: REST API ルート定義に必須の permission_callback 引数がありません。

en: The Skype account name.
ja: のSkypeアカウント名です。

en: The URL for this social network link.
ja: このソーシャルネットワークリンク用のURL。

en: The account ID.
ja: アカウント ID。

en: The account data.
ja: アカウントデータ。

en: The account name.
ja: アカウント名。

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
ja: このレイアウトを使用して個別の投稿の内容を表示・編集する場合、テンプレートの本文レイアウトを無効にしないでください。

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
ja: 各リスト項目を開始する箇条書きは、親リストラッパーの内側または外側に配置できます。リスト項目を内側に配置すると、それらはリスト内でさらにインデントされます。

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
ja: 各リスト項目の先頭に表示される文字は、親のリストラッパーの内側または外側に配置できます。内側に配置すると、リスト内でより深くインデントされます。

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
ja: 各リスト項目を開始する文字は、親リストラッパーの内側または外側に配置できます。リスト項目を内側に配置すると、それらはリスト内でさらにインデントされます。

en: The color of the shadow.
ja: 影の色

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
ja: 分割線は、モジュールの上、下、または中央に配置できます。

en: The following account will be removed:
ja: 以下のアカウントは削除されます:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
ja: 値が高いほど、ぼかしが大きくなり、影は広く明るくなります。

en: The item you are trying to convert is empty.
ja: 変換しようとしている項目が空です。

en: The library item type is not attached to a given item.
ja: ライブラリアイテムの種類が指定のアイテムに関連付けられていません。

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
ja: リストを購読しているサイト訪問者に表示されるメッセージ。

en: The page you requested could not be found.
ja: お探しのページは見つかりませんでした。

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
ja: プリセットデータが大きすぎるため、1 回のリクエストで保存できません。通常、プリセット数が多い場合に発生します。システムがデータを自動的に小さなチャンクに分割して再試行します。もう一度保存をお試しください。

en: The provider slug.
ja: プロバイダースラッグ。

en: The selected canvas no longer exists
ja: 選択したキャンバスは存在しません

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
ja: カルーセルが自動で切り替わる速度です。

en: The speed of the slide transition animation.
ja: スライド切り替えアニメーションの速度。

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
ja: 広告のタイトルは広告画像の下に太字で表示されます。

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
ja: タイトルはコンテンツの上に表示され、アコーディオンが閉じているときにも表示されます。

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
ja: トグルが閉じている時、トグルのタイトルはコンテンツの上に表示されます。

en: The title will be used within the tab button for this tab.
ja: タイトルは、このタブのタブボタン内で使用されます。

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
ja: この属性の値（例：my-class、custom-value）

en: Theme Builder Item
ja: Theme Builder アイテム

en: Theme Builder Items
ja: Theme Builder アイテム

en: Theme Builder Library Templates
ja: Theme Builder ライブラリテンプレート

en: Theme Builder Template Editing
ja: Theme Builder テンプレート編集

en: Theme Customizer
ja: テーマカスタマイザー

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: There are no reviews yet.
ja: レビューはまだありません。

en: There must be operators between values
ja: 値の間に演算子が必要です

en: There must be spaces around operators
ja: 演算子の前後にスペースが必要です

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
ja: メッセージの送信中にエラーが発生しました。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: There was no response.
ja: 応答がありませんでした。

en: Thin
ja: 薄いです

en: Thin 100
ja: シン 100

en: Thinking...
ja: 考え中...

en: This %1$s
ja: この %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
ja: この Divi 4 モジュールは、Divi 5 にまだ対応していないサードパーティ製 Divi 拡張機能によってカスタム設定が適用されているため、後方互換モードで動作しています。shortcode を直接編集するか、Divi 5 を使用してモジュールを作り直すことができます。

en: This Layout Is Built With Divi
ja: このレイアウトは Divi で作成されています

en: This Loop %1$s
ja: このループ %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
ja: これにより、モジュール全体ではなく、モジュール内の個々の要素にモーションエフェクトが適用されます。たとえば、ギャラリーコンテナではなく、ギャラリー内の各画像に。

en: This attribute exists in the following presets:
ja: この属性は次のプリセットに存在します：

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
ja: このコンテンツは表示できませんでした。下のボタンをクリックして、Builderを保存して再ロードします。

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
ja: このコンテンツは表示できませんでした。このエラーを修正してからビルダーを保存して再ロードできるように、このエラーを私たちのチームに報告してください。

en: This content will appear below the subscribe button.
ja: ここに入力した内容は小見出し文の下に表示されます。

en: This content will appear below the title.
ja: ここに入力した内容は小見出し文の下に表示されます。

en: This controls how your text is aligned within the module.
ja: テキストをモジュール内で整列する方法を制御します。

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
ja: アニメーションの方向を制御します。

en: This controls the orientation of the image within the module.
ja: これはモジュール内の画像の方向を制御します。

en: This controls the transition delay of the hover animation.
ja: これは、ホバーアニメーションの遷移遅延を制御します。

en: This controls the transition duration of the hover animation.
ja: これは、ホバーアニメーションの遷移時間を制御します。

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
ja: これは、ホバーアニメーションのトランジションスピードカーブを制御します。

en: This field is disabled
ja: このフィールドは無効です

en: This file should not be imported in this context.
ja: このファイルはこのコンテキストではインポートできません。

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
ja: このインポートには、エクスポート元のサイトのグローバルヘッダー、本文、フッターへの参照が含まれています。これらの参照をどのようにインポートしますか？

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
ja: これは後方互換モードで動作しているレガシー Divi 4 モジュールです。ほとんどの場合、レガシーモジュールは Divi 4 での表示と同じになります。ただし、これらのモジュールは Divi 5 モジュールほど高性能でも、機能が充実しているわけでもありません。

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
ja: カウントダウンタイマーがカウントダウンする対象の日付です。

en: This is the title displayed for the countdown timer.
ja: カウントダウンタイマーに表示されるタイトルです。

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
ja: このアイテムは別のテンプレートに割り当てられています。保存すると上書きされ、現在の割り当ては解除されます。

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
ja: このレイアウトには、グローバルデザインプリセットが含まれています。下のチェックボックスをオンにしてこれらのスタイルをプリセットとしてインポートするか、オフのままにして静的スタイルとしてインポートします。

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
ja: このレガシーモジュールは後方互換モードで動作しています。レガシーモジュールは編集時に再読み込みが必要で、フロントエンドの読み込み時間が遅くなります。

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
ja: これは割り当てられた購入手続きページではないため、このモジュールはサイトのフロントエンドで正しく動作しません。

en: This number of columns cannot be used on this row.
ja: この列数は、この行では使用できません。

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
ja: このオプションはメイン動画のプレイヤーインターフェイスに適用されます。この画像は、各動画設定でアップロードするか、Diviで自動生成できます。

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
ja: この投稿には Theme Builder を使用してテンプレートが割り当てられていますが、使用中のテンプレートに投稿コンテンツモジュールが含まれていません。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
ja: これはあなたの要素に静的な高さの値を設定します。一度設定されると、要素の高さはその内部の内容によって決定されなくなります。要素の静的な高さを超えるコンテンツは、要素ラッパーをオーバーフローさせます。

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
ja: この設定は、各リストアイテムを開始する箇条書きの形を調整します。

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
ja: この設定でコンテンツの縦配置を決定します。コンテンツは縦方向で中央揃え、下揃えのいずれかに設定可能です。

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
ja: この設定は、スライド画像の垂直方向の配置を決定します。画像は縦方向中央に配置するか、スライドの下部に配置できます。

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
ja: この設定では、スライダーの下にあるサムネイルトラックコントロール、またはスライダーの一番下のドットナビゲーションのどちらを使用するかを選択できます。

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
ja: この設定は、スライダー矢印の色を明るくしたり暗くしたりできます。

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
ja: この設定で、モバイル端末でのCTAの表示/非表示を切り替えます。

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
ja: この設定で、モバイル端末での画像/動画の表示/非表示を切り替えます。

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
ja: この設定で、モバイル端末でのコンテンツの表示/非表示を切り替えます。

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
ja: この設定では、スライダーの下の円形ボタンのオン・オフを切り替えます。

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
ja: この設定はスライダー内の注目画像をオン／オフします。

en: This setting will turn on and off the meta section.
ja: この設定はメタセクションをオン／オフします

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
ja: この設定でナビゲーション矢印のオン・オフを切り替えます。

en: This setting will turn on and off the read more button.
ja: この設定は「もっと読み込む」ボタンをオン／オフします

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
ja: この設定は1pxのディバイダーの線のオン・オフを切り替えることができますが、ディバイダーの高さには影響しません。

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
ja: 1pxのディバイダーの線の色を調整します。

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
ja: これはサイト全体で <strong>%2$s</strong> を使用しているすべての <strong>%1$s</strong> グループに影響します。続行しますか？

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
ja: これはサイト全体で <strong>%2$s</strong> を使用しているすべての <strong>%1$s</strong> モジュールに影響します。続行しますか？

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
ja: これはサイト全体で <strong>%1$s</strong> を <strong>デフォルト %2$s プリセット</strong> として割り当てます。<strong>デフォルト %2$s プリセット</strong> を使用しているすべての <strong>%2$s</strong> モジュールに影響します。続行しますか？

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
ja: これはサイト全体で <strong>%1$s</strong> をデフォルトの <strong>%2$s</strong> として割り当てます。<strong>デフォルト %2$s</strong> を使用しているすべての要素に影響します。続行しますか？

en: This will change the Display Order of the module.
ja: モジュールの表示順序を変更します。

en: This will change the fill color for the bar.
ja: バーの塗りつぶしの色を変更します。

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
ja: 特定を容易にするため、ビルダーでモジュールのラベルを変更します。

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
ja: これはサイト全体で <strong>%1$s</strong> プリセットを削除して割り当て解除し、すべての箇所で <strong>デフォルト %2$s プリセット</strong> を割り当てます。続行しますか？

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
ja: これにより、サイト全体でこの<strong>%1$s</strong>プリセットが削除および割り当て解除され、すべてのインスタンスで<strong>デフォルト%2$sプリセット</strong>が割り当てられます。続行しますか？

en: This will disable the module on selected devices
ja: 選択したデバイスでこのモジュールを無効にします

en: This will disable the module on selected devices.
ja: 選択したデバイスでこのモジュールを無効化します。

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
ja: これにより Theme Builder の設定がすべてリセットされ、すべてのテンプレートが削除されます。本当に実行しますか？

en: This will turn thumbnails on and off.
ja: サムネイルのオン・オフを切り替えます。

en: This will update all instances across your entire site.
ja: これはサイト全体のすべてのインスタンスを更新します。

en: This would create an infinite loop
ja: 無限ループが発生します

en: Three values are required
ja: 3 つの値が必要です

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail Item
ja: サムネイルアイテム

en: Thumbnail Orientation
ja: サムネイル方向

en: Thumbnail Overlay Color
ja: サムネイルマウスオーバーカラー

en: Thumbnail Size
ja: サムネイルサイズ

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tilt
ja: 傾き

en: Time Delay
ja: 遅延時間

en: Time:
ja: 時間：

en: Timer Section
ja: タイマーセクション

en: Title
ja: タイトル

en: Title Link
ja: タイトルリンク

en: Title Text
ja: タイトルテキスト

en: Title displayed above the portfolio.
ja: ポートフォリオの上に表示されるタイトル。

en: Title is required.
ja: タイトルは必須です。

en: Title/Meta Background Image
ja: タイトル背景画像

en: Title: a-z
ja: タイトル：a-z

en: Title: z-a
ja: タイトル：z-a

en: To Hour
ja: 終了（時）

en: To Minute
ja: 終了（分）

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
ja: Checkout Paymentモジュールを使用するには、先にこのページにCheckout BillingモジュールとCheckout Shippingモジュールを追加する必要があります。

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
ja: Checkout Paymentモジュールを使用するには、先にこのページにCheckout Billingモジュールを追加する必要があります。

en: Toggle
ja: トグル

en: Toggle %s
ja: %s を切り替え

en: Toggle Attribute
ja: 属性を切り替え

en: Toggle Content
ja: トグルコンテンツ

en: Toggle Cookie
ja: Cookieを切り替え

en: Toggle Divi Builder
ja: Divi Builder を切り替え

en: Toggle Icon
ja: トグルアイコン

en: Toggle Mask
ja: マスクを切り替え

en: Toggle Options
ja: オプションを切り替え

en: Toggle Pattern
ja: パターンを切り替え

en: Toggle Preset
ja: プリセットを切り替え

en: Toggle Responsive View
ja: レスポンシブ表示を切り替え

en: Toggle Title
ja: トグルタイトル

en: Toggle Visibility
ja: 表示/非表示を切り替え

en: Toggle between the various gallery layout types.
ja: さまざまなギャラリーレイアウトタイプを切り替えます。

en: Toggle dropdown
ja: ドロップダウンを切り替え

en: Toggled layout visibility
ja: レイアウトの表示/非表示を切り替えました

en: Toggles
ja: 切り替え

en: Tool Call
ja: ツール呼び出し

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Tooltip Background Color
ja: ツールチップの背景色

en: Top
ja: トップ

en: Top Border Color
ja: ボーダーカラー

en: Top Border Style
ja: ボーダースタイル

en: Top Border Width
ja: ボーダー幅

en: Top Center
ja: トップセンター

en: Top Left
ja: トップ左

en: Top Rated Products
ja: トップ評価商品

en: Top Right
ja: トップ右

en: Top Sticky Limit
ja: スティッキートップリミット

en: Top To Bottom
ja: 上から下へ

en: Top of Element
ja: 要素の上部

en: Total
ja: 合計

en: Trackbacks/Pingbacks
ja: トラックバック/ピンバック

en: Transform
ja: 変換する

en: Transform Origin
ja: 原点を変換

en: Transform Rotate
ja: 変換回転

en: Transform Scale
ja: スケール変換

en: Transform Skew
ja: 変形スキュー

en: Transform Translate
ja: 変換変換

en: Transforms
ja: 変形

en: Transition Default and Sticky Styles
ja: トランジションのデフォルトスタイルとスティッキースタイル

en: Transition Delay
ja: 遷移遅延

en: Transition Duration
ja: 移行期間

en: Transition Speed
ja: 切り替え速度

en: Transition Speed Curve
ja: トランジションスピードカーブ

en: Transitions
ja: トランジション

en: Translate
ja: 移動

en: Transparent
ja: トランスペアレント

en: Travel back in time by this amount.
ja: この分だけ時間をさかのぼります。

en: Triangle
ja: 三角形

en: Triangles
ja: 三角形

en: Trigger Animation
ja: アニメーションのトリガー

en: Trigger Event
ja: トリガーイベント

en: Trigger:
ja: トリガー:

en: True Parallax
ja: 本物の視差効果

en: Try Again
ja: 再試行

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ja: 検索条件を絞り込むか、上部のナビゲーションから投稿を探してください。

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
ja: 8月06日 火曜日 (l, M d)

en: Tufted
ja: 房状

en: Turn comment count on and off.
ja: 番のコメントの数。

en: Turn excerpt on and off.
ja: 抜粋のオンとオフを切り替えます。

en: Turn image on or off
ja: 画像の表示/非表示

en: Turn image on or off.
ja: 画像をオンまたはオフにします。

en: Turn meta on or off.
ja: メタをオンまたはオフにします。

en: Turn name on or off
ja: 名前の表示/非表示

en: Turn name on or off.
ja: 名前をオンまたはオフにします。

en: Turn on or off the author link.
ja: 投稿者リンクのオン・オフを切り替えます。

en: Turn pagination on and off.
ja: ページネーションのオン・オフを切り替えます。

en: Turn pagination on or off
ja: ページネーションの表示/非表示

en: Turn price on or off
ja: 価格の表示/非表示

en: Turn price on or off.
ja: 価格をオンまたはオフにします。

en: Turn project titles on or off.
ja: プロジェクトのタイトルのオン・オフを切り替えます。

en: Turn rating on or off
ja: 評価の表示/非表示

en: Turn rating on or off.
ja: 評価をオンまたはオフにします。

en: Turn sale badge on or off
ja: セールバッジの表示/非表示

en: Turn sale badge on or off.
ja: セールバッジをオンまたはオフにします。

en: Turn the captcha on or off using this option.
ja: オプションを使用してCaptchaのオン・オフを切り替えます。

en: Turn the category links on or off.
ja: カテゴリーリンクのオン・オフを切り替えます。

en: Turn the date display on or off.
ja: 日付表示のオン・オフを切り替えます。

en: Turn the date on or off.
ja: 日付のオン・オフを切り替えます。

en: Turn the pagination on or off.
ja: ページネーションのオン/オフを切り替えます。

en: Turn this on to exclude pages from search results.
ja: 検索結果から固定ページを除外するにはオンにします。

en: Turn this on to show the Search Button.
ja: 検索ボタンを表示するにはオンにします。

en: Turn this on to show the next post link.
ja: オンにすると、次の投稿へのリンクを表示します。

en: Turn this on to show the previous post link.
ja: オンにすると、前の投稿へのリンクを表示します。

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
ja: パーセンテージをオフにすると、バーの塗りつぶし部分からパーセンテージテキストが削除されます。

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
ja: 旋ことにより自動摺動を続けるマウスhoverします。

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
ja: オンにすると、検索結果から投稿が除外されます。

en: Two values are required
ja: 2 つの値が必要です

en: Type
ja: タイプ

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
ja: > を入力して検索するとネスト、Cmd+Enter で追加、Enter ですべて挿入

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
ja: 実行するクエリの種類（post_type、terms、users、current_page、repeater、または repeater_field_name）

en: Type the Redirect URL
ja: リダイレクトURLを入力する

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
ja: フォーム提出の成功後、表示したいメッセージを入力します。デフォルトでは空白。

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
ja: 検索フィールドのプレースホルダーとして用いたいテキストを入力してください

en: Type: %s
ja: タイプ: %s

en: URL Parameter
ja: URLパラメータ

en: URL Parameter Name
ja: URLパラメータ名

en: URL Parameter Value
ja: URLパラメータ値

en: URL for the home link in the breadcrumb.
ja: パンくずリストのホームリンクのURL。

en: URLs
ja: URL

en: Ultra Bold
ja: ウルトラボールド

en: Ultra Bold 800
ja: ウルトラボールド 800

en: Ultra Light
ja: ハードライト

en: Ultra Light 200
ja: ウルトラライト 200

en: Ultra Wide
ja: ウルトラワイド

en: Unassigned
ja: 未割り当て

en: Unclosed block: missing closing brace.
ja: 未閉じのブロック: 閉じかっこが不足しています。

en: Underline
ja: 下線付き書体

en: Underneath Section Content
ja: セクションを挿入

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo/Redo
ja: 元に戻す／やり直し

en: Undock Active Tab
ja: アクティブなタブをドッキング解除

en: Undock Tab
ja: タブをドッキング解除

en: Unexpected closing brace.
ja: 予期しない閉じかっこです。

en: Unknown Field
ja: 不明なフィールド

en: Unknown Module
ja: 不明なモジュール

en: Unknown Target
ja: 不明なターゲット

en: Unknown error.
ja: 不明なエラーです。

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock %1$s
ja: %1$s のロックを解除

en: Unlock %s
ja: %s をロック解除

en: Unlock Module
ja: ロック解除モジュール

en: Unlock module
ja: モジュールをロック解除

en: Unlock parent module first
ja: 先に親モジュールのロックを解除してください

en: Unordered List
ja: 順序無しリストの挿入

en: Unordered List Item Indent
ja: リストアイテム中央寄せ

en: Unordered List Style Position
ja: 番号なしリストスタイルの位置

en: Unordered List Style Type
ja: 順序無しリストの挿入

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
ja: この時点で Theme Builder を離れると、未保存の変更は失われます。

en: Unsigned
ja: 符号なし

en: Unsupported
ja: 未対応

en: Unsupported post type.
ja: サポートされていない投稿タイプです。

en: Until Date
ja: 日付まで

en: Up
ja: アップ

en: Update
ja: 更新

en: Update All Presets
ja: すべてのプリセットを更新

en: Update Preset With Current Styles
ja: 現在のスタイルでプリセットを更新

en: Update Presets?
ja: プリセットを更新しますか？

en: Update cart
ja: カートを更新

en: Update this value in all detected locations.
ja: 検出されたすべての場所でこの値を更新します。

en: Update totals
ja: 合計を更新

en: Updated template settings
ja: テンプレート設定を更新しました

en: Updated templates order
ja: テンプレートの並び順を更新しました

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
ja: ブレークポイントを更新すると、Web サイト全体に反映されます。ブレークポイントを無効化すると、そのスタイルは保持されます。ブレークポイントを有効化すると、そのブレークポイントの既存スタイルは復元されます。

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
ja: ブレークポイントを更新すると、Web サイト全体に反映されます。

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
ja: ブレークポイントを更新すると、Web サイト全体に反映されます。ブレークポイントを無効化すると、そのスタイルは保持されます。

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
ja: ブレークポイントを更新すると、Web サイト全体に反映されます。ブレークポイントを有効化すると、そのブレークポイントの既存スタイルは復元されます。

en: Upgrade Your Divi Cloud
ja: Divi Cloud をアップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Font
ja: アップロード

en: Upload a video
ja: 動画をアップロードする

en: Upload an image
ja: 画像をアップロードする

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
ja: 広告文の一番上に表示する画像をアップロードします。

en: Upload an image to display beside your menu.
ja: メニューの横に表示する画像をアップロードします。

en: Upload an image.
ja: 画像をアップロードします。

en: Upload the "after" image.
ja: 「After」画像をアップロードします。

en: Upload the "before" image.
ja: 「Before」画像をアップロードします。

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
ja: ここに動画の.WEBMバージョンをアップロードします。すべてのアップロードされた動画は、あらゆるブラウザで最大限の互換性を確保するために、.MP4と.WEBMの両方の形式にする必要があります。

en: Upload your Lottie JSON animation file.
ja: Lottie JSON アニメーションファイルをアップロードします。

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
ja: 希望の画像を.MP4フォーマットでアップロードするか、動画に表示したい画像のURLを入力します。動画から静止画像を生成することもできます。

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
ja: 希望の画像をアップロードするか、表示したい画像の URLを入力します。

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
ja: .MP4 形式の動画をアップロードするか、表示したい動画の URL を入力します。

en: Upload/Remove Fonts
ja: フォントをアップロード/削除

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Upscale
ja: 高級

en: Upwards
ja: 上向き

en: Use A Spam Protection Service
ja: スパム保護サービスを使用する

en: Use Background Color
ja: 背景色を使う

en: Use Background Color Gradient
ja: 背景色のグラデーションを使う

en: Use Background Overlay
ja: 背景のオーバーレイを使用する

en: Use Basic Captcha
ja: 基本的なキャプチャを使用する

en: Use Current Loop
ja: 現在のループを使用

en: Use Custom %s Size
ja: カスタム %s サイズを使用

en: Use Custom Fields
ja: カスタム幅を使う

en: Use Custom Icon Size
ja: カスタムアイコンサイズを使用

en: Use Custom Styles For %1$s
ja: %1$sにカスタムスタイルを使用

en: Use Dot Navigation
ja: ドットナビゲーションを使用

en: Use Focus Borders
ja: 強調ボーダーカラーを使う

en: Use Global Body
ja: グローバル本文を使用

en: Use Global Footer
ja: グローバルフッターを使用

en: Use Global Header
ja: グローバルヘッダーを使用

en: Use Grayscale Filter
ja: グレースケールフィルターを使う

en: Use Icon
ja: アイコンを使用

en: Use On
ja: 適用先

en: Use Parallax Effect
ja: 視差効果を使用する

en: Use Post Excerpts
ja: 抜粋投稿を使用する

en: Use Single Name Field
ja: 名前欄

en: Use Text Background Color
ja: テキスト背景色を使う

en: Use Text Overlay
ja: テキストのオーバーレイを使用する

en: Use Thumbnail Track
ja: サムネイルトラックを使用

en: Use Visual Builder
ja: Visual Builder を使用

en: Use With Global Templates From This Website
ja: このサイトのグローバルテンプレートと併用

en: Use the Divi Builder
ja: Divi Builder を使用

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
ja: 背景のオーバーレイ色を選択するため、カラーピッカーを使用する

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
ja: オーバーレイテキストの色を選択するため、カラーピッカーを使用する

en: Use the current loop context for displaying products.
ja: 商品の表示に現在のループコンテキストを使用します。

en: Use the fields below to add a new account.
ja: 下のフィールドを使って新しいアカウントを追加してください。

en: User
ja: ユーザー

en: User IDs separated by commas
ja: カンマ区切りのユーザーID

en: User Link
ja: ユーザーリンク

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: User Offset
ja: ユーザーオフセット

en: User Role
ja: ユーザーロール

en: User is Logged In
ja: ユーザーはログインしています

en: User is Logged Out
ja: ユーザーがログアウトしました

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
ja: 絞り込みに使用するユーザー権限グループ（query_type が users の場合）。単一の権限、またはカンマ区切りのリストを指定できます。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or email
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Users
ja: ユーザー

en: Users Groups
ja: ユーザーグループ

en: Users Per Page
ja: ページあたりのユーザー数

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
ja: スクロール効果を使用すると、スクロールしながらページ上の要素を変換できます。アニメーションの遷移は、ユーザーのスクロール動作に基づいています。要素がブラウザのビューポート（上）に入るとアニメーションが開始され、要素がビューポート（下）から出るとアニメーションが終了します。

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
ja: カスタム CSS タブでは、自由形式のスタイルを出力するか、要素の前 / 後 / 要素自体にスタイルを出力できます。

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
ja: Divi ロールエディターを使用すると、役割の異なる WordPress ユーザーが実行できる操作の種類を制限できます。これは、お客様やゲスト投稿者が利用できる機能を必要最小限に抑え、必要なオプションだけを使えるようにするための優れた方法です。

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
ja: 変形コントロールを使用すると、拡大縮小、移動、回転、傾斜の設定を組み合わせて、あらゆる要素を視覚的に調整できます。これにより、別のグラフィックデザインソフトを使わずに高度なデザイン効果を作成できます。

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
ja: トランスフォームコントロールを使用すると、[拡大/縮小]、[平行移動]、[回転]、[傾斜]の設定を組み合わせて、任意の要素の視覚的な調整を行うことができます。これにより、個別のグラフィックデザインプログラムを必要とせずに高度なデザイン効果を作成できます。

en: Values must be comma separated
ja: 値はカンマで区切る必要があります

en: Variable Manager
ja: 変数マネージャー

en: Variable Settings
ja: 変数設定

en: Variables
ja: 変数

en: Variables Manager
ja: 変数マネージャー

en: Variation Label
ja: バリエーションラベル

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Gap
ja: 縦の間隔

en: Vertical Gutters
ja: 縦樋

en: Vertical Motion
ja: 垂直方向の動き

en: Vertical Offset
ja: 垂直オフセット

en: Vertical Overflow
ja: 垂直方向のオーバーフロー

en: Vertically Centered
ja: 縦方向中央寄せ

en: Very poor
ja: 非常に悪い

en: Video
ja: 動画

en: Video Icon
ja: 動画アイコン

en: Video MP4 File Or Youtube URL
ja: ビデオMP4ファイルまたはYouTubeのURL

en: Video Play
ja: 動画再生

en: Video Slider
ja: 動画スライダー

en: Video Slider Item
ja: 動画スライダーアイテム

en: Video Slider Items
ja: 動画スライダーアイテム

en: Video Sliders
ja: ビデオスライダー

en: Video WEBM File
ja: ビデオWEBMファイル

en: Videos
ja: 動画

en: View
ja: 表示

en: View Body Template
ja: メインコンテンツテンプレートを表示

en: View Footer Template
ja: フッターテンプレートを表示

en: View Front End
ja: フロントエンドを表示

en: View Global Canvas
ja: グローバルキャンバスを表示

en: View Header Template
ja: ヘッダーテンプレートを表示

en: View Page
ja: ページを表示

en: View Split Testing Stats
ja: スプリットテスト統計を表示

en: View Template
ja: テンプレートを表示

en: View Theme Builder
ja: Theme Builder を表示

en: View Theme Builder Item
ja: Theme Builder アイテムを表示

en: Viewport Bottom
ja: ビューポート下部

en: Viewport Enter
ja: ビューポートに入る

en: Viewport Exit
ja: ビューポートから出る

en: Viewport Height (vh)
ja: ビューポートの高さ（vh）

en: Viewport Maximum (vmax)
ja: ビューポートの最大値（vmax）

en: Viewport Minimum (vmin)
ja: ビューポートの最小値（vmin）

en: Viewport Top
ja: ビューポートトップ

en: Viewport Width (vw)
ja: ビューポートの幅（vw）

en: Visibility
ja: 表示/非表示

en: Visible
ja: 見える

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Wave
ja: 波

en: Wave 2
ja: 波2

en: Waves
ja: 波

en: Waves 2
ja: 波2

en: Wavy
ja: 波線

en: Website Field
ja: ウェブサイト欄

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weights
ja: ウェイト

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
ja: 最小の高さが設定されると、要素は常に定義された量以上の高さになります。これは、小さい静的な高さの値よりも優先されます。高さとは異なり、最小の高さではコンテンツのオーバーフローは発生せず、要素の高さを動的に保つことができます。

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
ja: 訪問者が入力フィールドをクリックすると、それがフォーカスされます。フォーカスがあるときに入力フィールドの背景に使用する色を選択できます。

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
ja: 訪問者が入力フィールドをクリックすると、それがフォーカスされます。フォーカスがあるときに入力テキストに使用する色を選ぶことができます。

en: When clicked the module will link to this URL.
ja: クリックすると、モジュールはこのURLにリンクします。

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
ja: クリックすると、このリンクは指定した URL に移動します。

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
ja: 有効の場合、背景色が背景画像の上でより読みやすくなるようスライダーテキスト列の裏側に追加されます

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
ja: 有効の場合、カスタムのオーバーレイ色が背景画像とスライドコンテンツの裏側に追加されます

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
ja: 有効にすると、プリセット適用時に既存のプリセットクラスが削除されます

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
ja: 有効にすると、ソースフィールドと同じタイプのフィールドにのみ値を置換します。無効にすると、どのフィールドタイプでも一致する値を置換します。

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
ja: 有効にすると、ボタン内にカスタムアイコンが追加されます。

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
ja: 有効にすると、これはあなたのイメージがそれが入っているコラムの幅の100％を広げることを強制するでしょう。

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ja: レイアウトを Divi Cloud に保存すると、作成するすべてのサイトで利用できるようになります。

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
ja: [名]フィールドをオプトインフォームに含めるかどうか。

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
ja: [姓]フィールドをオプトインフォームに含めるかどうか。

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
ja:  URLを新しいウィンドウで開くかどうかを選択します。

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
ja: ギャラリーのページネーションを表示するかどうか。

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
ja: (存在する場合)画像のタイトルやキャプションを表示するか否か。

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
ja: Google reCAPTCHAなどのサードパーティのスパム保護サービスを使用するかどうか。

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
ja: オプトインフォームで単一の[名前]フィールドを使用するかどうか。

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
ja: 結果から現在の投稿を除外するかどうか（query_type が post_type の場合。添付ファイルは除く）

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
ja: 結果の並び順で固定表示投稿を無視するかどうか（query_type が post_type かつ post_type が post の場合のみ使用）

en: While Editing Element
ja: 要素編集中

en: While In Builder
ja: ビルダー使用中

en: Widescreen
ja: ワイドスクリーン

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget Area
ja: ウィジェットエリア

en: Width
ja: 最大幅

en: Wireframe Mode
ja: ワイヤーフレームモード

en: Wireframe View
ja: ワイアフレーム表示

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
ja: ワイヤーフレーム、デスクトップ、タブレット、スマートフォン、クリックモード、グリッドモード、ホバーモード、ズーム

en: Woo Breadcrumbs
ja: Wooブレッドクラム

en: Woo Cart Products
ja: Woo製品

en: Woo Cart Totals
ja: Woo合計

en: Woo Checkout Billing
ja: Wooチェックアウト請求

en: Woo Checkout Details
ja: Wooチェックアウトの詳細

en: Woo Checkout Information
ja: Wooチェックアウト情報

en: Woo Checkout Payment
ja: Wooチェックアウト支払い

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
ja: Woo Checkout Paymentモジュールはページ上で使用でき、プレビューできません。

en: Woo Checkout Shipping
ja: Wooチェックアウト配送

en: Woo Cross Sells
ja: Woo販売

en: Woo Notice
ja: Woo通知

en: Woo Product Add To Cart
ja: Woo製品をカートに追加

en: Woo Product Description
ja: Woo製品の説明

en: Woo Product Gallery
ja: Woo製品ギャラリー

en: Woo Product Images
ja: Woo製品画像

en: Woo Product Information
ja: Woo製品情報

en: Woo Product Meta
ja: Woo製品メタ

en: Woo Product Price
ja: Woo製品価格

en: Woo Product Rating
ja: Woo製品評価

en: Woo Product Reviews
ja: Woo製品レビュー

en: Woo Product Stock
ja: Woo製品在庫

en: Woo Product Tabs
ja: Woo製品タブ

en: Woo Product Title
ja: Woo製品タイトル

en: Woo Product Upsell
ja: Woo製品のアップセル

en: Woo Product Upsells
ja: Woo 商品アップセル

en: Woo Products
ja: Woo製品

en: Woo Related Products
ja: Woo関連製品

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ja[0]: %1$s件のアイテム
ja[1]: %1$s件のアイテム

en: WooCommerce must be active for this module to appear
ja: このモジュールを表示するには WooCommerce を有効化する必要があります

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
ja: サムネイルに使用するWordPressの画像サイズ（例: thumbnail、medium、large、full）。

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
ja: 将来のDivi AI レイアウトのためにこれらのフォントと色を保存しますか?

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
ja: これらすべてのプリセットでもこの属性を更新しますか？

en: Wrap
ja: 折り返し

en: Wrap Reverse
ja: 逆順に折り返し

en: Write & Replace
ja: 書き込みと置換

en: Write Automatically
ja: 自動的に書き込む

en: Write With AI
ja: AIで書く

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
ja: キーワード %s を使用して、このモジュールを対象に自由形式の CSS を記述します。例: %s

en: X
ja: バツ

en: X Profile Url
ja: X プロフィールURL

en: X-Height (ex)
ja: Xハイト (ex)

en: X-Ray Mode
ja: X-Ray モード

en: Year: %s
ja: 年: %s

en: Yes
ja: はい

en: Yes Please!
ja: はい、お願いします！

en: You Have Unsaved Changes
ja: 未保存の変更があります

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
ja: グローバルレイアウトを削除しようとしています。これにより、このグローバルレイアウトを使用しているすべてのテンプレートとのリンクが解除され、同じ場所に複製が作成されます。続行してもよろしいですか？

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
ja: 任意の要素に罫線を追加したり、外観をカスタマイズしたり、各辺に独自のスタイルを割り当てたりできます。

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
ja: API キーは <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">こちら</a> で確認できます。

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
ja: トグルが開いた状態と閉じた状態のときに、トグルに固有の背景色を選択できます。ここで閉鎖状態の背景色を選択してください。

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
ja: トグルが開いた状態と閉じた状態のときに、トグルに固有の背景色を選択できます。ここでオープン状態の背景色を選択してください。

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
ja: 開いているときと閉じているときに、トグルタイトルに固有のテキスト色を選択できます。ここで閉鎖状態のタイトルの色を選択してください。

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
ja: 開いているときと閉じているときに、トグルタイトルに固有のテキスト色を選択できます。ここでオープン状態のタイトルの色を選択してください。

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
ja: `divi` 名前空間は使用できません。`divi` 名前空間は Elegant Themes が作成した組み込みモジュール用に予約されています。

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
ja: この Theme Builder ページにアクセスする権限がありません。

en: You do not have permission to create posts of this type.
ja: このタイプの投稿を作成する権限がありません。

en: You do not have permission to duplicate this post.
ja: この投稿を複製する権限がありません。

en: You do not have permission to edit one or more posts.
ja: 1 件以上の投稿を編集する権限がありません。

en: You do not have permission to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
ja: このタイプの投稿を並べ替える権限がありません。

en: You do not have permission to trash this post.
ja: この投稿をゴミ箱に移動する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
ja: このカテゴリを変更する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
ja: このタグを変更する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
ja: このタクソノミー用語を変更する権限がありません。

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
ja: このコンテンツにアクセスするための権限がありません。

en: You entered the wrong number in captcha.
ja: CAPTCHA の数字が正しくありません。

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
ja: Divi ライブラリにはまだアイテムが保存されていません。アイテムをライブラリに保存すると、簡単に使用できるようここに表示されます。

en: You may be interested in&hellip;
ja: こちらもおすすめ&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
ja: レビューを投稿するには %1$sログイン%2$s する必要があります。

en: You must be a human to submit this form.
ja: このフォームを送信するには、人間である必要があります。

en: You must be logged in to checkout.
ja: 購入手続きにはログインが必要です。

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
ja: <strong>%1$s</strong> グループのプリセット設定を変更しました。これはサイト全体のすべての <strong>%1$s</strong> グループに影響します。続行しますか？

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
ja: <strong>%1$s</strong> モジュールのプリセット設定を変更しました。これはサイト全体のすべての <strong>%1$s</strong> モジュールに影響します。続行しますか？

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
ja: 動的な投稿タイトルはここに表示されます

en: Your Existing Pages
ja: あなたの既存のページ

en: Your Save Has Failed
ja: 保存に失敗しました

en: Your Saved Layouts
ja: レイアウトをロード

en: Your Title Goes Here
ja: ここにタイトルを入力

en: Your cart is currently empty.
ja: 現在、カートは空です。

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
ja: ここにコンテンツを入力します。このテキストはインライン、またはモジュールの［コンテンツ］設定で編集または削除できます。また、モジュールの［デザイン］設定でこのコンテンツのあらゆる要素をスタイル設定でき、さらにモジュールの［詳細］設定でこのテキストにカスタム CSS を適用することもできます。

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
ja: 動的な投稿者プロフィールがここに表示されます。Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
ja: 動的なカテゴリー説明がここに表示されます。Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
ja: 動的な投稿の抜粋がここに表示されます。Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
ja: ご注文内容

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
ja: あなたのページに保存されていない変更があります。もしセーブせずにビルダーを閉じると、これらの変更は失われます。もしビルダーを閉じて全ての変更を保存したい場合、<strong>保存して終了</strong>を選んでください。変更を破棄したい場合、<strong>保存せず終了</strong>を選んでください。

en: Your rating
ja: 評価

en: Your review
ja: レビュー内容

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
ja: セッションが終了しました。再度ログインし、このタブを更新してから、エクスポートを再試行してください。

en: Youtube
ja: YouTube

en: Z Index
ja: Zインデックス

en: Zero-width (ch)
ja: ゼロ幅（ch）

en: Zig Zag
ja: ジグザグ

en: Zig Zag 2
ja: ジグザグ2

en: Zoom
ja: ズームアウト

en: Zoom Icon Color
ja: ズームアイコンカラー

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom to 25%
ja: 25% にズーム

en: Zoom to 50%
ja: 50% にズーム

en: Zoom to 75%
ja: 75% にズーム

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
ja: \"Build From Scratch\" は、Divi Builder を有効にしたときにベースとして編集できる、事前作成済みの WooCommerce ページレイアウトを読み込みます。\"Default\" オプションでは、デフォルトの WooCommerce ページレイアウトを使用できます。

en: bottom
ja: 下

en: by
ja: 投稿者

en: by
ja: 執筆者

en: by %s
ja: 投稿者: %s

en: center
ja: 中央

en: close Modal
ja: モーダルを閉じる

en: color
ja: 色

en: colors
ja: 色

en: comments
ja: コメント

en: contains
ja: 含みます

en: cookie
ja: クッキー

en: cookie with
ja: とクッキー

en: css var
ja: CSS 変数

en: custom field
ja: カスタムフィールド

en: default
ja: 規定値

en: delay
ja: 遅延

en: does not contain
ja: 含みません

en: does not equal
ja: 等しくない

en: e.g., 3n+1
ja: 例：3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
ja: 表示したいウィジェットエリアを選択します。新しいウィジェットエリアは「外観」>「ウィジェット」タブで作成できます。

en: enter a %s
ja: %s を入力

en: equals
ja: 等しい

en: fonts
ja: フォント

en: has been added to cart.
ja: がカートに追加されました。

en: has no value
ja: 価値がない

en: image
ja: 画像

en: images
ja: 画像

en: invalid payment method
ja: 無効な支払い方法

en: is any value
ja: 任意の値です

en: is empty
ja: 空です

en: is equal to
ja: に等しい

en: is greater than
ja: より大きい

en: is less than
ja: より小さい

en: is not empty
ja: 空ではありません

en: is not equal to
ja: と等しくない

en: left
ja: 左

en: links
ja: リンク

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
ja[0]: %s件のコメント
ja[1]: %s件のコメント

en: numbers
ja: 数値

en: product is in stock
ja: 商品在庫あり

en: product is out of stock
ja: 商品は在庫切れです

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
ja: reCAPTCHA v3は、0から1の間のスコアを返します。ここで、1は適切なインタラクションである可能性が高く、0はボットである可能性が非常に高くなります。この設定を使用すると、適切な相互作用と見なされる最小スコアを選択できます。

en: read more
ja: 続きを読む

en: read more...
ja: 続きを読む...

en: right
ja: 右

en: select a %s
ja: %s を選択

en: string
ja: 文字列

en: terms data cannot be empty.
ja: terms データを空にすることはできません。

en: text
ja: テキスト

en: times
ja: 時間

en: to clear your search filters.
ja: 検索フィルターをクリアするには。

en: top
ja: 上

en: upload an %s
ja: %s をアップロード

en: url
ja: URL

en: value
ja: 価値

en: {{entity}} Offset
ja: {{entity}} オフセット

en: {{entity}} Per Page
ja: {{entity}} / ページ

en: « Older Entries
ja: « 過去の投稿
